آتچه در مورد عمل لابیاپلاستی باید بدانید؟

یکی از انواع جراحی های زیبایی واژن ، عمل جراحی لابیاپلاستی است که بر روی لابیا یا همان لبه های اطراف واژن که برای ایجاد تقارن بین لبه های واژن انجام می شود. این جراحی پلاستیک گاهی به همراه جراحی واژینوپلاستی انجام گیرد. هدف جراحی لابیاپلاستی حذف مشکلات عملکردی لابیا و ایجاد لابیایی با ظاهر جذاب می باشد. لابیاپلاستی می تواند از نظر روانی برای بیمار مزایایی را به همراه داشته باشد. بیماران بعد از انجام لابیاپلاستی گزارش کردند که درد یا ناراحتی را در فعالیت های روزمره و نزدیکی جنسی ندارند.

لابیاپلاستی می تواند از نظر روانی برای بیمار مزایایی را به همراه داشته باشد. بیماران بعد از انجام لابیاپلاستی گزارش کردند که درد یا ناراحتی را در فعالیت های روزمره و نزدیکی جنسی ندارند. درواقع، اندام تناسلی زنان به طور طبیعی ظاهرهای طبیعی متفاوتی میتواند داشته باشد که از نظر آناتومی بی اشکال هستند. هیچ شکل مشخصی برای واژن و لبهای آن وجود ندارد.اخیراً تکنولوژی لیزر نیز توسط بعضی جراحان برای جوانسازی واژن و سایر عمل های جراحی مربوط به اندام تناسلی استفاده می شود.


علت بزرگ شدن لبه های واژن

ژنتیک ، نژاد
ورزش ها و حرکاتی که به واژن ضربه بزند نظیر دوچرخه سواری ، موتورسواری
تروماهای زایمانی
مصرف بیش از حد هورمون های جنسی
برخی از اختلالات در بدن
زایمان


نمونه سوالاتی که میتوانید از جراحتان سوال کنید

- این جراحی ها چه خطرات کوتاه مدت یا درازمدتی دارند؟

این جراحی ها چه فوایدی دارند؟

- آیا این جراحی بر بارداری یا زایمان در آینده تاثیر خواهد داشت؟

- آیا انتظارات من از این جراحی واقع بینانه هستند؟

- چه انتخابهای غیرجراحی دیگری برای بهبود وضعیتم دارم؟

- آیا حس ناحیه واژنم بعد از جراحی کمتر خواهد شد؟

- آیا جراحی بر توانایی ارگاسم من اثر خواهد گذاشت؟

- آیا بعد از جراحی محدودیت هایی برای استفاده از محصولات بهداشتی زنانه مثل تامپون وجود دارد؟

- آیا بیمه هزینه این عمل ها را پوشش میدهد؟

بیشتر بیمه ها عملهای واژینوپلاستی و لابیاپلاستی و سایر عملهای زیبایی و پلاستیک که بیشتر انتخابی هستند تا لازم را پوشش نمیدهند. فقط در موارد محدودی این عملها ضروری شمرده میشود، مثل بزرگ کردن لابیا ایجادشده از استفاده زیاد تستوسترون، مشکلات مادرزادی یا ناراحتی های مزمن.


لابیاپلاستی (عمل زیبایی واژن) چیست؟

لابیاپلاستی (labiaplasty) نوعی عمل جراحی زیبایی است که به وسیله آن، شکل ظاهری لبه داخلی و یا لبه بیرونی واژن را بهبود می بخشند. آمارها نشان می دهد بیشتر خانمهایی که متقاضی عمل لابیاپلاستی هستند، تمایل به کاهش اندازه و یا طول لبه داخلی واژن خود دارند. اگرچه تابحال از نظر فنی، اندازه نرمالی برای لبه واژن تعریف نشده است، اما حالت ایده آل برای بیشتر زنان حالتی است که لبه داخلی واژن از لبه بیرونی آن بیرون نزند. البته ناگفته نماند که در این جراحی، مقدار اضافی کلاهک کلیتوریس نیز می تواند برداشته شود. 


دلایل اصلی که خانمها به انجام جراحی زیبایی واژن اقدام می کنند عبارتند از

• داشتن ظاهری تمیز و زیبا
• اصلاح عدم تقارن ظاهری واژن
• درد در حین مقاربت جنسی
• کم بودن تحریک کلیتوریس به دلیل پوست اضافه کلاهک کلیتوریس
• درد یا ناراحتی در هنگام فعالیت هایی مثل دوچرخه سواری
• ناراحتی در هنگام پوشیدن لباس های تنگ مثل شلوارهای چسبان
• احساس کشیدگی، سایش و سوزش در هنگام ورزش

 

آشنایی با روش های جراحی زیبایی واژن

لابیاپلاستی را می‌توان تحت بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی و آرام‌بخش انجام داد. لب‌های واژن در جوانسازی واژن کوتاه می‌شود یا تغییر شکل داده می‌شود. بافت اضافی با چاقوی جراحی یا لیزر بریده می‌شود و لبه شل و آویزان با نخ‌های قابل جذب ظریف بخیه زده می‌شود. کل عمل یک تا دو ساعت زمان می‌برد. برخی بیماران همان روز عمل ترخیص می‌شوند. 

لابیاپلاستی

روش های متفاوتی برای انجام جراحی لابیاپلاستی وجود دارد. اما معمولا دو روش هستند که توسط جراحان ارجحیت دارند روش trim و روش wedge.
در روش trim، لابیا مینور (لبه داخلی واژن) بریده شده و دو لبه با بخیه به هم دوخته می شوند. مزیت این روش، سریع بودن عمل جراحی است. اما این احتمال هم وجود دارد که لبه داخلی واژن بیش از حد بریده شده و جای خط زخمی مستقیم، بر روی مرز لبه واژن باقی بماند. به همین دلیل معمولا روش دوم، روش ارجح در عمل زیبایی واژن است.
در روش wedge یک برش V شکل در مرکز لبه اضافی ایجاد می کنند. این روش نسبت به روش trim بهتر است زیرا مرز طبیعی لبه واژن را حفظ می کند. 

لابیاپلاستی


همچنین پزشک برای انجام عمل لابیاپلاستی می تواند از تبغ جراحی و یا لیزر مونالیزا استفاده کند. استفاده از لیزر ضمن اینکه باعث می شود، برش دقیق تر انجام شود می تواند موجب بهبود سریعتر بخیه ها هم بشود. 


تکنیک برون پوش

در این تکنیک، بافت پوششی پوست برداشته شده و لبه ها، ظاهر طبیعی خود را حفظ خواهند کرد. در این جراحی، پزشک از بخیه‌های حل شدنی و جذبی استفاده می‌کند. زمانی که انداره لب‌ها کاهش پیدا کند، طبیعی خواهد بود که کلیتوریس بزرگتر به نظر برسد. در چنین مواردی، هم زمان با لابیاپلاستی، عمل جراحی برای کاهش اندازه کلاهک کلیتوریس نیز صورت می‌گیرد.

در جراحی لابیاپلاستی با لیزر به دلیل عدم استفاده از تیغ جراحی، می توان این روش را جزو بهترین روش های جراحی زیبایی واژن دانست. از جمله مزیت های لابیاپلاستی با لیزر، عدم داشتن درد و خونریزی می باشد. به دلیل استفاده از لیزر در لابیاپلاستی، دوره نقاهت کمتری خواهد داشت. فقط نیاز است تا به مدت 2 الی 3 روز استراحت نماید. به مدت 4 هفته بعد از انجام این نوع از جراحی فرد نباید نزدیکی داشته باشد.


علل انجام جراحی لابیاپلاستی

زیبا کردن ظاهر واژن
قرینه سازی لبایای واژن (بیشتر مراجعین برای اصلاح این مشکل هستند)
تسکین درد ناشی از تماس واژن با لباس و دوچرخه سواری
اعمال تغییراتی در ناحیه کلیتوریس که دارای چین پوستی زیاد بوده و این مساله باعث می شود که تحریکات در این قسمت کم باشد که با این جراحی میزان این تحریکات طبیعی می شود.


عمل زیبایی واژن (لابیاپلاستی) چه قدر طول می کشد؟

پیش از هرگونه عمل لابیاپلاستی، حتما یک جلسه مشاوره لازم است. در این جلسه، پزشک نحوه جراحی را برای شما توضیح خواهد داد و به شما کمک می کند که بفهمید قبل از عمل، در حین جراحی و پس از آن، باید انتظار چه چیزهایی را داشته باشید.بیشتر عمل های لابیاپلاستی تحت بی حسی موضعی بدون تزریق وریدی انجام می شوند. عمل معمولا حدود یک ساعت به طول می انجامد. البته بسته به تکنیکی که استفاده می شود و اینکه عمل شما با لیزر انجام شود یا نه طول عمل میتواند بین نیم ساعت تا یک ساعت متغیر باشد. 

 

نتایج نهایی لابیاپلاستی چه زمانی قابل مشاهده است؟

نتایج نهایی معمولاً 4 تا 6 ماه پس از جراحی قابل مشاهده است. شش هفته پس از جراحی بخیه‌ها جذب می‌شود و بخش اعظم کبودی و ورم برطرف می‌شود.


سن مناسب برای جراحی لابیابلاستی

 عمل زیبایی واژن، یکی از عملهای سبک و سرپایی و بدون عارضه زیبایی محسوب می شود و قشر زیادی از خانمها به انجام آن مبادرت می ورزند. این عمل می تواند برای دختران بالای 20 سال تا خانمهای 50 ساله بدون هیچ مشکلی انجام شود. در سنین بالای 50 سال، بدن در ترمیم خود و بهبود بخیه ها معمولا با مشکل مواجه می شود و به همین دلیل در این سن انجام عمل زیبایی واژن پیشنهاد نمی شود. در مورد سنین زیر 20 سال هم هنوز، احتمال تکمیل نشدن رشد جنسی خانم و به بلوغ جنسی کامل نرسیدن دختر وجود دارد. این نکته حائز اهمیت است که بلوغ جنسی با رشد لابیاها همراه است. به همین دلیل به دختران زیر این سن پیشنهاد می شود تا رسیدن به سن 20 سالگی از انجام لابیوپلاستی خودداری کنند. 

 

ویزیت های پس از عمل زیبایی لابیاپلاستی

ویزیت های پس از عمل معمولا بصورت زیر می باشند
یک هفته پس از جراحی: برای بررسی بخیه ها
یک ماه پس از عمل: برای بررسی نتیجه نهایی عمل و آمادگی شخص برای برقراری رابطه جنسی  

 

آمادگی برای لابیاپلاستی

بیمار باید قبل از عمل از خواسته و انتظار خود از عمل مطمئن شود و اطلاعات کاملی از عمل کوچک کردن لابیا پلاستی به دست بیاورد. داشتن انتظارات واقع‌بینانه بسیار مهم است. چنانچه لابیای مینور بسیار نامتقارن باشد، به ویژه اگر ضخامت متفاوت باشد، احتمال از بین نرفتن عدم تقارن بالا است. درهر حال عدم تقارن بسیار جزیی باقی خواهد ماند.

استعمال دخانیات و سیگار کشیدن ممنوع است، چون روند التیام را مختل می‌کند.

مصرف آسپرین باید متوقف شود، مگر آن که بیمار استنت قلبی داشته باشد یا آسپرین به دلیل جلوگیری از سکته مغزی پس از (TIA یا حمله ایسکمی گذرا) مصرف شود. مصرف دیگر داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی نیز مانند نوروفین ممنوع است.

هماهنگی لازم برای استراحت چند روزه انجام شود.

 

آیا لابیاپلاستی بازگشت دارد؟

عمل زیبایی لابیاها در واقع یک جراحی پلاستیک است که یک بخش های از آن طی جراحی کم می شود ، در برخی از بانوان حتی ممکن است یک پیچ خوردگی در لبه ها و کلیتوریس باشد که با تکنیک های خاصی نیاز به انجام این جراحی باشد.لازم به ذکر است که بانوان باردار تمامی نواحی بدنشان متورم می شود ، این تورم در لابیاها نیز تاثیر دارد اما پس از بارداری به همان حالتی که جراح جراحی را انجام داده است ، برمی گردد و هیچ وقت به حالت اولیه باز نمی گردد .
 زمانی که برای شما در عمل لابیاپلاستی، لابیاها  کوتاه و زیبا می شود دیگر امکان رشد مجدد آنها نیست. پس در این مورد نگران نباشید. از بین عملهای زیبایی، عملهای تنگ کردن واژن مثل پرینورافی یا واژینوپلاستی هستند که بعد از زایمان طبیعی امکان برگشت آنها وجود دارد.

عمل لابیاپلاستی

مراقبتهای بعد از عمل لابیاپلاستی

بهبودی پس از انجام جراحی لابیاپلاستی نسبتا سریع است. به طور تیتروار نکاتی را که باید پس از عمل، رعایت کنید در ادامه بیان می کنیم
- در سه روز اول بعد از جراحی، احساس درد و تورم طبیعی است که با مسکن های خوراکی مثل قرص بروفن به راحتی قابل کنترل است.
- روز اول پس از عمل، استفاده از کمپرس یخ و تمیز نگه داشتن ناحیه تناسلی توسط پزشک توصیه می شود.
- از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید.
- بیشتر بیماران در کمتر از یک هفته (3 تا 5 روز) به سر کار و فعالیت های عادی خود بر می گردند.
- می توانید 24 ساعت پس از جراحی دوش بگیرید اما باید از مالش ناحیه جراحی خودداری کنید.
- حمام طولانی، نشستن در وان و یا رفتن به استخر تا بهبودی کامل ممنوع هستند.
- تورم و درد تا سه روز بیشترین میزان را دارد و ورم تا دو یا سه هفته بعد از جراحی کم کم کاهش خواهد یافت. 
- از تمرینات ورزشی که به طور مستقیم موجب وارد آمدن فشار و سایش به ناحیه عمل می شوند (دوچرخه سواری، اسب سواری و غیره) تا خوب شدن کامل خودداری کنید.
- فعالیت جنسی را می توان 3 تا 4 هفته پس از عمل جراحی از سر گرفت اما بیشتر زنان برای جلوگیری از باز شدن زخم ترجیح می دهند که 6 تا 8 هفته صبر کنند. (بهتر است اجازه دهید زخمتان به طور کامل بهبود یابد وگرنه احتمالا مجبور به طی کردن دوره بهبودی جدیدی می شوید.)
توجه کنید که تمام توصیه ها و روند های بهبودی از بیماری تا بیمار دیگر متفاوت هستند. بنابراین، این توصیه های عمومی ممکن است برای تمام بیماران قابل اجرا نباشند. حتما با پزشک خود در تماس باشید و بر اساس صلاحدید او فعالیت های مختلف را از سر بگیرید.


آیا می توان عمل زیبایی لابیا را هنگام زایمان انجام داد؟ 

از آنجایی که هنگام زایمان، میزان خونریزی در قسمت واژن زیاد است درحالیکه عمل زیبایی لابیا (لابیاپلاستی) جزو جراحی های زیبایی محسوب می شود، انجام این عمل را باید به وقت دیگری موکول کرد. دو ماه پس از زایمان زمان مناسبی برای عمل زیبایی واژن محسوب می شود.


چه کسانی به لابیاپلاستی نیاز دارند؟

عده ای امیدوار هستند بتوانند با این جراحی ها، رضایت جنسی خود را افزایش دهند اما میل جنسی ارتباطی به اندازه لبهای کوچک تناسلی ندارد.عمل لابیاپلاستی یک روش جراحی ترمیمی زیبایی برای شکل دادن به لبه های داخلی واژن (labia minora)، لبه های بیرونی (labia majora) و یا هر دو است که لبه های داخلی کلیتوریس و دهانه واژن را پوشش می دهند. لبه های بیرونی، ناحیه اطراف واژن را تشکیل می دهد.

 لبه های دهانه ی واژن ممکن است به دلیل رابطه زناشویی ، مقاربت جنسی، زایمان، ژنتیک و یا افزایش سن، کشیده شده و نامتقارن شوند.چین و چروک دستگاه تناسلی در زنان امری طبیعی به حساب می آید ، لذا این تصور اشتباه می باشد که براثر خود ارضایی این  امر رخ داده باشد .

 

جراحی لابیاپلاستی چه مزایا و کاربردهایی دارد ؟

تفاوتی نمیکند که شما جراحی سرپایی لابیاپلاستی را برای زیبایی پیگیری میکنید یا برای از بین بردن مشکلات فیزیکی و جنسی به هر حال تجربه ثابت کرده است که عمل لابیاپلاستی ( تغییر سایز و شکل لب های واژن ) تاثیر قابل توجهی بر زندگی بسیاری از خانم ها داشته است .

لابیاپلاستی از جراحی های زیبایی و جوان سازی واژن است و عمل است که شامل تغییر سایز و شکل لبه های واژن میباشد .

اناتومی شکل لابیا در زنان و دختران بطور قابل توجهی متفاوت است و می تواند در طول زمان به ویژه پس از زایمان تغییر کند . لب های واژن بزرگتر یا ناهموار میتواند مشکلات مختلفی را برای خانم ها ایجاد کند که کلیه ی این مشکلات با عمل لابیاپلاستی که به صورت سرپایی انجام می پذیرد قابل برطرف شدن است.

بافت عضلانی بیش از حد یا ناهموار و چین و چروک های زیاد برای بسیاری از خانم ها یک تهدید به نگرانی در مورد زیبایی شان به شما میرود.

عموما زنانی که از اندازه و شکل لابیای خود ناراضی هستند به دلیل کاش اعتماد به نفس یا خجالت در مقابل شریک جنسی و یا حتی درد در هنگام مقاربت جنسی توانایی برقری یک ارتباط باکیفیت و لذت بخش را از دست میدهند.

لابیای ( لب های واژن ) بزرگ وقتی که یک خانم کت و یا شلوار تنگ یا بیکینی می پوشد قابل مشاهده است . و باعث میشود شخص برای رهایی از این نگرانی ملزم باشد بصورت دائم از لباسهای آزاد استفاده کند که محدودیت های زیادی در انتخاب لباس مورد علاقه ای برای وی ایجاد میکند.

برای برخی افراد مشکل کمی حادتر است و لب های واژن بزرگ باعث تحریک مزمن و ایجاد ناراحتی در هنام کار تمرین و حتی انجام وظایف زندگی روزمره شود.

که البته تمامی این مشکلات و نگرانی ها با عمل رایج لابیاپلاستی که عموما توسط متخصص زنان بصورت سرپایی انجام میپذیرد قابل حل است
بصورت کلی مزایا و کاربردهای عمل زیبایی لابیاپلاستی را میتوان در لیست زیر مشاهده کرد
1- زیبایی ظاهری ناحیه تناسلی و بدنبال ان افزایش اعتماد به نفس
2- کاهش برجستگی ناحیه تناسلی در هنگام پوشیدن لباس های تنگ
3- اصلاح عذم تقارن لبه های واژن که یکی از مشکلات و مسایل شایع بانوان میباشد
4- ارتقا کیفیت رابطه ی جنسی
5- جلوگیری از احساس درد در لب های واژن بدلیل سایش
6- تحریک بیشتر کلتوریس ( زمانیکه لابیا بزرگ باشد بدلیل وجود حجم زیادی چین پوستی روی ان باعث کاهش تحریک کلیتوریس میگردد )
7- سهولت بیشتر در رعایت مسائل بهداشتی
8- برطرف کردن مشکل تحریک مزمن
 

 دکترمتخصص جراحی زنان و زایمان در نوین سلامت

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید