آیا زایمان بدون درد با بی حسی  اپیدورال را شنیده اید؟

با وجودیکه بسیاری از خانم‌ها درخواست زایمان اپیدورال (داروهای مسکن درد) دارند تا زایمان راحت‌تری داشته باشند، خیلی‌ها زایمان طبیعی را انتخاب می‌کنند. زایمان با اپیدورال باعث کاهش درد در نقطه‌ای خاص می‌شود که در مورد زایمان، این کاهش درد در پایین‌تنه بدن اتفاق می‌افتد. معمولا خانم‌ها ترجیح می‌دهند این روش را انتخاب کنند.

زایمان بدون درد با بی حسی  اپیدورال | زایمان بدون درد

 

بی‌حسی اپیدورال؛ Epidural، با ایجاد بی‌حسی ناحیه‌ای در پایین کمر، درد این ناحیه را در طول زایمان طبیعی یا جراحی سزارین از بین می‌برد، درحالی‌که شما در این مدت کاملاً هشیار هستید. در این روش، داروی بی‌حسی از طریق کاتتر که لوله‌ای بسیار نازک، منعطف و توخالی است در فضای بیرونی نخاع و مایع نخاعی به طور مداوم تزریق می‌شود. 


روند انجام بی حسی با اپیدورال در مورد زایمان

در زایمان با اپیدورال برای قرار دادن کاتتر در محل تزریق، درحالی‌که به پهلو دراز کشیده یا روی لبه تخت نشسته‌اید، متخصص بیهوشی بعد از ضدعفونی کردن محل تزریق با استفاده از داروی بی‌حسی، محل ورود کاتتر را بی‌حس می‌کند، سپس با دقت، سوزنی را به ناحیۀ پایین کمر هدایت می‌کند. احتمالاً این کار دردناک است اما بسیاری از زنان این درد را حس نمی‌کنند. سپس متخصص بیهوشی کاتتر را از سوزن عبور می‌دهد، سوزن را خارج می‌کند و کاتتر را در محل تزریق می‌بندد تا دارو از طریق آن به مقدار مورد نیاز و در زمان لازم تزریق شود. شما می‌توانید در این مرحله دراز بکشید.

ابتدا دُز آزمایشی از دارو به شما تزریق می‌شود تا از درست بودن محل قرارگیری کاتتر اپیدورال اطمینان حاصل شود. سپس در صورت نبود هیچ مشکلی، دز کامل دارو تزریق می‌شود. برای اطمینان از وجود نداشتن مشکل در طول بی‌حسی اپیدورال، ضربان قلب جنین به طور مداوم کنترل می‌شود و فشار خون شما نیز به طور تقریبی هر پنج دقیقه بررسی می‌شود. دارویی که در روش بی‌حسی اپیدورال از آن استفاده می‌شود معمولاً ترکیبی از بی‌حسی ناحیه‌ای و مسکن است. بی‌حسی ناحیه‌ای جلوی حس کردن درد، حس لامسه، حرکت پاها و تنظیم دمای بدن را می‌گیرد و مسکن باعث کاهش درد، بدون تأثیر بر توانایی حرکت پاهای شما می‌شود. این دو در کنار هم باعث کاهش قابل توجه درد و بی‌حسی کمتر پاها می‌شود و دز مورد استفادۀ آنها در حالت ترکیبی کمتر از دز مربوط به هر یک از آنها در حالت جداگانه است.

زایمان با اپیدورال

زایمان با اپیدورال | زایمان بدون درد


چه زمانی اپیدورال انجام می شود؟

اپیدورال باعث کاهش درد در نقطه‌ای خاص می‌شود که در مورد زایمان، این کاهش درد در پایین‌تنه بدن اتفاق می‌افتد. معمولا خانم‌ها ترجیح می‌دهند این روش را انتخاب کنند.
گاهی هم ممکن است پیچیدگی‌های پیش‌بینی نشده‌ای که موقع زایمان پیش می‌آیند، باعث استفاده از دارو و اپیدورال شود که در برخی موارد هم همین مشکلات به سزارین می‌انجامند.
در گذشته بسیاری از پزشکان، تنها زمانی بی‌حسی اپیدورال را انجام می‌دادند که مادر باردار در مرحلۀ فعال زایمان بود، زیرا بیم آن می‌رفت که این کار باعث کاهش سرعت انقباض‌ها شود. این روزها بیشتر پزشکان، بی‌حسی اپیدورال را هر زمان که شما به آن نیاز داشته باشید، انجام می‌دهند.

مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از بی‌حسی اپیدورال در مراحل ابتدایی زایمان، تأثیری بر افزایش زمان زایمان یا افزایش احتمال استفاده از عمل سزارین یا عوامل دیگری مانند زایمان با فورسپس ندارد. با این حال، انجام بی‌حسی اپیدورال احتمال زایمان به وسیلۀ وکیوم یا فورسپس را افزایش می‌دهد. اگر پیش از آغاز مرحلۀ فعال زایمان به بیمارستان برسید و تمایل به استفاده از بی‌حسی اپیدورال داشته باشید، می‌توانید از متخصص بیهوشی درخواست کنید تا به محض قرارگیری شما روی تخت، کاتتر را در جای خود قرار بدهد. پس از آن می‌توانید با آغاز فرایند زایمان، استفاده از دارو را آغاز کنید. بهتر است در روزهای قبل از زایمان، در مورد این موضوع با پزشک خود صحبت کنید.

 

برای اپیدورال از چه ماده ای استفاده می شود؟

این ماده بی حسی شبیه ماده بی حسی است که در دندان پزشکی از آن استفاده می کنیم که به آن مارکایین می گوییم و گاهی مخدرهایی از گروه مرفین هم به آن اضافه می شود. این ماده عصب های کمر به پایین بدن را بلوکه می کند و اجازه نمی دهد درد از آن ناحیه به مغز انتقال پیدا کند. در نتیجه مادر در فرایند زایمان دردی حس نمی کند ولی پیشرفت زایمان ادامه دارد. به عبارت دیگر پروسه زایمان به هیچ وجه متوقف نمی شود ولی حس درد یکباره فروکش خواهد کرد. 

 

مزایای زایمان با اپیدورال

 • بزرگترین مزیت اپیدورال، زایمان بدون درد است. با اینکه مادر ممکن است همچنان انقباضاتی را احساس کند اما درد به طور قابل ملاحظه‌ای کم می‌شود. در طول زایمان واژینال، شما همچنان از روند زایمان آگاه هستید و می‌توانید حرکت کنید.
 • به پایین آوردن و کنترل فشار خون بالا کمک می کند.
 • چنانچه روند زایمان کند پیش برود به مادر کمک می کند تا حین انقباضات استراحت داشته باشید.
 • به بانوانی که آستانه ی تحمل درد پایینی دارند کمک می کند که تجربه ی بهتری از زایمان داشته باشد.
 • اگر مجبور به جراحی سزارین باشید  روش اپیدورال کمک می کند تا در مرحله ی بعد از جراحی درد کمتری داشته باشید.
 • در صورت خستگی حین زایمان اپیدورال کمک می کند تا حالت خستگی و عصبی از بین رود.
 • زایمان بدون درد برای بیماران دچار ناراحتی‌های قلبی مناسب است.
  مطالعه زایمان طبیعی بدون درد (اپیدورال): مزایا، عوارض و هزینه در مجله ونوس https://mag.farzand.net/?p=50503
  زایمان بدون درد برای بیماران دچار ناراحتی‌های قلبی مناسب است.
  مطالعه زایمان طبیعی بدون درد (اپیدورال): مزایا، عوارض و هزینه در مجله ونوس https://mag.farzand.net/?p=50503
  زایمان بدون درد برای بیماران دچار ناراحتی‌های قلبی مناسب است

 

معایب زایمان با اپیدورال

در صورتی که محل تزریق اشتباه باشد نیاز به تزریق مجدد اپیدورال است و اگر تزریق اپیدورال به درستی پیش نرود ممکن است به اندازهی کافی یا اصلا درد را تسکین ندهد.
روند تزریق حدود بیست دقیقه طول می کشد و تا زمان اثر گذاری دارو نیز 20 دقیقه ی دیگر زمان لازم است و معمولا تا زمان شروع اثر خیلی دیر می شود.
ممکن است عوارضی مثل تب ،لرز،سردرد یا خارش به دنبال داشته باشد.سر درد زمانی که کانال نخاعی سوراخ می شود شروع می شود.
نیاز به گذاشتن سوند ادراری خواهید داشت چرا که زمان تخلیه ی اورژانسی ادرار را قبل و حین زایمان احساس نخواهید کرد.
ممکن است در صورت کند شدن زایمان نیاز به مصرف پیتوسین داشته باشید.
ممکن است زمانی که نیاز به زور زدن است متوجه نشوید.
بعد از وارد شدن کاتتر نمی توانید از تخت خارج شوید.
نوزاد ممکن است بچرخد و لگنش در دهانه ی رحم قرار گیرد.
ممکن است احساس کمر درد داشته باشید.

زایمان بدون درد به مادران دچار اختلال‌های خونریزی دهنده توصیه نمی‌شود

بی‌حسی اپیدورال؛ Epidural، با ایجاد بی‌حسی ناحیه‌ای در پایین کمر، درد این ناحیه را در طول زایمان طبیعی یا جراحی سزارین از بین می‌برد، درحالی‌که شما در این مدت کاملاً هشیار هستید. در این روش، داروی بی‌حسی از طریق کاتتر که لوله‌ای بسیار نازک، منعطف و توخالی است در فضای بیرونی نخاع و مایع نخاعی به طور مداوم تزریق می‌شود.
 

دکترمتخصص زنان و زایمان در نوین سلامت 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید