آیا قرص ال دی و عوارض ناشی از مصرف آن را میدانید

قرص‌های LD که مهم‌ترین کاربرد آن پیشگیری از بارداری است از سنین باروری تا یائسگی مورد استفاده خانم‌ها قرار می‌گیرد. میزان مصرف قرص های “قرص ضدبارداری” به منظور جلوگیری از حاملگی های ناخواسته در سرتاسر دنیا بسیار زیاد است. قرص های ال دی انواع مختلفی دارد که همه آنها شامل اشکال مصنوعی از هورمون استروژن، پروژسترون، یا هر دو هستند ؛ پروژسترون مصنوعی، پروژستین نامیده می شود و قرص های ترکیبی، از پروژستین و استروژن ساخته شده اند.

عوارض ال دی | عوارض قرص ال دی


همه خانمها در صورت استفاده از قرص ال دی برای منظورهای مختلف مخصوصا عدم بارداری, نگران عوارض قرص ال دی هستند و نمی دانند که این قرص در چه صورت و در چه موقع و بعد از گذشت چه زمانی تاثیراتش سو یا مفید خواهد بود.

البته در افرادی که به دلایلی قصد به تاخیر انداختن دوران قاعدگی خود را نیز دارند کاربرد فراوانی پیدا کرده است. این قرص‌ها بمانند تمامی داروها علاوه بر مزایای مربوط به خود همواره عوارضی را به همراه خواهند داشت بنابراین توصیه می‌شود از مصرف خودسرانه آن پرهیز شود.


همانطور که می دانید قرص های ال دی در خود یک سری هورمون دارند که باعث آزاد نشدن تخمک ها از تخمدان, در تخمک گذاری می شوند و به این ترتیب از بارداری جلوگیری می کند. بر اساس مطالعات انجام شده مصرف این قرص ها در بانوان یک سری عوارض دارد که بعد از گذشت چند ماه کم می شود و به تدریج از بین می رود. یک متخصص زنان می گوید استفاده از قرص های ال دی نه تنها نازایی نمی آورد بلکه با محافظت از تخمدان به باروری راحت تر نیز کمک می کند. بیشترین عارضه ای که از این قرص گزارش شده است در چند ماه اول شروع مصرف که هنوز بدن خود را با آن تطبیق نداده است, پریودی های منقطع و لکه بینی است که به مرور زمان برطرف می شود. اما گاها عوارض قرص ال دی به قدری بر روی شخص زیاد می شود که فرد به قطع مصرف آن می پردازد. 

عوارض قرص ال دی

 

عوارض ناشی از مصرف قرص ال دی

عوارض گوارشی نظیر تهوع، استفراغ و افزایش وزن به علت احتباس آب در بافت‌های بدن از عوارض هورمون استروژن موجود در قرص LD است. مصرف قرص LD بر روی سیستم انعقاد خون تاثیر گذاشته و موجب افزایش فاکتورهای انعقادی می‌شود. بنابراین احتمال خطر ابتلا به سکته‌های مغزی در افرادی که از این نوع قرص استفاده می‌کنند، بالا می‌رود.

بروز سکته‌های مغزی بر اثر مصرف قرص LD زمانی رخ می‌دهد که فرد پس از خوردن قرص، مایعات زیادی ننوشد.
افزایش فشارخون نیز از دیگر عوارض قرص LD است که به نوعی هم زمینه‌ساز شروع پرفشاری خون است و هم در افرادی که فشار خون دارند موجب افزایش آن می‌شود.
با تاثیر هورمون استروژن بر روی سیستم عصبی فرد، احتمال وقوع سردرد در افراد بیشتر شده و تعداد حملات میگرن نیز افزایش می‌یابد. همچنین مصرف این قرص موجب بروز سردردهای تنشی می شود.
عوارض یاد شده زمانی تشدید می‌شود که فرد بدون مشورت با پزشک و به طور خودسرانه اقدام به مصرف طولانی‌ مدت قرص‌ها کند.
به نظر می رسد نسخه های جدیدتر قرص های ضدبارداری (مانند یاسمین) برخی از زنان را در معرض خطر ابتلا به ایجاد لخته های خون نسبت به قرص های "نسل اول" قرار می دهند، چرا که پروژسترون دارای ترکیب شیمیایی متفاوت است. تا زمانی که متخصصین زنان و بیماران، عوارض جانبی را کنترل می کنند، این می تواند تحت کنترل قرار گیرد اما فقط برای اینکه مطمئن شوید، با مشورت دکتر خود این کار را انجام دهید.

 

از دیگر عوارض قرص ال دی

 • استروژن موجود در قرص های LD احتمال بروز عفونت های واژینال را افزایش می دهد و اختلال در دوره های خونریزی قاعدگی را به دنبال دارد.
 •  از دیگر عوارض مربوط به قرص LD افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه و رحم است. 
 • همچنین مصرف این قرص باعث بزرگ شدن سینه ها می شود.
 •  البته در بعضی از افراد ریزش مو، از بین رفتن شفافیت پوست و وجود آکنه نیز مشاهده شده است.
 •  کم شدن میل جنسی
 • تغییر در خلق و خو
 • به وجود آمدن درد در سینه ها
 • ایجاد تغییراتی در ترشحات واژن

عوارض قرص ال دی زمانی بدتر می شود که خانم مصرف کننده دارای شرایط زیر باشد

قرص ال دی عوارض های مختلفی دارد اما خانمهایی که یکی ازشرایط زیر را دارند عوارض در انها  شدید تر ممکن است رخ دهد

 • اضافه وزن داشته باشد.
 • سنش بیشتر از سی و دو سال باشد.
 • دیابت,  فشار خون و جربی خون داشته باشد.
 • سیگار بکشد.

مصرف قرص ال دی در دوران قاعدگی |  عوارض ال دی

توصیه های مصرف قرص ال دی

لازم است بدانید که مصرف  قرص ال دی بعد از سن سی و پنج سالگی باید با نظر پزشک صورت بگیرد و استفاده از این قرص در شخص که دیابت و فشار خون دارد سبب تشدید علایم این بیماری ها می شود. در ضمن استفاده از قرص ال دی در شش ماه اول شیردهی به دلیل کاهش شیر مادر ممنوع است. به علاوه بر اساس مطالعات جدید میزان ابتلا به عفونت های روده ای در زنانی که از این قرص مصرف می کنند, نسبت به دیگر بانوان یک و نیم برابر بیشتر است. در خصوص استفاده از قرص ال دی در ابتلا و عدم ابتلا به سرطان سینه توافق نظر وجود ندارد و یک عده معتقدند که مسبب سرطان سینه این قرص ها هستند و عده ای دیگر همین فرضیه را رد کرده اند. اما در مورد سرطان تخمدان اتفاق نظر وجود دارد که استفاده از این قرصها با اثر محافظتی که دارند, از ابتلا به سرطان تخمدان کم می کند.

بنابراین هر دارویی علاوه بر تاثیر مطلوبی که بر روی بدن دارد، دارای عوارض ناخوشایندی نیز هست. بنابراین مصرف‌کنندگان باید تحت نظر و با مشورت پزشک اقدام به استفاده از این قرص‌ها کنند.


خانم‌ها بهتر است پیش از مصرف قرص‌های ضدبارداری حتما با پزشک مشورت کنند تا با گرفتن شرح حال بتواند بهترین تصمیم را برای استفاده یا عدم‌ مصرف قرص‌های LD را داشته باشند. قطعا با یک دوره مصرف LD فرد دچار عوارض خطرناکی نمی‌شود و زمانی این قرص می‌تواند عوارض خطرناکی مانند سرطان یا ناراحتی‌های کبدی داشته باشد که بدون مشورت با پزشک و به صورت خودسرانه و طولانی‌ مدت این قرص مصرف شود.


موارد منع مصرف قرص ال دی

این دارو در صورت وجود یا سابقه بیماری‌های ترومبوآمبولیک، بیماری‌های عروقی مغز، سکته قلبی، بیماری شریان کرونر، بالابودن مادرزادی چربی‌های خون، سرطان پستان شناخته شده یا قابل پیش‌بینی، سرطان دستگاه تناسلی زنانه و یا سایر سرطان‌های وابسته به هورمون، خونریزی مهبلی تشخیص داده نشده یاغیرعادی، تومورهای کبدی و نارسایی عملکرد کبد نباید مصرف شود. همچنین خانم‌های بالای سن 35 سال که سیگاری هستند و کسانی که داروهای خاصی مصرف می کنند بهتر است از روش دیگری استفاده نمایند.

دکترمتخصص زنان و زایمان در نوین سلامت 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید