رعایت نکات ضروری مربوط به شیردهی نوزاد

شیردهی نوزاد اغلب برای خالی کردن سینه ها و جلوگیری از پر شدن آن ها استفاده می شود.ایده آل ترین حالت برای شیردادن به نوزاد این است که مادر خود به او شیر دهد. اما شیر دادن به نوزاد هم باید با اصول خود انجام شود تا بهترین سود را برای نوزاد به همراه داشته باشد. برای چند روز اول پس از تولد, نوزاد باید زیاد مراقبت و شیردهی شود.


اهمیت شیردهی نوزاد بعد از زایمان

لازم است مادر پس از زایمان، برای شیردهی نوزاد به آمادگی لازم دست پیدا کند تا هر زمانی که کودک خواست، به او شیر بدهد یعنی نباید در هفته های اول پس از زایمان، انتظار نظم پذیری در شیرخوردن را از نوزاد داشت، چراکه تخلیه مرتب سینه ها باعث تحریک بیشترغدد شیری می شود و در نتیجه شیر بیشتری ترشح خواهد شد، اما پس از یک تا دو هفته، ساعات شیر خوردن نوزاد، نظم خاصی خواهد یافت.نوزادان را به سمت سینه خود بیاورید و آنها را با سینه تان چفت کنید. مطالعات متعددی اهمیت این چند ساعت اول را نشان داده اند. نوزادان بیشتر هوشیار هستند و برای مراقبت در این ساعات پس از زایمان آماده می شوند.

 

نگرانی های مادر از میزان شیر خود

 برای بسیاری از مادران جای نگرانی زیادی نسبت به کم بودن شیرشان در روزها و ماه نخست پس از زایمان وجود ندارد چراکه خستگی، اضطراب و کم خوابی مادر پس از زایمان از عواملی است که مانع جاری شدن شیر، به اندازه کافی برای نوزاد می شود و پس از رفع اضطراب اولیه، مادر با بهره گیری از تغذیه مناسب، خواب و استراحت کافی قادر به شیردهی به نوزاد خواهد بود.
سایز سینه در قابلیت شیردهی مادر تاثیر ندارد. عامل تاثیرگذار دیگر در شیردهی مادر، تغذیه خوب با برخورداری از مقادیر کافی انرژی، کربوهیدرات و مایعات از دوران بارداری و طی شیردهی است یعنی وضع تغذیه مادر پیش از بارداری و بویژه در حین بارداری، وزن و میزان توده عضلانی، ذخایر ویتامینی و املاح بدن در تولید شیر مادر تاثیر دارد. گرچه از تاثیر روانی و عاطفی در آغوش گرفتن نوزاد و تاثیرش بر ترشح بیشتر شیر از غدد پستانی نیز نباید غافل شد.


آغوز و تاثیر آن بر سلامتی نوزاد

در طول سه روز اول, شما نوعی شیر به نام آغوز تولید می کنید. مقدار کمی است اما غنی از ویتامین ها, پروتئین ها, آنتی بادی و عوامل ضد ویروسی می باشد. این اولین واکسن کودکتان است. هم چنین به عنوان ملین عمل می کند و به نوزادتان کمک می کند که اولین مدفوع خود را دفع کند.

 

شیردهی نوزاد

وضعیت صحیح قرار گرفتن مادر برای شیردهی

 • شانه و گردن مادر باید راحت و آزاد باشد.
 • چه در حال نشسته و چه در حال دراز کشیده باید بالشی در پشتش بگذارد.
 • ضمنا نیازی نیست که مادر هنگام شیر دادن سینه را در بین دو انگشت دست بگیرد ( حالت قیچی کردن) زیرا این وضعیت باعث می شود که شیر خوار فقط نوک پستان را بمکد.
 • بینی نوزاد را آزاد بگذارید بطوری که با سینه ی مادر در تماس نباشد .
 • شیر خوار در بین بازوان مادر باید طوری قرار گیرد که صورتش مقابل پستان مادر باشد تا مجبور نشود که سرش را بچرخاند یا کشش دهد. شیر خوار را باید از پشت شانه هایش نگهداشت نه از پشت سر
 • مادر با نوک پستان گونه شیر خوار را باید لمس کند و منتظر بماند تا شیر خوار دهانش را باز کند . سپس لب پایین او را بر قاعده آرئول بگذارد و سریعا شیر خوار را به خود نزدیک کرده و نوک سینه و آرئول را در دهانش بگذارد.
 • تماس تن شیر خوار با مادر باید بر قرار باشد تنه به تنه Skin By Skin و خیلی نزدیک بهم باشد لذا شیر خوار را نباید زیاد لباس پوشاند یا در پتو پیچید که بین شیر خوار و مادر فاصله بیفتد.
 • باید شیر خوار در بغل گرفته شود و نباید آویزان باشد. چانه شیر خوار باید در تماس با پستان باشد. اگر دور از پستان باشد فقط نوک پستان را خواهد مکید. سر و گردن شیر خوار باید راحت بوده و حالت کشیدگی یا پیچ خوردن نداشته باشد .
 • سر و بدن شیر خوار در یک امتداد باشد. بطوری که اگر خطی از بدن کودک و قسمت فوقانی بازوی او بکشیم باید از میان گوشهایش بگذارد.
 • در وضعیت صحیح شیر دهی تمام بدن شیر خوار روبروی مادر در تماس نزدیک با بدن اوست. صورت شیر خوار روبروی پستان مادر قرار دارد. چانه اش روی پستان مادر قرار گرفته است . دهانش کاملا باز است. لب پایین او بطرف خارج برگشته است. قسمتی از هاله پستان در بالای لب فوقانی و قسمت بسیار کمی از هاله در زیر لب تحتانی او قابل دیدن است. زبان او را که به حالت مقعر و دور تا دور پستان را گرفته است می توان مشاهده نمود. مکیدنهایش آرام و عمیق است.
 • اگر سینه شما آنقدر پر است که نوک سینه صاف شده است، نوزادتان ممکن است در بخش چفت شدن مشکل داشته باشد. با مالش دستتان کمی از شیرتان را خالی کنید یا می توانید با مالش، به آرامی نوک سینه تان را انعطاف پذیرتر کرده و آغوش گرفتن را آسان تر کنید.


بهترین زمان شیردهی به نوزاد در شب

در چند هفته اول تولد، شیر دادن به نوزاد و شیرخوار، برای کودک و مادر ضرورت دارد، زیرا نوزاد به شیر خوردن به دفعات نیاز دارد و مادر نیز برای جاری شدن شیر باید به دفعات به نوزاد شیر بدهد. پس از مدتی مادر احساس می کند که در شب نیاز به استراحت دارد و به تدریج هم شیرخوار ، شب و روز را می فهمد و در این موقع است که مادر می تواند به کودک در شب شیر ندهد و عادت شیر دادن را قطع کند. در سن ۳ تا ۶ ماهگی، کودکان نیازی به خوردن شیر در شب ندارند، زیرا در خلال روز به دفعات شیر خورده اند. در سن ۶ تا ۱۲ ماهگی اگر مادر، کودک را به شیر خوردن عادت نداده باشد، می تواند آخرین نوبت شیر را در ساعت ۱۰ تا ۱۲ شب به کودک بدهد و سعی کند در خلال شب به او شیر ندهد.

 

خارج کردن هوا از معده کودک (آروغ زدن) بعد از شیردهی

در انتهای شیردادن مادر باید شیرخوار را روی شانه های خود قرار دهد یا روی زانوهای خود بنشاند و پشت او را به آرامی مالش دهد تا کودک هوای بلعیده شده را خارج کند. بعضی از مواقع (مخصوصا هفته های اول تولد)ضرورت دارد یک یا چند نوبت در خلال شیردادن اینکار انجام گیرد و پس از خاتمه ی شیر خوردن نیز کودک باید به مدت ۵ تا ۱۰دقیقه در این وضع نگه داشته شود.
 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید