دلایل بروز یائسگی زودرس در زنان جوان - درمان یائسگی زودرس

دلایل بروز یائسگی زودرس در زنان جوان - درمان یائسگی زودرس چگونه است

علائم یائسگی طبیعی به‌طور میانگین در سن ۵۱ سالگی ظاهر می‌شوند. گاهی اوقات به‌خاطر بیماری، عوامل ژنتیک یا جراحی یائسگی زودتر اتفاق می‌افتد که آن را یائسگی زودرس می‌نامند. زمان یائسگی طبیعی در میان زنان مختلف می‌تواند کاملا متفاوت باشد. متاسفانه روند یائسگی زودرس در حال افزایش است دراین زمان هورمون‌های تخمدانی کاهش یافته و قاعدگی نامنظم شده و بالاخره قطع می‌گردد.

 

علت یائسگی زودرس

تاکنون دلایل متعددی برای یائسگی زودرس شناخته شده است. اگر تخمدان ها قادر به ساختن هورمون نباشند و به تحریکات هیپوفیز که تنظیم کننده تخمدان هاست، پاسخ ندهند یائسگی زودرس اتفاق می افتد. هیستروکتومی کامل (برداشتن رحم و تخمدان ها) در سنین پایین باعث یائسگی زودرس می شود ولی اگر فقط رحم برداشته شود و تخمدان ها خارج نشوند، معمولا باعث یائسگی نمی شود.از جمله موارد دیگر می توان به شیمی درمانی و اشعه درمانی برای درمان سرطان ها اشاره کرد.مصرف برخی داروها و نارسایی تخمدان ها و اختلالات کوروموزومی،چاقی، استرس، شوک های ناگهانی، تغذیه نا مناسب از علل یائسگی زودرس هستند.یکی از دلایل پزشکی یائسگی زودرس نارسایی زودرس تخمدان است.

 

علائم یائسگی زودرس

اولین علامت یائسگی زودرس، قطع قاعدگی به مدت چهار تا شش ماه و بالا بودن میزان هورمون FSH از مغز (‌هیپوفیز) در دو نوبت به فاصله یک ماه است‌.قطع قاعدگی همراه گر گرفتگی، اختلالات خواب،تعریق شبانه،تحریک‌پذیری، عدم تمرکز، خشکی واژن و کاهش میل جنسی از اصلی ترین علائم یائسگی زودرس به شمار می‌رود.این وقایع اگر قبل از سنین 40 سالگی شروع شوند زنگ خطری برای یائسگی زودرس محسوب می شود.

 

تشخیص و درمان یائسگی زودرس

اغلب بعد از بررسی سابقه خانوادگی و سایر بیماری ها، دو بار آزمون هورمون FSH با فاصله یک ماه از هم دستور داده می شود. اندازه گیری مقدار این هورمون در خون روشن می کند که آیا تخمدان ها درست کار می کنند یا خیر. 
در مرحله اولیه یائسگی، برای کاهش علائم آن و حفظ سلامتی فرد معمولا پزشک هورمون استروژن و پروژسترون را به صورت دوره‌ای تجویز می‌کند تا سیکل قاعدگی ایجاد شود اما این زنان حتما باید تحت نظر پزشک باشند و تا زمانی که وی تشخیص دهد به هورمون درمانی ادامه دهند.

هورمون درمانی در پیشگیری از یائسگی زودرس

یائسگی زودرس در زنان جوان | درمان یائسگی زودرس

متخصصان تنها برای جلوگیری از ابتلای خانم های یائسه شده به پوکی استخوان، برای آنها ویتامین D، کلسیم، هورمون های استروژن و پروژسترون تجویز می کنند. این هورمون ها درواقع برای این تجویز می شوند که دوره عادت ماهیانه را به صورت مصنوعی وادار به فعالیت کنند. 
در کنار استفاده از استروژن به منظور تکمیل درمان و جلوگیری از ایجاد سرطان رحم، داروی هورمونی پروژسترونی نیز برای بیمار تجویز می‌شود. بیشتر متخصصان توصیه می‌کنند تا 50 سالگی که سن متوسط یائسگی است، بیماران تحت درمان دارویی با استروژن و پروژسترون قرار گیرند.

تغذیه سالم به خصوص مصرف مواد غذایی حاوی کلسیم، ویتامین D همچنین رژیم غذایی سالم که شامل میوه‌جات، سبزیجات، غلات و محدود کردن چربی‌های اشباع و قندها می‌باشد می‌تواند کمک زیادی در پیشگیری از پوکی استخوان داشته باشد. ورزش منظم و حداقل روزانه 30 دقیقه و بصورت ملایم مانند پیاده‌روی، شنا و... می‌تواند باعث کاهش استرس، مشکلات روحی، پوکی استخوان، بهبود خلق و خو و وضعیت خواب شود. 

تشخیص به موقع یائسگی زودرس از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که با بروز این اختلال تخمک‌های باقی ‌مانده تخریب می‌شوند و این به معنی ناتوانی برای فرزنددار شدن است و با تشخیص به موقع امید برای بارداری نیز افزایش می‌یابد.احتمال فعال شدن دوباره تخمک‌ها تنها در 10 تا 20 درصد این بیماران و در صورتی که دلیل بروز آن اختلالات ژنتیکی نباشد وجود دارد. احتمال بروز یائسگی در سن نوجوانی نیز وجود دارد پس با توجه به این که اختلال در قاعدگی در هر سنی ممکن است آغازی برای یائسگی زودرس به حساب بیاید به همه زنان و دختران توصیه می‌شود در صورت مشاهده چنین اختلالاتی بلافاصله با پزشک خود مشورت کنند.

 دکترمتخصص زنان و زایمان در نوین سلامت

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید