آیا درمان قطعی واژینیسموس را میدانید

درمان اصلی برای اختلال واژینیسموس روان درمانی می باشد زیرا علت آن روانی بوده و معمولا اختلال عضوی وجود ندارد. روان درمانی شامل صحبت کردن با مشاور و درمان شناختی و مثبت کردن ذهن بیمار می باشد. در روان درمانی، روانشناس سعی در بهبود روابط زوجین و حل تعارض ها در زندگی دارد. هم چنین تکنیک هایی مثل ریلکسیشن تاثیر مفیدی در درمان واژینیسم دارند. توجه به روابط همسران یکی از اصلی ترین نکاتی است که باید مورد توجه قرار داد، چرا که کیفیت روابط کلی زوجین بر روابط جنسی آنها اثر چشمگیری دارد.

درمان قطعی واژینیسموس | درمان واژینیسموس

جالب این است که خانم هایی موفقیت بیشتری کسب می کنند که همسران آن ها همکاری لازم را در طول درمان داشته باشند. توصیه می شود برای رسیدن به نتیجه درمانی موثرتر حتما به درمانگر خانم و یا تیم درمانی (هم خانم و هم آقا) مراجعه شود.

آموزش برای درمان اختلال واژینیسم معمولا شامل یادگیری تشریح کردن شکل اندام جنسی شما و آنچه که در طول تحریک جنسی و رابطه جنسی اتفاق می افتد است. شما اطلاعاتی در مورد ماهیچه های درگیر در واژینیسم نیز خواهید فهمید. این می تواند به شما در درک چگونگی عملکرد بدن و نحوه پاسخ بدن شما کمک کند.مشاور متخصص در اختلالات جنسی ممکن است شما را به تنهایی یا همراه با همسرتان راهنمایی کند. تکنیک های آرامش بخش و هیپنوتیزم همچنین باعث آرامش و کمک به شما در رابطه جنسی می شود.

درمان شناختی رفتاری (CBT) می تواند برای برخی از بانوان مفید باشد. CBT به تشخیص تحلیل و تغییر افکار و رفتارها می پردازد و به تسکین احساس اضطراب و افسردگی  اشخاص کمک می کند. مشاور رفتاری شناختی می تواند با این روش به مبتلایان اختلال واژینیسم کمک کند.

تحت نظر یک مشاور قرار گرفتن در واقع یک درمان مؤثر است، حتی برای آن دسته از بانوانی که مدت طولانی است با این اختلال دست و پنجه نرم می کنند. استفاده از تمرینات واژینیسموس و تکنیک هایی همچون نفوذ واژنی توسط دیلاتورها نیز می تواند برای فرد مورد استفاده قرار گیرد. این تکنیک نوعی شیوه درمانی است که توسط خود فرد انجام می شود، همچنین باعث می شود تا شخص با اعتماد به نفس بیشتر طول درمان را طی کند.

از پزشک خود بخواهید تا شما را به فیزیوتراپیست معرفی کند که در مورد بیماری واژینیسموس و دیگر اختلالات جنسی بانوان تجربه داشته باشد. از آنجا که عضلات کف لگن نقش بسیار مهمی در واژینیسموس دارند، فیزیوتراپی یکی از بهترین گزینه های درمان است.

بانوان مبتلا به واژینیسموس (انقباض غیرارادی واژن)، باید صبور باشند و قبل از برقراری رابطه جنسی باید متدهای درمانی را پیاده کنند. اگر در طول رابطه جنسی عجله کنید ممکن است رابطه ای دردناک را تجربه کرده و یا احساس ناراحتی کنید و این شما را برای یک چرخه درد و اضطراب که موجب می شود واژینیسموس تشدید شود آماده می کند. در اینجا بسیار لازم و ضروری است که شما یک شریک جنسی حامی و صبور داشته باشید.

  درمان واژینیسموس

درمان واژینیسم

دارو درمانی در اختلال واژینیسم

برای درمان واژینیسموس نیازی به دارو نیست و فقط در بعضی موارد شدید خواب آور های خفیف یا آرامبخش، آن هم فقط تحت نظر پزشک تجویز می شود.

 

نکاتی برای خانم های مبتلا به واژینیسموس

اکثر بانوان به دلیل  احساس خجالت از وضعیت خود، هرگز به دنبال درمان واژینیسموس نمی روند. اگر شما نیز چنین احساسی دارید این را بدانید که واژینیسموس تقصیر شما نیست و این شرایط بطور کامل قابل درمان است. به دنبال یک پزشک مجرب و یک مشاور خوب باشید و با پیگیری درمان خود، زندگی جنسی سالم را تجربه کنید.

 

در روز معاینه، پزشک چه سوالاتی از شما می پرسد؟

اگر شما هم علائم واژینیسموس را دارید باید به پزشک متخصص زنان رجوع کنید. پزشک بر اساس علائم، تاریخچه پزشکی شما و در صورت نیاز، معاینه جسمی شما قادر به تشخیص خواهد بود.

پزشک ممکن است سوالات شخصی مانند موارد زیر را برای اطلاع از وضع شما بپرسد.

  • آیا می توانید ورود چیزی به واژن خود مانند انگشت یا نامپون را تحمل کنید یا بسیار دردناک است؟
  • آیا فکر ورود هر چیزی به واژن موجب نگرانی شما می شود؟
  • آیا در گذشته رابطه جنسی ناخوشایندی داشته اید؟

پس از پرسش سوالات اولیه، پزشک به معاینه واژن برای بررسی علت جسمی واژینیسموس مانند جراحت، عفونت یا اعصاب بیش از حد حساس در دهانه واژن (ولوودینیا تحریک شده) خواهد پرداخت.

برای واژینیسموس معمولاً دارویی لازم نیست، اما برخی خواب‌آورهای سبک یا برخی از مسکن‌ها می‌توانند بر روی ریلکس شدن و عدم انقباض عضلات تأثیر بگذارند؛ در نتیجه برخی از این داروها برای مدتی کوتاه و نه طولانی، تجویز می‌شوند. اگر بیماری به روش‌های فوق پاسخ نداد، پزشک می‌تواند از پروتزهای مخصوص ساخته‌شده از جنس پلاستیک استفاده کند. این پروتزها باعث گشاد شدن ناحیه تناسلی می‌شوند. به طور مثال هفته‌ای دو یا سه بار در مطب توسط پزشک در حد چند دقیقه برای بیمار استفاده می‌شود تا ناحیه مهبل کمی گشاد شده و از انقباض عضلات کاسته شود. بعد از این مرحله این وسایل به خود بیمار داده می‌شود و خود بیمار حدود دو یا سه بار در روز این تمرین را با استفاده از پروتز انجام می‌دهد.

روش درمانی دیگر استفاده از تزریق بوتاکس است. بسیاری از افراد برای زیبایی صورت و کم شدن چین و چروک از بوتاکس استفاده می‌کنند. بوتاکس نوعی سم است که داخل عضلات تزریق می‌شود و عضلات دچار فلج می‌شوند و خطوطی که روی پیشانی یا خط اخم ابروست، کم می‌شود. اگر همین بوتاکس در ناحیه تناسلی توسط پزشکان مجرب تزریق شود، سبب می‌گردد عضلاتی که بیش از حد در ناحیه تناسلی منقبض شده‌اند، دچار فلجی و شلی شوند و وقتی این عضلات شل شوند، واژینیسموس از بین می‌رود. اثر بوتاکس در حدود 5 تا 6 ماه ماندگاری دارد. در صورتی که در این مدت رابطه جنسی مداوم داشته باشید احتمالا نیازی به تزریق دوباره نخواهید داشت واژینیسموس از بین می‌رود.

ممکن است بیماری با یک دوره تزریق بوتاکس جواب دهد و شخص دیگری نیاز به دو یا سه دوره داشته باشد. این تزریق در یک ‌سوم انتهایی واژن انجام می‌شود که بسیاری از بیماران با یک‌بار تزریق می‌توانند ارتباط جنسی خود را برقرار کنند و بعد از این ممکن است اصلاً دچار واژینیسموس نشوند، اما اگر دوباره علایم آنها برگشت و دچار مشکل شدند، به فاصله هر شش ماه یا هر یک سال، یک‌بار ممکن است نیاز به تزریق دیگری باشد.

نکته مهم اینکه بعلت مسایل احتماعی و فرهنگی و تربیتی بسیاری از زنان بعلت خجالت از مشکل خود به دنبال درمان واژینیسموس نمی روند . این را باید بدانند که این مشکل توسط یک پزشک باتجربه و یک مشاور عالی به طور کامل قابل درمان است و تقصیری به سمت فرد بیمار نیست و باید با پیگیری درمان ، زندگی سالم جنسی را داشته باشند.

 

 بیشتر بدانید: تمرینات واژینیسموس

 دکتر متخصص زنان و بیماریهایی زنان در نوین سلامت

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید