آیا به عوارض آینده سقط جنین آشنایی دارید

سقط جنین یعنی خاتمه دادن به بارداری از طریق برداشتن جنین از رحم یک زن، که این عمل با دو روش جراحی و مصرف دارو صورت می‌گیرد. علت سقط جنین متفاوت است، گاهی یک بیماری و یا اختلالات هورمونی منجر به سقط می شود. اغلب سقط‎ ها در اوایل حاملگی و زمانی که جنین نابالغ است، صورت می‎گیرد.       
سقط جنین اگر به طور غیر ارادی و خودبخود صورت گیرد، عارضه جسمی شدیدی به همراه ندارد، در اکثر موارد، خونریزی در سه ماهه اول حاملگی، نشان دهنده سقط جنین است. ولی سقط عمدی جنین خطراتی را برای سلامتی مادر به همراه دارد.

سقط جنین |عوارض سقط جنین

عوارض سقط عمدی جنین برای مادر

-خون ريزی شايع‌ ترين عارضه جانبی سقط جنين است. گر چه خون ريزی بعد از سقط طبيعی محسوب می شود، اما گاهی در اثر سوراخ شدن رحم يا دهانه رحم خون ريزی بسيار شديد می‌ شود به نحوی که تنها به كمك جراحی و انتقال خون می توان از مرگ‌ مادر پيشگيری كرد.   

-عفونت بعد از سقط جنین مساله‌ای رايج است. گاهی به دلیل سقط ناقص و باقی ماندن قسمت‌ هايی از جنين یا ابزار جراحی در رحم اين اتفاق رخ می دهد. استفاده از قرص‌های سقط‌ كننده نيز می تواند باعث عفونت كلی بدن شود. اين نوع از عفونت بسيار خطرناك بوده و عامل مرگ مادر است.

-از دیگر علل سقط می توان به سرطان سینه اشاره کرد، با سقط جنین خطر ابتلا به سرطان سینه تقریباً دو برابر می شود.


-زنانی که یک بار سقط انجام داده اند در مقایسه با زنانی که سقط انجام نداده اند، بیشتر دچار سرطان دهانه رحم می شوند.احتمال ابتلا به سرطان تخمدان و کبد نیز با سقط های منفرد یا متعدد افزایش می یابد.        

-2 تا 3 درصد زنانی که سقط جنین انجام می دهند، در معرض خطر سوراخ شدن رحم قرار دارند. بسیاری از این جراحات تشخیص داده نمی شوند و در نتیجه درمان نمی شوند، مگر این که  لاپاراسکوپی انجام شود.       

در برخی شرایط در اثر استفاده از دستگاه‌های مكنده، زخم‌های دائمی روی جداره رحم ايجاد می شود.


افزایش ابتلا به سرطان به دنبال سقط، با تغییرات هورمونی غیرطبیعی که بارداری را خاتمه می بخشد و تخریب درمان نشده دهانه رحم مرتبط است.  

           
-آسیب رحم ممکن است باعث بروز عوارضی در بارداری های بعدی گردد و حتی نیاز به درآوردن رحم از بدن شود که خود دارای عوارض دیگر مانند پوکی استخوان می باشد.


-پارگی های دهانه رحم که نیازمند بخیه زدن هستند، در حداقل یک درصد سقط های سه ماهه اول بارداری اتفاق می افتد. پارگی های کوچک تر نیز که درمان نمی  شوند، در درازمدت به تخریب سیستم باروری منجر می شوند.آسیب دائمی دهانه رحم ممکن است باعث شل شدن دهانه رحم، زایمان زودرس و عوارض زایمان شود.       

-سقط به طور ویژه احتمال حاملگی های خارج رحم را افزایش می دهد. حاملگی های خارج رحم، خود تهدیدکننده زندگی مادر بوده و ممکن است منجر به نازایی گردد


-سقط جنین، خطر پایین آمدن جفت در رحم مادر در بارداری های بعدی را 7 تا 15 برابر بیشتر می کند که خود یکی از عوامل تهدیدکننده زندگی مادر است.

 -تشکیل غیرطبیعی جفت به علت تخریب رحم، خطر بروز بدشکلی های جنینی، مرگ قبل از زایمان و خونریزی بیش از حد طی زایمان را افزایش می دهد.  

    
-یکی دیگر از عوارض سقط جنین که با تخریب رحم و دهانه رحم همراه است خطر زایمان زودرس، عوارض زایمان و تشکیل غیر طبیعی جفت در بارداری های بعدی را افزایش دهد. این عوارض از جمله علل معلولیت نوزادان است. 

    
-از عوارض دیگر سقط جنین بیماری های التهابی  لگن است. این بیماری ها ممکن است به افزایش خطر حاملگی نابجا و کاهش باروری منجر گردد. 23 درصد از زنانی که در زمان سقط، عفونت کلامیدیا دارند، طی چهار هفته دچار بیماری های التهابی لگن می شوند.
 

  
- بافت داخل رحم یا آندومتر بعد از سقط جنین به اشتباه در جایی خارج از رحم رشد می کند. که به آن اندومتریوز می گویند.اندومتریوز از خطرهای بعد از سقط برای همه زنان است.  

        
التهاب و عفونت بافت رحم عارضه دیگری از سقط جنین است که دارای علائمی مانند درد شکم، تب و افزایش خونریزی است.

-در زمان کورتاژ وسایل پزشکی ممکن است هنگام وارد شدن به رحم باعث آسیب به دیواره های رحم شده و موجب پارگی دیواره رحم شود و این آسیب موجب عفونت یا خون ریزی شدید می شود که البته بستگی به میزان جراحت دارد. ممکن است برای از بین بردن این بافت های زائد مجبور به عمل جراحی شوید. در موارد جدی تر عمل هیسترکتومی خارج کردن رحم و تخمدان از بدن ممکن است نیاز باشد.

             
-اگر انجام سقط جنين با بيهوشی عمومی باشد ممكن است باعث تشنج و حمله قلبی شود.

-سقط جنين عمدی در برخی موارد موجب آسيب‌ ديدن ساير ارگان‌ ها از جمله روده و مثانه نیز می شود.

- اگر تا مدت‌ها پس از سقط جنین همچنان خونریزی شدید دارید یا دردهای انقباضی در ناحیه‌ی زیر شکم‌تان بیش‌ازحد معمول است، احتمال سقط ناقص وجود دارد.در صورتی که سقط جنینن ناقص باشد یعنی بخشی از اندام جنین مانند جفت یا اجزای دیگر او هنوز از رحم خارج نشده است، نیاز به اقدامات پزشکی و درمانی دیگری دارد و ممکن است باعث خون ریزی و عفونت شود.

-ایجاد لخته ی خون در رحم از عوارض سقط عمدی است این لخته ها باعث ایجاد درد شدیدی در قسمت زیر شکم می شوند. با جراحی ساده ی سرپایی این لخته ها را  می توانید، خارج کنید.

- عمل کورتاژ باعث ایجاد خراش و زخم دیواره ی رحم می شود و به این وضعیت سندروم آشِرمَن گفته می شود. که باعث به هم ریختگی چرخه ی عادت ماهیانه ی زنان، درد زیاد و خطر سقط جنین ناخواسته می شود.

 

 عوارض دراز مدت  سقط جنین عمدی برای مادران

-ناباروری: نيمی از ناباروری ها به علت سقط جنين است. عفونت لوله‌های فالوپ، چسبندگی رحم به دليل ايجاد زخم پس از كورتاژ يا باز شدن بيش‌ از حد دهانه رحم از دلایل ناباوری پس از سقط می باشد. نوجوانان و بانوانی كه برای نخستين بار باردار شده و سقط انجام می دهند بيش از سايرين در معرض ناباروری قرار می گيرند به نحوی كه حتی گاهی ناباروری دائمی می شود.

-بارداری خارج رحمی :سقط جنين عمدی خطر ابتلا به بارداری خارج رحمی را در بارداری های بعدی افزايش می دهد. حتی ممکن است كه گاهی برای نجات جان مادر انجام عمل جراحی ضروری خواهد بود.

-زايمان زودرس:  بعد از يك سقط عمدی جنین، احتمال زايمان پيش از موعد يا سقط غيرعمدی افزايش می يابد و دليل آن آسيبی وارده به رحم است.

-عوارض متعدد بعد از سقط: بی نظم شدن دوران قاعدگی، افزايش ترشحات رحم، روابط دردناك جنسی، عفونت‌های رحمی كه معمولاً عامل خونريزی و دردهای شديد هستند، سوراخ شدن قسمت پايينی رحم يا مثانه يا روده، تهوع، استفراغ، خستگی های مداوم،‌ دردهای شكم، سرگيجه، سردردهای مداوم، حساسيت شديد سینه ها، خونريزی های قطع نشدنی و ...از جمله عوارضی هستند كه حتی بعد از انجام موفق سقط عمد، همچنان ادامه می‌ یابند.

مرگ:  مرگ مادر یکی از خطرات سقط جنین عمدی است، از جمله عللی که به مرگ مادر منجر می شوند، می توان به خونریزی، عفونت، آمبولی، بیهوشی و حاملگی خارج رحم اشاره کرد. حتی در سقط قانونی و به كمك روش‌های پزشكی نیز احتمال مرگ 2 برابر زمانی است كه مادر زايمان طبيعی انجام می دهد.

عوارض روحی روانی بعد از سقط جنین عمدی

علاوه بر عوارض جسمی سقط عمدی جنين باعث آسيب‌های روانی نیز در مادران می شود. بلافاصله بعد از سقط، فرد احساس می كند از بار و فشار مسئولیتی بزرگ رها شده‌ است، از نظر روانشناسی این چنین افرادی در ابتدا دچار وضعيتی  به نام انکار می شوند.اين حالت در برخی افراد كوتاه مدت و برای برخی دیگر طولانی مدت است. اکثر بانوان معمولا برای فرار از درد عاطفی و مجازات خود تصميم می گيرند خود را به فعاليتی سرگرم كنند و برای رهايی از احساس گناه، شرم و اضطراب اقدام‌های نيكوكارانه و خيرانه انجام می‌دهند. اما گاهی به نوشيدن الكل يا كشيدن مواد مخدر يا جدايی از همسر منجر می‌شود.

 مرور تكراری خاطرات مربوط به سقط جنين همچنین دیدن خواب‌های تكراری در مورد سقط جنين از عوارض روحی و روانی بعد از سقط  عمدی در ماردان است. از دیگر عوارض آن گرفتار احساساتی نظير احساسات آغاز روند سقط شدن و كاهش ميزان پاسخگويی يا تعهد نسبت به اطرافيان و خانواده است احساس بيگانه بودن و جدايی از ديگران و افسردگی خلقی، افزايش تحريك‌ پذيری و خصومت در برابر ديگران، كاهش تمركز و احساس گناه از زنده بودن، احساس افسردگی، خشم، اضطراب و دردهای عصبی از عوارض و مشکلات روحی روانی سقط جنین عمدی است.  

در صورت تشديد این عوارض، ممكن است فرد به خودكشی دست زده يا دچار فلش‌ بك به آغاز روند سقط شود. گاهی نيز فرد معتاد به الكل يا سوء مصرف مواد مخدر می شود يا اختلال عملكرد جنسی پيدا می كند. كمبود خواب و اختلالات غذاخوردن نيز از ديگر عوارض مربوط به سقط جنين است.

مشکلات بی حسی و بیهوشی بدن : در کنار مراحل کورتاژ این مشکل هم ممکن است خطر ساز باشد و عوارض سقط جنین را تشدید کند. به دلیل وجود این خطرات مراحل کورتاژ باید درست و کامل انجام شود در غیر این صورت باعث درد شدیدی در بدن می شود.

 دکترمتخصص جراحی زنان و زایمان در نوین سلامت

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید