حرکات جنین یا اصطلاحاً لگد زدن جنین برای زنانی که بارداری دوم یا چندم خود را تجربه می‌کنند، زودتر از کسانی که بارداری اول خود را تجربه می‌کنند، قابل لمس است.لگد زدن جنین در واقع حرکت جنین در داخل رحم است. در رحم، جنین برای استراحت و حرکت بدنش را می کشد، در نتیجه مادر احساس می کند که جنین لگد می زند. لگد زدن جنین قسمتی از رشد طبیعی جنین است.جنینی که به طور طبیعی روند رشد را طی می کند، معمولا روزی 15 تا 20 بار لگد می زند. اغلب پس از غذا خوردن یا در واکنش به صدای بلند، لگد می زند.جنین سالم روزی 15 تا 20 بار لگد می زند و کم شدن این میزان می تواند علامت کمبود تغذیه یا کاهش اکسیژن رسانی به جنین باشد که این وضعیت باید بررسی شود.


اولین زمان احساس حرکات جنین

عموم مادران حوالی هفته 18 تا 20 بارداری نخستین تکان ها و لگد جنین خود را احساس می کنند. البته اگر بارداری اول خود را تجربه می کنید، احتمالا کمی طول می کشد تا بفهمید لرزش خفیفی که در شکم خود احساس می کنید، مربوط به حرکات جنین است؛ اما اگر قبلا تجربه بارداری را پشت سر گذاشتید با این حرکات و علائمی که ایجاد می کنند آشنا هستید و احتمالا از هفته 16 بارداری به بعد می توانید لگد زدن جنین را داخل رحم تان حس کنید.
البته اگر تا هفته بیست و چهارم بارداری حرکتی را احساس نکنید خیلی غیر طبیعی نخواهد بود، اما پس از آن باید به ماما یا پزشک مراجعه کنید تا ضربان قلب جنین چک شود. . پس از هفتۀ ۲۸ بارداری، جنین باید حداقل شش بار در ساعت، در طول یک روز تکان داشته باشد، البته این به معنای آن نیست که جنین باید در هر ساعت از شبانه‌روز شش بار تکان بخورد؛ جنین ممکن است خواب باشد، بلکه جنین باید در هر روز، یک ساعت فعالیتی داشته باشد که مادر طی آن شش حرکت مجزا را احساس کند. در غیر اینصورت شاید لازم باشد برای اطمینان از سلامت جنین در این مرحله سونوگرافی بدهید یا معاینات دیگری از شما به عمل آید.

 

چگونگی حرکات جنین

مادرها، حرکات جنین داخل رحم را به باز شدن پاپ کورن روی حرارت، لیز خوردن ماهی یا بال زدن پروانه تشبیه کرده اند.ابتدا شاید این حرکات و صداها را به غار و غور گرسنگی یا نفخ تعبیر کنید، اما به زودی متوجه می شوید این صداها و حرکات به طور منظم تکرار می شوند و ناشی از حرکات و لگد زدن جنین است و می توانید تفاوت آنها را تشخیص دهید.

 

هر چند وقت یک بارلگد زدن جنین انجام می شوند؟

فاصله میان نخستین لگدهای جنین زیاد است، به طور مثال، امروز چندین حرکت او را حس می کنید و فردا دیگر هیچ خبری نیست. البته جنین به طور مرتب در حال حرکت و لگد زدن است، اما برخی از آنها ضعیف و آرام است و مادر نمی تواند آنها را احساس کند.اما در سه ماهه دوم، قدرت  لگدزدن جنین زیاد می شود و مادر به خوبی همه آنها را احساس می کند.اگر با مادر باردار دیگری صحبت کردید و حرکات فرزندانتان با هم فرق داشت، به هیچ وجه نگران نشوید. هر کودکی الگوی رفتاری خود را دارد. جنین ها مانند هم حرکت نمی کنند. اگر حرکات او کمتر از حد طبیعی نباشد، تفاوت آن با دیگران مساله مهمی نیست.

لگد زدن جنین

حرکت و لگد زدن جنین در شکم مادر


روش های امتحانی در صورت کاهش حرکت جنین

- برای این که لگد زدن جنین را حس کنید، کمی صبر داشته باشید تا موعد حرکت‌ها برسد. اگر تا هفتۀ ۲۵، لگد زدن جنین را حس نکردید، به روی سمت چپ بدن بخوابید و به ضربات و صداهای شکم خود توجه کنید. در مدت زمانی که پهلوی چپ خوابیده‌اید، باید ۱۰ حرکت مجزا را حس کنید. اگر طی دو ساعت این ضربات را حس نکردید، لازم است با پزشک خود تماس بگیرید.

- پاهایتان را بالاتر از بدنتان قرار دهید، یک میان وعده سبک بخورید و کمی استراحت کنید. در طول روز که شما در حال حرکت هستید، جنین تان ممکن است به خواب رفته باشد ولی وقتی شما حرکتی ندارید و در حال استراحت هستید، احتمال دارد که بیدار شود و لگد زدنش را دوباره شروع کند.

- یک لیوان آب یخ بخورید. آب یخ باعث می شود دمای بدنتان پایین بیاید و جنین شروع به حرکت کردن کند تا خودش را از سرما دور نگه دارد. خوردن یک لیوان شربت شیرین هم انرژی لازم را برای حرکت کردن به او می دهد.

- کمی سر و صدا ایجاد کنید. یک در را محکم ببندید یا با صدای بلند موسیقی گوش کنید تا جنین بیدار شود.

اگر جنین با این موارد بیدار شد و دوباره حرکت کردن را از سر گرفت جای نگرانی وجود ندارد. در غیر این صورت با پزشکتان تماس بگیرید.

 

حرکات جنین در سه ماهه سوم بارداری

در سه ماهۀ سوم بارداری، برخی از لگد زدن‌های جنین که حس مادرانۀ شما را در مراحل اولیۀ بارداری برمی‌انگیخت، تبدیل به ضربه‌های دردناکی می‌شود در واقع هیچ روشی برای کاهش درد حاصل از این حرکات جنین وجود ندارد. همان‌طور که هر بارداری منحصربه‌ فرد است، لگد زدن جنین نیز ویژگی‌های خاص خود را دارد، بنابراین سعی نکنید بارداری فعلی خود را با بارداری‌های پیشین مقایسه کنید. باید بدانید که عوامل مختلفی بر فعالیت‌های جنین شما تأثیر دارد. به یاد داشته باشید اگر جنین شما در طول یک روز به اندازۀ کافی لگد نزد، با پزشک خود تماس بگیرید و این موضوع را با او در میان بگذارید.

 

زمان مراجعه به پزشک

اگر متوجه یکی از علائم زیر شدید فورا با پزشک تماس بگیرید یا خودتان را به مراکز درمانی برسانید.

  • اگر در دو ساعت گذشته به پهلو دراز کشیده اما کمتر از ده لگد یا حرکت را از طرف جنین تان احساس کردید.
  • اگر جنین تان در پاسخ به سر و صدا و سایر محرک ها بیدار نشده و شروع به حرکت نکرد.
  • اگر به مرور متوجه کاهش تعداد لگد زدن جنین شده یا به یک باره تعداد ضربه هایی که جنین به دیواره شکم شما وارد می کند، کم شد.

در این صورت لازم است که پزشک ضربان قلب جنین و اندازه او را در رحم شما بررسی کرده و میزان مایع آمنیوتیک را که دور جنین قرار دارد، را اندازه گیری کند. خوشبختانه، در بیشتر موارد معاینات نشان می دهد که همه به خوبی پیش می رود و نوزاد سالم است. در این صورت شما به خانه فرستاده می شوید. با این حال اگر دوباره احساس کردید که حرکات جنین کم شده به پزشکتان اطلاع دهید، مهم نیست که این اتفاق در گذشته چند بار تکرار شده و هر بار هم پزشک به این نتیجه رسیده که مشکل جدی وجود ندارد.

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید