آشنایی با کنترل و درمان دیابت بارداری

بیش تر خانم هایی که به دیابت بارداری مبتلا می شوند دلیلی برای نگرانی ندارند ولی با این حال کنترل و درمان دیابت بارداری اهمیت زیادی دارد چون این بیماری امکان بروز مشکل در دوران بارداری و زمان وضع حمل و همچنین شانس آسیب رساندن به جنین را افزایش می دهد. درمان دیابت بارداری با روش های مختلف از جمله رژیم غذایی، فعالیت فیزیکی، خوردن قرص و تزریق انسولین صورت می گیرد.

دیابت بارداری و کنترل و درمان آن

کنترل و درمان دیابت بارداری | دیابت بارداری

دیابت بارداری چیست؟

در طول بارداری بعضی از خانم ها ممکن است سطح قند خون افزایش یابد. این وضعیت که به آن دیابت بارداری می گویند ممکن است در هر مرحله از بارداری پیش بیاید ولی معمولا در نیمه ی دوم بارداری و بین هفته های بیست و چهارم تا بیست و هشتم پیش می آید. بنابراین در این زمان در کنار تست های غربالگری معمول باید به آزمایش قند خون نیز توجه نشان داد. داشتن دیابت بارداری به این معنی نیست که شخص قبل از بارداری دیابت داشته است یا بعد از بارداری دیابت خواهد داشت؛ هرچند دیابت بارداری خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می دهد.
دیابت بارداری باید کنترل و درمان شود. در صورت عدم درمان دیابت خطر ابتلای نوزاد به دیابت افزایش می یابد و امکان دارد عوارضی در طول بارداری و موقع زایمان برای مادر و فرزند پیش بیاید.

 

درمان دیابت بارداری

رژیم غذایی مناسب در زمان بارداری

تغییر در رژیم غذایی اولین قدم برای کنترل و درمان دیابت بارداری و قند خون است. برای درمان دیابت بارداری توصیه می شود:

  • منظم غذا بخورید. توصیه می شود معمولا سه وعده غذایی کامل داشته باشید و تعداد آن را کم نکنید.

  • غذاهایی که شاخص گلیسمی پایینی دارند  مصرف کنید. غذاهایی مانند پاستای آرد گندم کامل، برنج قهوه ای، نان های دارای غلات و حبوبات قند را به آهستگی در خون آزاد می کنند و برای مبتلایان به دیابت بارداری مناسب تر هستند.

  • خوردن شیرینیجات را کم کنید.

  • از نوشیدنی های شیرین خودداری کنید.

  • در غذاي خود حداقل پنج وعده ميوه ها، سبزيجات وارد كنيد

  • غذاهای با پروتئین کم و چربی اندک مثل ماهی در رژیم غذایی خود وارد کنید.

کنترل و درمان دیابت بارداری

رژیم غذایی مناسب در زمان بارداری

ورزش و کنترل دیابت در زمان بارداری

داشتن فعالیت بدنی مناسب و کافی روش دیگری برای کنترل و درمان دیابت بارداری است. ورزش سطح گلوکز خون را کاهش می دهد در نتیجه فعالیت بدنی منظم باعث کنترل دیابت در دوران بارداری می شود.
هنگام ورزش، بدن شما از گلوکز بیشتری استفاده می کند، بنابراین ورزش می تواند سطح قند خون شما را کاهش دهد.
پس از بررسی با پزشک خود در باره اینکه چه ورزشی در طول بارداری باید انجام دهید، سعی کنید هفته ای حداقل 150 دقیقه (2 ساعت و 30 دقیقه) ورزش با شدت متوسط داشته باشید. ورزش هر فعالیت بدنی است که ضربان قلب شما را بالا می برد و باعث می شود تند تر تنفس کنید. ورزش می تواند راه رفتن، دویدن یا شنا کردن باشد.

 

دارو و تزریق انسولین برای کنترل دیابت

در صورتی که یک یا دو هفته بعد از رژیم غذایی و ورزش نتوانید دیابت بارداری را کنترل و درمان کنید ممکن است به دارو و تزریق انسولین نیاز داشته باشید. مصرف دارو بعد از زایمان متوقف می شود.
از جمله قرص هایی که ممکن است برای کنترل دیابت تجویز شود، قرص متفورمین است. این قرص ممکن است اثرات جانبی مانند احساس مریضی، استفراغ، درد معده، کاهش اشتها و اسهال داشته باشد. در صورتی که اثرات جانبی قرص متفورمین شدید باشید یا نتوان دیابت بارداری را با این قرص کنترل و درمان کرد ممکن است به تزریق انسولین احتیاج باشد.
همچنین در مواردی اگر سطح قند خون خیلی بالا یا جنین خیلی درشت یا میزان مایع دور جنین در رحم زیاد باشد انسولین تجویز می شود. انسولین با تزریق وارد بدن می شود و میزان آن را پزشک تعیین می کند.

خانم هایی که سابقه ابتلا به دیابت بارداری را دارند باید به خاطر داشته باشند احتمال بروز دیابت در حاملگی بعدی شان و همینطور احتمال ابتلا ی آنها به دیابت نوع 2 زیاد می باشد.  

دکتر متخصص زنان و بیماریهایی زنان نوین سلامت 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید