با تمرینات واژینیسموس آشنا شوید

برای برخی از زنان، عضلات واژن در طول نفوذ به واژن به طور غیراختیاری یا به طور مداوم منقبض می شوند. این واژینیسم نامیده می شود. انقباضات می توانند از مقاربت جنسی جلوگیری کنند یا آن را بسیار دردناک کنند. واژینیسم با تحریک جنسی تداخلی ندارد، اما می تواند از دخول جلوگیری کند. این بیماری وضعیتی است که در زنان دیده می‌شود و به معنی تنگی در واژن به علت انقباض غیرارادی عضلات ناحیه انتهایی دستگاه تناسلی است که سبب تنگی و بسته شدن مهبل می‌شود.

 

تمرینات مخصوص بهبود واژینیسموس


تمرین کگل (Kegel) چیست؟

درمان های واژینیسموس شامل انجام تمرینات و ورزش های خاصی برای تقویت عضلات واژن و لگن، لوبریکانت ها و حتی گاهی بی حس کننده ها نظیر لیدوکائین می باشد. گاهی استفاده از دیلاتور های هگار توصیه می شود که سایز های مختلف دارند و در واژن فرو می روند. اغلب در ابتدا از سایز های کوچک دیلاتور استفاده می شود و کم کم اندازه دیلاتور افزایش پیدا میکند. برای انجام تمرین کگل (Kegel exercises)، ماهیچه های کف لگن خود را سفت و شل کنید. این عضلات واژن، راست روده و مثانه را کنترل می کنند.

تمرینات کگل برای درمان واژینیسموس | تمرین کگل 

اطلاعات کامل و کافی درباره آناتومی لگن و علت واژینیسموس پیدا کنید.به درمانگر جنسی مراجعه کنید.با کمک درمانگرتان،عضله را در خود شناسایی کنید و تمرین "کگل " را انجام دهید . خود را برای چند ثانیه کاملا سفت و منقبض کنید . انگار قرار است جلوی ادرار را بگیرید . و دوباره شل کنید . این تمرین ساده را بارها در طول روز انجام دهید .وقتی ادرار می کنید، می توانید این عضلات را پیدا کنید. پس از شروع ادرار، جریان را متوقف کنید. برای انجام این کار از عضلات کف لگن استفاده می کنید. ممکن است آنها را هنگام سفت کردن و حرکت دادن حس کنید. این عضلات به عنوان یک گروه حرکت می کنند، به همین ترتیب همگی در یک زمان منقبض می شوند و در یک زمان استراحت می کنند. بعد از اینکه از درست انجام دادن تمرین کگل مطمئن شدید، لازم نیست که حتما در دستشویی انجامش دهید.

تمرین کگل را هر بار که در طول روز یادتان آمد انجام دهید، سعی کنید هر بار ۲۰ انقباض داشته باشید. این تمرین را می توانید هنگام صحبت با تلفن یا تماشای تلویزیون یا هر زمان دیگری انجام دهید. فراموش نکنید که بعد از هر بار انقباض، عضلات را برای چند ثانیه شل کنید.انجام این تمرینات به شما کمک می کند تا عضلات واژن را هنگام انقباض و استراحت کنترل کنید.

برای درمان واژینیسم این مراحل را دنبال کنید

  • مثانه را خالی کنید.

  • عضلات کف لگن را منقبض کنید و تا ۱۰ بشمارید.

  • عضلات خود را شل کنید و تا ۱۰ بشمارید.

  • این مرحله را ۱۰ مرتبه، ۳ بار در روز تکرار کنید.

  • برای موفقیت در تقویت عضلات کف لگن، هنگام انجام این تمرینات عضلات شکم، باسن یا ران را درگیر نکنید.

  • با یک انگشت تمرین کگل را برای درمان واژینیسم شروع کنید و در نهایت با سه انگشت این کار را انجام دهید. در این تمرین عضلات واژن را در اطراف انگشت خود احساس می کنید و اگر هم احساس درد داشتید می توانید انگشت خود را بیرون بیاورید. از دیلاتورها (Dilator) در منزل استفاده کنید.

ممکن است پزشک، استفاده از دیلاتور را به شما توصیه کند. این ابزار، مخروطی شکل بوده و در واژن قرار می گیرد. سایز آن را می توان به تدریج افزایش داد تا عضلات واژن را به کشش و نفوذ بیشتر عادت دهید.برای شروع، وقتی که شما در حال حرکت هستید، پایین می آید. این حرکت به کشش واژن نیز کمک می کند. سپس، انگشتان خود را در داخل واژن قرار دهید و کشش یا پایین آوردن را ادامه دهید.وقتی که شروع به استفاده از انواع دیلاتورها می کنید، استفاده از آن را به مدت ۱۰ الی ۱۵  دقیقه ادامه دهید چون که بیشتر از این زمان موجب  فشار آمدن به واژن می شود. می توانید از همسر خود بخواهید که شما را در وارد کردن دیلاتورها به واژن و انجام تمرینات کمک کند.

تمرینات کگل در درمان واژینیسموس

تمرینات کگل در درمان واژینیسموس

اصول استفاده از دیلاتور واژن

  • مهم ترین مساله ، سایز مناسب است . که باید با توجه به نوع و شدت مشکل تان ، انتخاب شود .

  • بهتر است قبل از تمرین با دیلاتور ، تمرین های تن آرامی و ریلکسیشن و خصوصا ورزش کگل انجام شود .

  • در هر پوزیشنی که راحت هستید ، تمرین را شروع کنید . از قبل واژن تان را شناسایی کنید .

  • قبل از شروع کار ، مثانه خود را تخلیه کنید . همینطور بهتر است اجابت مزاج داشته باشید .


یکی دیگر از توصیه‌هایی که می‌توان به این زنان داشت این است که قبل از داشتن رابطه جنسی به مدت یک ربع تا بیست دقیقه در وان آب ولرم بنشیند و این آب ولرم باعث می‌شود عضلات دچار شل شدن شده و آرامشی برقرار شود و احتمال انقباض رفلکسی را کم می‌کند.همچنین میتوانید چند تکنیک ریلکسیشن و تن آرامی را از مشاور خود یاد بگیری.
 
اکنون که آناتومی دستگاه تناسلی تان را به حد کافی شناخته اید و از سالم بودن آن (در معاینه زنان قبلی) اطمینان دارید و باورهای غلط را کنار گذاشته اید، آینه ای را روبروی خود قرار داده و دستگاه تناسلی خود را بررسی و لمس کنید . ممکن است چند جلسه طول بکشد تا شما بدون حساسیت و مشکل ، همه جای آلت تناسلی خود را لمس کنید، پس نا امید نشوید .

اگر قبلا اجازه معاینه را به پزشک یا ماما نداده بودید ، اکنون خودتان با پای خودتان برای معاینه مراجعه کرده تا به خودتان ثابت شود یک مرحله پیشرفت داشته اید. اجازه بدهید همسرتان فقط به  لمس دستگاه تناسلی تان بپردازد.البته مشارکت همسرتان به این صورت است که در جلسات با درمانگر، قول میدهد که خارج از حیطه رفتار نکند،مثلا فقط اجازه لمس به او داده شده است .

در تکنیک insert  کم کم در حین لمس دستگاه تناسلی تان (که هنوز ادامه میدهید) ، سعی کنید قسمتی از انگشتتان را وارد واژن کنید.استفاده از مواد لغزنده مثل ژل لوبریکانت را فراموش نکنید.ممکن است چندین جلسه تمرین نیاز داشته باشید تا جرات کنید یک بند انگشت وارد واژن کنید.البته پروتزهایی در بازار وجود دارند که از باریکی یک انگشت شروع شده و بتدریج بزرگتر می شوند.می توانید تحت نظر درمانگر، از این پروتزها استفاده کنید. 

نکته بسیار مهم این است که در خلال این گام ها ، شما باید معاشقه فراوان با همسرتان داشته باشید و به ارضای جنسی (روشهای غیر از دخول ) بپردازید.در حین معاشقه ، کم کم و با کنترل خودتان از انگشت همسرتان (به جای انگشت خودتان در مراحل قبل) استفاده کنید .حالا نوبت آن است که با کنترل خودتان ، زمانی که انگشت همسر وارد واژن است ، آن را خارج کرده و بلافاصله آلت را وارد واژن کنید.

آنچه در درمان این افراد مهم است همکاری زوج‌ها با هم است که هم زن و هم مرد با هم مراجعه کنند. در تیم پزشکی استفاده از روان‌درمانی توسط روان‌ پزشک یا روان‌ شناس می‌تواند این زوج را هدایت کند تا یکدیگر را خوب تفهیم کنند و متوجه شوند که این یک مسئله غیرارادی بوده و دست خود فرد نیست و در عین حال درمان‌پذیر است. 

بوتاکس دارویی است که در موارد واژینیسموس حاد به عضلات تزریق می شود و باعث فلج شدن آنها می شود. اگر این ماده به ناحیه تناسلی تزریق شود منجر به فلج و شل شدگی عضلات ایجاد کننده واژینیسموس می شود. در برخی افراد یک بار تزریق کافیست ولی در برخی افراد نیاز به چند دوره تزریق می باشد

اگر به طور منظم تمرینات را انجام دهید، می توانید امیدوار باشید که پس از چند ماه نتایج مثبت آن را ببینید .

 بیشتر بدانید: درمان قطعی واژینیسموس

دکترمتخصص جراحی زنان و زایمان در نوین سلامت 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید