آیا با انواع روش های جلوگیری از بارداری آشنایی دارید

انواع روش های جلوگیری از بارداری به نسبت گذشته بسیار متنوع تر است و انتخاب های بسیاری برای جلوگیری از بارداری وجود دارد که بسته به شرایط  موجود می توان آن را انتخاب نمود. انتخاب روش مناسب پیشگیری از بارداری و تأثیر هر کدام از این روش‌ها بر سلامت‌ بسیار حائز اهمیت است.

انواع روش های جلوگیری از بارداریجلوگیری از بارداری

 

معرفی انواع روش های جلوگیری از بارداری

اطلاع از زمان تخمک گذاری ( با اطلاع از زمان تخمک گذاری، برای جلوگیری از بارداری نباید نزدیکی انجام شود. برای اینکه این روش جلوگیری را درست انجام دهید لازم است از یک متخصص زنان کمک بگیرید).

مصرف قرص ضد بارداری ( قرص های ضد بارداری به منظور جلوگیری از تخمک گذاری استفاده می شود. مصرف این قرص هم مثل دیگر راه های جلوگیری از بارداری هورمونی نیازی به تجویز پزشک ندارد. در مورد خانم‌هایی که می‌خواهند ازدواج کنند بهتر است از یک ماه قبل از ازدواج شروع به مصرف قرص کنند. مصرف صحیح این قرص‌ها خیلی مهم است و استفاده از آن‌ها به دلیل دوز پایین آن به نسبت قرص های قبلی باید از روز دوم قاعدگی شروع شود و تا ۲۱ روز ادامه داشته باشد. سپس با فاصله ۷ روز باید جعبه بعدی را شروع به مصرف کرد؛ حال چه عادت ماهانه شده باشید و چه نشده باشید. نکته حائز اهمیت اینکه بهتر است قرص‌ها هر شب سرساعت میل شوند.

استفاده از کاندوم ( یکی از روش های مکانیکی جلوگیری از بارداری استفاده از کاندوم است. کاندوم از ورود اسپرم به بدن زن جلوگیری می کند. از مزایای استفاده از کاندوم این است که با این روش هیچ‌گونه هورمونی وارد بدن نمی‌شود و هم‌زمان جلوی بارداری و انتقال بیماری‌های مقاربتی و عفونت‌ها را هم می‌گیرد.

کاندوم زنانه ( نیز یک کیسه ی پلاستیکی باریک است که داخل واژن قرار می گیرد و از 8 ساعت قبل از نزدیکی باید قرار گیرد. کاندوم را باید از طرفی که بسته است با دست بگیرید و به داخل واژن بکشید ).

آی یو دی (IUD یک وسیله ی T شکل پلاستیکی است که توسط پزشک داخل رحم کار گذاشته می شود. این روش تا 10 سال کار می کند. اما لازم است نوع هورمونی آن هر 5 سال یکبار تعویض شود. این وسیله لقاح اسپرم و تخمک را دشوار می کند).

دیافراگم (دیافراگم یک فنجان پلاستیکی یا سیلیکونی است و لایه منعطفی دارد که دهانه رحم را می پوشاند. پیش از رابطه جنسی، دیافراگم باید در انتهای واژن قرار گیرد). 

کلاهک رحم ( کلاهک رحم به دیافراگم شبیه است با این تفاوت که کوچکتر است این وسیله با اسپرم کش استفاده می شود، روی دهانه ی رحم کار گذاشته می شود واز ورود اسپرم به رحم جلوگیری می کند).

 

روش های جلوگیری از بارداری

 

اسفنج ضد بارداری ( اسفنج ضد بارداری از کف ساخته شده است و حاوی اسپرم کش است.  لازم است 24 ساعت قبل از نزدیکی جلوی دهانه ی رحم قرار بگیرد و برعکس دیافراگم و کلاهک رحم لازم نیست دکتر آن را در رحم قرار دهد).

حلقه ی مهبلی ( یک حلقه ی پلاستیکی نرم و انعطاف پذیر است که داخل واژن گذاشته می شود . تاثیر این حلقه به اندازه ی قرص و چسب ضد بارداری است. این حلقه همان هورمون های قرص های ضد بارداری را آزاد می کند. حلقه ی مهبلی لازم است ماهی یک بار گذاشته شود).

چسب جلوگیری از بارداری ( چسب یکی از روش های هورمونی جلوگیری از بارداری است که به پوست می چسبد و لازم است یک بار در هفته عوض شود . لازم است سه هفته از چسب استفاده شود و هفته ی چهارم چسب برداشته شود . تاثیر این چسب  به همان اندازه قرص های ضد بارداری است با این تفاوت که با زدن چسب دیگر لازم نیست نگران فراموش کردن مصرف به موقع قرص های جلوگیری باشید).

اسپرم کش ( اسپرم کش واژینال یک نوع وسیله پیشگیری از بارداری است که با از بین بردن غشاء سلولی اسپرم­ ها از باردار شدن جلوگیری میکند. اسپرم کش به شکل کف، کرم، ژل، فوم یا لایه­ های غشائی نازک تولید می­شوند. می باشد وهمانطور که از نام آن پیداست حاوی ماده ی شیمیایی است که اسپرم را می کشد و قبل از نزدیکی در داخل واژن قرار می گیرد. اسپرم کش اغلب به همراه روش های دیگر جلوگیری به کار می رود، در کنار روش دیگری همچون کاندوم یا دیافراگم تأثیرش به 95 درصد می­رسد).

آمپول جلوگیری از بارداری (آمپول ضد بارداری یا دپوپروورا نوعی آمپول هورمونی است که با جلوگیری از تخمک‌گذاری، دشوار کردن رسیدن اسپرم به رحم از طریق افزایش غلظت ترشحات دهانه رحم وتأثیر بر مخاط داخلی رحم تا 3 ماه از بارداری جلوگیری می کند و تأثیر آن از قرص های ضد بارداری بیشتر است).

روش های جلوگیری از بارداری

 

ایمپلمنت جلوگیری از بارداری (ایمپلمنت جلوگیری از بارداری یا نکس پلانون یک میله به اندازه ی چوب کبریت است که آن را زیر پوست بازو قرار می دهند و هورمون های جلوگیری از بارداری را آزاد می کند. ایمپلمنت به مدت 3 سال از بارداری جلوگیری می کند. ایمپلنت با مسدود کردن روند طبیعی تخمک گذاری باعث جلوگیری از بارداری می شوند) .

 ایمپلمنت لوله های رحم ( یک روش جدید برای بستن لوله های فالوپ رحم  بدون جراحی نصب ایمپلمنت لوله های رحمی است. ایمپلمنت های کوچک از جنس  فلز یا سیلیکون داخل رحم قرار می گیرد . چنانچه اشعه ی ایکس مشخص کند که لوله ها بسته شده اند دیگر نیازی به روش جلوگیری دیگری نیست.

 جراحی توبکتومی ( توبکتومی یا بستن لوله در زنان روشی دائمی برای جلوگیری از بارداری است با بسته شدن لوله های رحمی در فاصله بين رحم و تخمدان ها تخمک از تخمدان حرکت نمی کند و از رسيدن اسپرم و تخمك به يكديگر و تشكيل سلول تخم جلوگيری به عمل می آيد ).

جراحی وازکتومی (وازکتومی نوعی کنترل بارداری در مردان است که وجود اسپرم را به منی کاهش می دهد ولی برای انزال مشکلی ایجاد نمی کند. این روش با بریدن و بستن لوله های حاوی اسپرم قابل انجام است. وازکتومی ریسک کمی دارد و معمولا در وضعیت سرپایی انجام می شود).

روش اورژانسی پیشگیری از بارداری ( در صورتی که از هیچ یک از روش های جلوگیری از بارداری استفاده نشود یا خانمی شک کند که روش جلوگیری از بارداری درست کار نمی کند، این روش استفاده می شود.  بسته قرص پیشگیری اورژانسی حاوی 1 یا 2 عدد قرص است. این قرص همچنین قرص "صبح روز بعد" نامیده می شود. بهتر است تا ۲۴ ساعت پس از نزدیکی این قرص ها استفاده گردند تا بهترین اثر جهت جلوگیری از بارداری ایجاد شود ولی تا ۷۲ ساعت بعد از نزدیکی هم می توان از این روش بهره گرفت).

روش جلوگیری طبیعی یا روش بیرون کشیدن آلت ( در این روش مرد آلت تناسلی خود را قبل از انزال از مهبل خارج می کند. در صورتیکه اسپرم وارد مهبل نشود از بارداری پیشگیری می شود. با توجه به اینکه ترشحات پیشاب نیز حاوی اسپرم است بنابراین ریسک بارداری با چنین روشی نیز بالاست. اگر این کار به موقع و به درستی انجام شود احتمال بارداری 4 درصد در سال است).

 دکتر متخصص جراحی زنان و زایمان | نوین سلامت

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید