اغلب سقط جنین در دو ماهگی بسیار شایع است.بسیاری از حاملگی ها قبل از اینکه زنان حتی متوجه بارداری شوند، با سقط جنین غیر عمدی به ویژه سقط دردوماهگی پایان می یابد. یک بارداری کامل ۴۰ هفته خواهد بود؛ که از اولین روز آخرین دوره قاعدگی شروع می شود. از پنج هفته اول بارداری، فقط یک هفته آن پس از اولین دوره از دست رفتن قاعدگی است. در نتیجه در صورتی که خونریزی در این زمان رخ دهد، بسیاری از زنان فکر می کنند که دچار یک دوره قاعدگی با تاخیر شده اند، و نه سقط جنین.

اکثریت سقط ها در اوایل بارداری یعنی 3 ماهه اول به علت مشکلات وراثتی و ژنتیکی رخ می دهد. اما گاهی این اتفاق خود به خود و غیر منتظره رخ می دهد.برخی تغییراتی كه در ماه دوم در بدن‌تان اتفاق می‌افتد با ماه اول مشابه است. شما همچنان ممكن است احساس خستگی، تهوع، سرگیجه، تكرر ادرار، ویار غذایی یا حتی نوسانات خلقی داشته باشید.
بسیاری از خانم‌ها  ترس از سقط در دوماهگی دارند. براساس آمار، 50 درصد از بارداری‌ها در ماه دوم به سقط می‌انجامد. به همین دلیل بسیاری از خانم‌ها از بیان اینكه باردار هستند، اجتناب می‌كنند.

دلایل زیادی برای سقط وجود دارد اما اغلب به دلیل مشكلات كرموزومی در ایجاد تخمك بارور این اتفاق می‌افتد كه از رشد طبیعی تخم پیشگیری می‌كند.
 اولین علامت سقط خونریزی است مثل اینكه عادت ماهانه شده باشید. اگر این اتفاق افتاد یا حتی احساس تب، ضعف یا كمر درد كردید حتما باید با پزشك مشورت كنید اما همه این علائم به این معنا نیست كه شما حتما سقط را تجربه خواهید كرد چون گاهی لكه‌بینی به دلیل لانه‌گزینی بوده و كاملا طبیعی است.

 

تشکیل قلب جنین در دوماهگی

از آنجا كه در هفته ششم تا هفتم بارداری قلب تشكیل می‌شود، انجام سونوگرافی الزامی است چون باید مشخص شود که قلب جنین تشكیل شده است.اغلب در ماه دوم بارداری به دلیل عدم تشکیل قلب جنین نیاز به سقط در دوماهگی ضرورت میابد. برخی اوقات چون بارداری دیرتر اتفاق می‌افتد ممكن است در سونوگرافی اول قلب تشخیص داده نشده و باعث نگرانی شود. در این حالا بعد از یكی دو هفته دوباره باید سونوگرافی انجام شود تا بارداری سالم تایید شود.

 

دلایل سقط جنین در ماه دوم بارداری

معمولا هیچ علت خاصی برای سقط جنین در دوماهگی وجود ندارد. با این حال، نزدیک به ۷۰ درصد از سقط جنین در دو ماهگی معمولا با ناهنجاری کروموزومی ایجاد می شود.برخی از علل دیگر از سقط جنین در دوماهگی ممکن است شامل یک عفونت و یا قرار گرفتن در معرض سموم صنعتی و یا محیط زیست ،دیابت، اختلال خود ایمنی یا حتی بیماری تیروئید،سیگار کشیدن و یا سوء مصرف مواد  می تواند علل احتمالی سقط جنین در دو ماهگی باشد. ضربه های فیزیکی مثل تصادف یا سقوط از پله ها می تواند در سقط جنین دست داشته باشد.نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد در مواردی این خونریزی مرتبط با سقط جنین در هفته پنجم بارداری است. در نتیجه اگر در این دوره دچار خونریزی شدید، تب، لرز و یا درد شدید؛ احتمالا در حال سقط جنین هستید، و بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

 

خونریزی بارزترین نشانه  از نشانه های سقط شدن جنین

خونریزی ناشی از سقط جنین در هفته پنجم بارداری احتمالا سنگین تر از یک دوره طبیعی است. چرا که بافت ایجاد شده در بارداری همراه با تخلیه طبیعی رحم خارج می شود. البته در پنج هفتگی هیچ جنینی قابل تشخیص نیست؛چراکه جنین هنوز در اندازه میکروسکوپی و توسعه نیافته است. این خونریزی ممکن است ظرف یک هفته حل شود. بعضی از زنان با دوره های مختلف گرفتار درد می شوند؛ اما درد ناشی از سقط جنین به طور معمول شدیدتر است. این درد در قسمت پایین شکم ممکن است بروز کند و ممکن است همراه با احساس سنگینی در شکم باشد.

 

نشانه های سقط جنین

اولین و طبیعی ترین نشانه سقط جنین لکه بینی یا خونریزی از مهبل است . شایع ترین علامت سقط جنین ایجاد خونریزی بعد از به تأخیر افتادن قاعدگی به مدت یک تا 2 هفته و بعد از انجام تست بارداری و مثبت بودن نتیجه آن است.انقباضات دردناک شکمی و یا کمری دومین علامت سقط جنین است .
یکی دیگر از علائم سقط جنین خروج بافت یا مایع از مهبل است.

سقط جنین در دوماهگی


سقط جنین در ماه دوم بارداری اغلب به چه بیماری هایی مرتبط است؟

 • وجود استعداد لخته شدن خون
 • مشکلات رحمی یا گردن رحم
 • اختلالات ساختمانی مادرزادی رحم مثل رحم دوشاخ
 • نارسایی دهانه رحم به دلیل دستکاری های رحمی در حاملگی های قبلی یا به صورت مادرزادی سبب سقط جنین در سه ماهه دوم یا زایمان زودرس می شود که تنها راه درمان آن دوختن دهانه رحم و استراحت در کل دوره بارداری است.
 • لیستری، گوشک، سرخجه، سرخک، سیتومگالو ویروس، پاروو ویروس، سوزاک، ایدز و عفونت های دیگر
 • افزایش شدید فشار خون مادر
 • مرض قند کنترل نشده مادر و سایر اختلالات هورمونی (هیپوتیروئید)
 • مشکلات سیستم ایمنی و بیماری های خود ایمنی
 • دلیل اصلی سقط جنین در ماههای اول بارداری ناهنجاری های کروموزومی است. از دلایل دیگر می توان به اختلال در سلول تخم و یا اسپرم، سن مادر، برخی از بیماری ها، مصرف داروها، مصرف الکل، سیگار ، موقعیت نا مناسب سلول تخم در رحم و مواد غذایی آلوده اشاره کرد.

 

علائم نیازمند مراجعه به پزشک در هفتۀ پنجم

با این که لکه‌بینی و خونریزی خفیف در سه ماهۀ اول بارداری علامت رایجی است، اما پس از مشاهدۀ هر گونه خونریزی شدید و غیرمعمول به پزشک یا بیمارستان مراجعه کنید. برخی از خونریزی‌ها ممکن است علامت سقط جنین یا حاملگی خارج از رحم باشد. در صورت دیدن هر یک از نشانه‌های زیر، لازم است سریع‌تر به پزشک یا بیمارستان مراجعه کنید.

 • انقباض و دردهای شدید پایین شکم
 • خونریزی واژینال یا لکه‌بینی
 • خروج بافت از واژن
 • درد یا حساسیت در ناحیۀ شکم یا لگن
 • درد در شانه‌ها
 • نبض ضعیف، تپش قلب یا غش
   
امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید