آیا اختلال و مشکلات شایع جنسی در زنان را میدانید

اولین گام در در زمان بروز مشکلات جنسی زنان این است که ریشه آن را بشناسیم. بسیاری از زنان در برهه ای از زندگی خود با مشکلات جنسی مواجه می شوند. مشکلات جنسی زنان برای برخی به صورت مداوم وجود دارد. با توجه به اینکه تمایلات جنسی زنان مجموعه ی پیچیده ای است از سیگنال های روانی، عاطفی و احساسی و فیزیکی، بروز مشکل جنسی در یکی از این موارد می تواند منجر به ایجاد مشکلات جنسی در زنان شود.

اختلال ومشکلات جنسی در زنان | مشکلات جنسی زنان

شایع ترین مشکلات جنسی در زنان

مشکلات جنسیِ زنان عبارتند از میل جنسی کم و یا عدم میل جنسی، داشتن مشکل در تحریک جنسی شدن و یا اختلالات به ارگاسم رسیدن. در برخی از زنان نیز درد در هنگام رابطه جنسی نیز ایجاد مشکل می کند.

 

علل روانی مربوط به مشکلات جنسی زنان

 • استرس، افسردگی و یا اضطراب

 • اختلافات با همسر

 • ترس از اینکه بیماری هایی مانند سرطان، عمل های جراحی مانند ماستکتومی (mastectomy) یا هیسترکتومی (hysterectomy) رابطه جنسی را برای خود شخص و یا همسر ناخوشایند کند.

 • ناخشنودی و نارضایتی از تصویر ذهنی از بدن

 • ترس از گسترش و انتقال یک بیماری مقاربتی مانند زگیل تناسلی

علل فیزیکی مربوط به مشکلات جنسی زنان

 • عوامل فیزیکی مانند مشکلات  و تغییرات هورمونی، درد ناشی از یک آسیب دیدگی و یا هر دلیل دیگری و شرایط های خاص مانند دیابت و آرتریت.

 • افزایش سن که می تواند موجب تغییراتی مانند خشکی و سفتی در واژن شود.

 • برخی از داروها که می توانند موجب مشکلات جنسی شوند. این دارو ها عبارتند از دارو های افسردگی، فشار خون و دیابت. 

مشکلات شایع جنسی زنان 

 • داشتن تمایل کمتر برای رابطه جنسی

 • داشتن مشکل در تحریک و برانگیختگی جنسی

 • عدم توانایی در به ارگاسم رسیدن

 • داشتن درد در هنگام رابطه جنسی

 • واژینیسموس

 • هراس از آلت

 • اختلال سردرد بعد از آمیزش

 

علل تمایل کمتر زنان برای رابطه جنسی

مشکلات جنسی مردان مانند زود انزالی ، اختلال نعوظ و... در رابطه زناشویی سبب بی میلی زنان برای برقراری ارتباط جنسی می شود. مردانی که از این مشکلات جنسی رنج می برند توانایی و مهارت های لازم را برای ایجاد یک رابطه جنسی ندارند و نمی توانند همسر خود را ارضا کنند و همسر آن ها ارگاسم را تجربه نمی کند به همین دلیل دچار بی میلی جنسی می گردد.
در برخی از موارد بی میلی جنسی در زنان به این علت ایجاد می شود که زن و شوهر با یکدیگر رابطه صمیمانه ای ندارند و دچار ضعف کلامی، چشمی و لمسی و اختلافات زناشویی و عدم شناخت کافی نسبت به تفاوت های فیزیولوژیک بدن یکدیگرهستند .


برخی از زنان می پندارند از نظر اندامی برای همسرشان جذابیت ندارند و نمی توانند نیازهای همسرشان را برآورده سازند بنابراین نسبت به برقراری رابطه جنسی سرد می شوند.
از دیگر مواردی که باعث بی میلی جنسی در زنان می شود ، سابقه سوءاستفاده هیجانی یا جنسی، ابتلا به بیماری های روانی مثل افسردگی و اضطراب، ترس از بارداری یا شنیده شدن صدا حین برقراری رابطه جنسی است.
یکی دیگر از عوامل موثر در ایجاد بی میلی جنسی در زنان عوامل فیزیولوژیکی مانند پایین بودن سطح تستوسترون، ابتلا به بیماری هایی مثل سوءتغذیه، تیرویید، دیابت، تنگی عروق و همچنین استفاده از قرص های ضدبارداری، ضدافسردگی، ضدفشارخون و شیردهی است.

 

دلایل اختلال در تحریک و برانگیختگی جنسی

اختلال برانگیختگی (تحریک) جنسی زنان، می تواند بدلیل شرایط پزشکی پس زمینه ای مانند دیابت یا فشار خون به وجود آمده باشد. همچنین خشم و عصبانیت، عفونت در ناحیه اندام تناسلی و یا واکنش (حساسیت) به وسایل جلوگیری از بارداری می تواند باعث این اختلال گردد. داروهایی که برای درمان فشار خون بالا، مشکلات گوارشی یا اضطراب و استرس و نیز سرطان تجویز می شوند می توانند باعث بروز این اختلال شوند.
 
همچنین گاهی این اختلال به عوامل فیزیولوژیکی مرتبط می شود. برخی از این عوامل شامل پیش نوازی غیر کافی یا غیر موثر قبل از برقراری رابطه جنسی از سوی مرد، افسردگی، ضعف در اعتماد بنفس، سو استفاده جنسی، داشتن احساس گناه یا شرم از رابطه جنسی، ترس از بارداری، اضطراب، استرس و خستگی می شود.

 

عدم توانایی در به ارگاسم رسیدن

شایع ترین مشکل جنسی در زنان نرسیدن به ارگاسم است. این مشکل معمولا به خاطر عدم تحریک کافی رخ می دهد. بعضی زنان با برخی تحریکات به ارگاسم می رسند اما هیچ وقت از طریق مقاربت یا تحریک با دست این اتفاق برای شان نمی افتد. برخی دیگر هم در هیچ شرایطی به ارگاسم نمی رسند و در نتیجه هیچ وقت آن را تجربه نمی کنند.

 

داشتن درد در هنگام رابطه جنسی 

مقاربت دردناک برای بسیاری از زنان در برخی مراحل زندگی شان مسئله شایعی است. گاهی مشکلات جسمی نهفته ای مانند آندومتریوزیس یا فیبروئیدها عامل ایجاد درد هستند یا اینکه چنین دردی بعد از زایمان به سراغ زن می آید.

 

واژینیسموس

 در اختلال واژینیسموس،عضلات دست و پا و شکم شل است ولی عضله ابتدایی واژن مسدود و منقبض است و این انقباض مانع از دخول می شود. 

 

هراس از آلت

این اختلال، اختلالی اضطرابی است که در آن فرد به شدت از آمیزش می ترسد، درحین آمیزش تمام عضلات شکم، ران، دست و پای او جمع می شود و به مرد اجازه آمیزش را نمی دهد.

 

اختلال سردرد بعد از آمیزش

در اختلال سر درد بعد از آمیزش، فرد بعد از آمیزش دچار سردرد، انقباض های عضلانی ناحیه سر، سرگیجه، تهوع می شود.

 

رفع مشکلات جنسی زنان

اولین مرحله در درمان این اختلال باور کردن مریض و احساس درد وی است. بهتر است پزشک یا روان درمانگر جنسی با همراهی شریک جنسی فرد درمان را شروع کنند.اختلال جنسی در زنان به طور کلی ممکن است اولیه یا ثانویه باشد. اختلال اولیه از ابتدای آمیزش جنسی وجود دارد. اختلال ثانویه یعنی فرد تا مدت ها در نزدیکی جنسی مشکلی نداشته و اختلالش مثلاً از شش ماه پیش شروع شده است.درمان مشکلات جنسی بستگی به علت به وجود آورنده مشکل جنسی دارد. ممکن است مشکلات جنسی زنان یک یا چند دلیل مختلف داشته باشند. بسیاری از مشکلات جنسی زنان بعد از مشخص شدن علت و یا علل آن قابل درمان هستند.

 دانستن اینکه اختلال جنسی اولیه است یا ثانویه، و دیگر اینکه فقط معطوف به شوهر است یا کلاً در رابطه با هر جنس مخالفی وجود دارد، در درمان اختلال جنسی زنان مهم است.
درمان سردمزاجی دشوار نیست ولی درمانگر برای درمان سردمزاجی و یا بیزاری جنسی، که اختلالات اولیه محسوب می شوند، باید باورهایی را در ذهن خانم ها بشکند. بنابراین شخصیت درمانگر یا مشاور نقش بسیار تعیین کننده ای در سکس تراپی دارد. 
اختلال جنسی زنان در پی مشکل روحی، امری طبیعی است. مرد باید همسرش را درک کند، از او حمایت کند و او را متهم به کم لطفی و مایه نگذاشتن از خودش در رابطه زناشویی نکند؛ چرا که زن در چنین وضعی قطعاً خودش این اندوه و نگرانی را دارد که در اثر ناتوانی او، زندگی اش در معرض خطر است. 
درمان اختلال جنسی زنان ممکن است شامل درمان دارویی،درمان مشکلات جسمی، مشاوره در مورد روابط بین زوجین و یادگیری مسائلی در مورد روابط زناشویی باشد که می توانید در خانه تمرین کنید. به عنوان مثال یک حمام آب گرم قبل از رابطه جنسی و داشتن یک رابطه عاشقانه قبل از برقراری رابطه جنسی و امتحان کردن پوزیشن های مختلف ممکن است به شما کمک کند.

بسیاری از زنان هر از گاهی با مشکلات جنسی مواجه می‌شوند.چنانچه متوجه چنین مشکلاتی در عملکرد جنسی‌تان شدید، برای ارزیابی و درمان به پزشک خود مراجعه کنید.

 دکتر متخصص زنان و بیماریهایی زنان نوین سلامت

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید