مراقبت های دوران یائسگی شامل چه مواردی است؟

آیا میدانبد مراقبت های دوران یائسگی شامل چه مواردی است؟

تغییرات حوالی یائسگی و یائسگی عمدتاً مربوط به تغییرات هورمونهای تخمدان میباشد. دوران قبل از یائسگی از 8-2 سـال قـبل از یـائسـگی شـروع میشـود و تا یکسال پس از آخرین دوره پریود قـاعـدگـی طـول میکشـد.در حقیقت یائسگی قطع پریود ماهیانه به مدت یکسال است.

مراقبت های دوران یائسگی

پیامدهای کاهش استروژن در یائسگی

از آنجا که برای ساخت و ساز وجود هورمون و کلسیم و ویتامین D لازم است و بستر استخوانی را استروژن تامین می کند، در صورت کاهش هورمون استروژن، بافت استخوانی تحلیل می رود و استخوان شروع به پوک شدن و درد شدید می کند از طرف دیگر، با توجه به کمبود ویتامین D  امکان بروز پوکی استخوان در زنانی که کمتر نور خورشید دریافت می کنند افزایش می یابد. کاهش تولید استروژن سبب می شود که در سنین بالاتر حرکت عضلات و مفاصل با درد همراه شود و این درد تسکین پیدا نکند. برای مقابله با این کاهش هورمون، علاوه بر مصرف داروها و مواد معدنی مورد نیاز بدن، ورزش نیز توصیه می شود. ورزش سبب افزایش ترشح آندورفین در بدن می شود که نوعی مورفین طبیعی است و کاهش درد را در بدن به همراه دارد.

از آنجا که استروژن باعث بهبود عملکرد قلب و عروق می شود، در صورتی که خانم ها در دوران یائسگی این هورمون را دریافت نکنند، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی در آنان افزایش می یابد. دستگاه گوارش هم نیاز به استروژن دارد. اغلب زنانی که استروژن استفاده نمی کنند دچار نفخ شدید می شوند. خشکی دستگاه تناسلی نیز از دیگر پیامدهای کاهش استروژن است که مقاربت دردناک را به دنبال دارد. به همین دلیل زنان یائسه معمولا از عمل زناشویی واهمه دارند.
از دیگر پیامدهای کاهش ترشح استروژن افزایش احتمال ابتلا به سرطان رحم و سرطان آندومتر است. همچنین مقالاتی منتشر شده که در آنها بر نقش استروژن در جلوگیری از ابتلا به آلزایمر و زوال عقل و تاثیر کاهش ترشح این هورمون در کاهش عملکرد کورتکس مغز تاکید شده است.

 

مراقبت های دوران یائسگی 

تغییرات هورمونهای زنانگی در دوران پیش از یائسگی ایجـاد میشود کـه بـا آزمـایشـات هـورمـونـی میتـوان شـروع آن را نشـان داد بطوریکه زود رس ترین علامت افزایش هورمون FSH است.علائم ناشی از تغییرات هورمونی یائسگی شامل گرگرفتگی، تعریق شبانه، خشکی واژن و درد در هنگام مقاربت و اختلال در خواب میباشد. در صورت شدت این علائم ،استفاده از درمان جانشینی هورمونی که در موارد غیرقابل تحمل برای مدت محدود توصیه میشود و نیز استفاده از داروهای گیاهی استروژن دار مانند سویا این علائم بهبود مییابند.


اختلالا ت غدد در سن یائسگی

 با افزایش سن عملکرد تیروئید کاهش مییابد و ممکن است علایم کم کاری تیروئید بروز کند. بهمین دلیل باید فعالیت تیروئید در خانمهای یائسه مورد بررسی واقع شود. احتمال بروز بیماری دیابت یا قند بعد از سن 40 سالگی شایع است که باید از این نظر مورد بررسی بطور دوره ای انجام شود.

 

تغییرات تناسلی ادراری در دوران یائسگی 

 بدلیل کاهش استروژن در دوران یائسگی مخاط واژن نازک شده و باعث خارش، درد موقع مقاربت و تنگی واژن میگردد. آتروفی دستگاه ادراری تنـاسـلی بـاعـث ایجاد علائمی میشود که روی کیفیت زندگی تاثیر میگذارد و برای مثال دچـارسوزش ادرار ، عفـونـت مـکرر در مثانه و مجرای ادرار میگردد. این مشکلات تا حدی با استفاده از استروژنهای موضعی که بصورت کرم یا قرص واژینال تجـویـز میشود تـا حدی برطرف میشوند. درمان موضعی با استروژن باعث درمان و بهبود بی اختیاری استـرسی ادرار در 50 درصد موارد میشود. فعالیـت جنسی باعث بهبود جریان خون واژن و باعث تشدید اثرات درمانی استروژن میگردد.


اختلالات خلق وخو در یائسگی

 یکی از علایم دیگر در دوران بعد از یائسگی اختلالات خلقوخو و افسردگی در این دوران است که با درمان دارویی و روانکاوی قابل کنترل است.

پیشگیری از سرطان در دوران یائسگی

در دوران یـائسـگی ممکن است در ارتـباط بـا خـشـکی واژن و نـازک شـدن مـخـاط تـناسـلی و رحم، لکه بینیهایی ایجاد شود که نیاز به بررسی جهت رد مشکلات ناشی از سرطان رحم و دهانه رحم و یا تخمدان دارد بطوریکه 20 درصد خونریزیهای بعد از یائسگی میتواند دلیل بر بیماریهای بدخیم باشد. به همین جهت باید دهانه رحم مورد بررسی واقع شود. تست پاپ اسمیر که توصیه میشود از 21 سالگی سه سال یکبار در نوع معمول و 5 سال یکبار در نوع مایع تا سن 65-70 سالگی انجام گیرد.
علاوه بر این در تمام خونریزیهای غیر طبیعی در دوران بعد از یائسگی باید سونوگرافی واژینال جهت بررسی ضخامت رحم و اندازه تخمدانها، انجام شود.
شایعترین سرطان وابسته به جنس در زنان سرطان پستان است که از سن 50 سال به بالا افزایش مییابد.به این جهت توصیه میشود ماموگرافی از سن 40 تـا 50 سالگی دو سال یکبار و از 50 سال به بعد سالی یکبار انجام شود.

پوکی استخوان در یائسگی 

اندازه گیری تراکم استخوانی در زنان یائسه و بالای 65 سال پیشنهاد میشود فواصل 5 سال یـکبار احتمالاً کافیست. برای درمان پوکی استخوان ورزش در تمام گروههای سنی نیم ساعت سه بار در روز، مصرف کلسیم 1000 میلی گرم در دوران یائسگی و 1500 میلی گرم در دوران بـعد از یـائسـگی همراه با ویتامین دی توصیه میشود.در موارد شدید مصرف داروهای دیگری که جذب کلسیم را روی استخـوان افزایش میدهد توصیه میشود.

زمان مصرف مكمل كلسیم در زنان یائسه 

معمولا بعد از یائسگی به دلیل كاهش سطح استروژن و بعد از انجام تست سنجش تراكم استخوان مصرف مكمل‌ها توصیه می‌شود. پزشک باید مقدار مناسب را با توجه به شرایط هر فرد، تعیین كند.

در کنار این مراقبت های تخصصی، توصیه به ورزش، تغذیه مناسب و مصرف مکمل هایی مثل کلسیم و ویتامین های لازم و ترک عادات نامناسبی مثل مصرف سیگار توصیه می شود.در مراقبت های سالانه انجام واکسیناسیون لازم برای هر سنی نیز لازم است.

مصرف مكمل در زنان یائسه 

هورمون‌درمانی کنید 

پس از گرفتن شرح حال و سوابق خانوادگی و ارثی هر فرد و آگاهی از چگونگی عملکرد دستگاه های بدن، داروی متناسب با وضعیت وی تجویز می شود. مدت درمان را پزشک مدیریت می کند تا بیمار بتواند دارو را بدون عوارض تحمل و مصرف کند. همه زنان باید پیش از تجویز هورمون از نظر مواردی همچون چربی و فشار خون مورد بررسی قرار گیرند. همچنین لازم است از آنان آزمایش کبد و کلیه به عمل آید و عکس ریه گرفته شود.

مراقبت های پوستی بعد از یائسگی

استروژن، هورمونی است که نقش زیادی در استحکام پوست و موی شما بازی می‌کند و با وارد شدن به سن یائسگی و کاهش این هورمون، خانم‌ها دچار ریزش مو و افتادگی پوست می‌شوند. 
   
واقعیت این است که با ورود به سن یائسگی، بدن شما در کلاژن‌سازی تنبل می‌شود و درنتیجه چربی پوست شما کاهش پیدا کرده، قدرت ارتجاعی پوست‌تان را از دست می‌دهید و با سرعتی بیشتر از قبل دچار افتادگی پوست می‌شوید. حواس‌تان باشد تا رطوبت پوست‌تان حفظ شود زیرا خشکی عامل مهم ایجاد چین و چروک‌هاست. استفاده از صابون‌‌های سخت و شیمیایی که انبوهی از مواد شیمیایی دارند را کنار بگذارید و از صابون‌های حاوی روغن‌های طبیعی استفاده کنید؛ صابون‌های ملایم و آبرسان که حاوی هیدرات هستند، برای شما مناسب‌ ترند. 
  
کرم‌های مرطوب‌کننده و آبرسان در این سن باید جزء جدا نشدنی کیف‌تان باشند. خشکی پوست، چین و چروک پوست‌تان را بیشتر می‌کند، پس هر وقت احساس کردید پوست‌تان خشک شده است بخور بگیرید و سطح آن را مرطوب کنید. غیر از پوست صورت‌تان، گردن‌ تان را هم مرطوب کنید. 
 
با خوردن خوراکی‌هایی که حاوی آنتی‌اکسیدان هستند پوست‌تان را محکم‌تر و شاداب‌ تر نگه دارید. برای رسیدن به این هدف تا می‌توانید از میوه‌ها و سبزیجاتی که رنگ روشن دارند، استفاده کنید، چغندر بخورید و مصرف هویج و خیار را در برنامه روزانه‌تان قرار دهید. بادام ‌زمینی و کنجد ، غذاهای حاوی سویا هم می‌توانند میان‌وعده‌های مناسبی برای شما باشند. 

اگر تلاش‌های‌تان برای پیشگیری کارگر نشد و هورمون‌درمانی و مکمل‌های دارویی هم کمکی به حفظ جوانی شما نکرد، برای اینکه دوباره جوانی را در پوست‌تان ببینید، می‌توانید به متخصص پوست مراجعه کنید و از درمان‌های پیشرفته‌ای که این روزها رایج شده استفاده کنید.

 بیشتر بدانید: یائسگی چیست؟

دکترمتخصص زنان و زایمان در نوین سلامت 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید