آگاهی از تغییرات و نشانه های بلوغ در دختران

بلوغ مرحله‌ای از رشد انسان می‌باشد که باعث‌ گذر از کودکی و رسیدن به بزرگسالی می‌شود. بلوغ دورانی است که ارگان های جنسی کودک کامل شده و دخترتان توانایی باروری پیدا میکند. بنابراین فرآیند بلوغ کودک شما را به یک زن زیبا تبدیل میکند و بلوغ اولین قدم به سوی بزرگسالی اوست. سن بلوغ دختران بر اساس عوامل ژنتیکی و همچنین شرایط اجتماعی برای هر شخص متفاوت است. بلوغ دختران معمولا در سنین 9 تا 13 سالگی اتفاق می افتد، اما دخترانی هم هستند که زودتر و یا دیرتر بالغ می شوند. هورمون هایی مانند استروژن، فرآیند بلوغ را انجام می دهند. 

 

شرایط کلی بلوغ در دختران

بلوغ دختران نسبت به پسرها زودتر شروع شده و تقریبا بین 9-14 سال رخ می دهد. اگر قبل از این سن بلوغ شروع شود به آن بلوغ زودرس گویند. یکی از اولین نشانه های سن بلوغ در دختر رشد سینه‌ها و همچنین موهای ناحیه تناسلی است. این رویداد با شروع قاعدگی (اولین پریود) دختران، به اوج خود خواهد رسید. بی‌شک رسیدن سن بلوغ دختران و دوران آن یکی از پرتنش‌ترین دوران‌ها‌ی زندگی هر دختری است. نقش والدین در دوران بلوغ می‌تواند به ایجاد آرامش روحی و روانی به هنگام رسیدن سن بلوغ دختران کمک زیادی کند. شرایط آب هوا و گرمسیری یا سردسیری بودن منطقه زندگی نیز تأثیر بسزایی در بلوغ زودرس یا حتی بلوغ دیررس خواهد داشت.

 

روند رشد اندام ها در دختران

بدن دختران در طول دوران بلوغ دستخوش تغییراتی قرار خواهد گرفت. در حالت کلی لگن آنها پهن‌تر شده و کمرشان باریک تر می‌شود. زیر شکم و باسنشان چربی می‌آورد. دختران نباید نگران این چربی اضافه باشند زیرا این چربی ها بخش  عادی از رشد زنانه است و به این معنی نیست که چاق شده‌اند. دست‌ها و پاهایشان معمولاً سریعتر از قسمت‌های دیگر بدن رشد می‌کند.

بلوغ در دختران فرق می‌کند و از سن 9 سالگی تا 16 سالگی در تغییر است. به‌طور کلی دختران در سن حدود 2 سال زودتر از پسران بالغ می‌شوند. نژاد، آب وهوا، وراثت، نوع تغذیه، شرایط فرهنگی، روابط عاطفی و اجتماعی موجب می‌شود که سن بلوغ در دختران تغییر پیدا کند. 

نخستین نشانه شروع بلوغ در دختران، قاعدگی است که معمولااز نه تا هجده سالگی و زمانی که وزنِ دختران تقریباً به ۵۰ کیلو رسید ( دخترانِ بسیار لاغر دیرتر قاعده می‌شوند )آغاز می‌شود. بطور متوسط دختران برای نخستین بار در سن سیزده سالگی دچار عادت ماهیانه یا قاعدگی می‌شوند .

در دختران بعد از بالغ شدن هیپوفیز شروع به ترشح هورمون‌هایی می‌کند که تخمدان‌ها را برای تولید هورمون‌های جنسی زنانه یعنی استروژن و پروژسترون، تحریک می‌کنند. این هورمون‌ها باعث ایجاد تغییرات فیزیکی از جمله بزرگی پستان‌ها و لگن‌ها و رشد موهای عانه و زیر بغل می‌شوند و به دنبال آن، تخمک‌گذاری و قاعدگی را تحریک می‌کنند. 
از نظر جسم، با رشد استخوانها و عضلات بدن به ویژه استخوان لگن و نیز به دلیل رشد پستانها، جهش بلوغ در دختران به سرعت و در مدتی کوتاه قابل مشاهده‌است. افزایش قد معمولاً تا هجده سالگی ادامه می‌یابد.افزایش ترشح هورمون‌های استروژن و پروژسترون از عوامل بروز این تغییرات است.

 

نشانه‌های بلوغ یا صفات ثانویه جنسی دختران عبارتند از

  • قاعدگی
  • رشد پستانها
  • رویش مو در اطراف اندامهای تناسلی
  • رویش موی زیر بغل
  • زنانه شدن صدا
  • افزایش و توزیع چربی در بدن
  • عرق کردن زیاد 
  • ترشحات واژن
  • جوش در ناحیه صورت، بالای سینه و یا پشت

ویژگی های رفتاری دختران در دوران بلوغ

ویژگی‌های روانی و رفتاری دختران در سن بلوغ عوض می شود. شناخت این علائم به والدین و مربیان برای درک بهتر نوجوان و برخورد صحیح و منطقی با وی و رفتار مناسب با شرایط روانی و رفتاری آنان کمک زیادی می‌کند. برخی از این ویژگی ها عبارتند از میل به گوشه‌گیری،حساسیت بسیار نسبت به انتقاد دیگران،بی‌قراری،بی‌ثباتی،تحریک‌پذیری،نوسان در خلق و خو،مخالفت با خانواده و دوستان و به طور کلی جامعه،در رویا فرورفتن،شرم و حیای مربوط به تغییرات ناشی از بلوغ جنسی،تنبلی و سستی،نافرمانی از بزرگترها،خیره‌سری و خودرأیی،نداشتن احساس امنیت و اعتماد به نفس،مقاومت در برابر پند و اندرز والدین،تمایل شدید به ارتباط نزدیک با دوستان و گفت و گوهای پنهانی و طولانی با آنها،حساسیت نسبت به آراستگی ظاهر خود و صرف وقت جلوی آینه.

این علائم کم کم حدود یک سال قبل از سن بلوغ دختران اتفاق افتاده و در مرحله جنسی شدت می گیرد. بعد به مرور کم خواهد شد. احساسات و عواطف در هنگام بلوغ دختران بخصوص نزدیک به زمان عادت‌ ماهیانه‌ آنها  تغییر خواهد کرد.

این تغییرات احساسی که ممکن است شامل آسیب‌ پذیری و زودرنجی هم گردد، معمولاً بخاطر نوسان سطح هورمون‌ها است که در طول عادت ماهیانه اتفاق می‌افتد. اگر دختری احساس می‌کند که این تغییرات احساسی بسیار شدید هستند، باید به دکتر مراجعه کند زیرا ممکن است دچار سندرم پیش از قاعدگی (PMS) باشد.متخصصین می‌توانند با تجویز دارو یا ارائه توصیه‌هایی برای تغییر سبک زندگی به او کمک کنند.

 

نقش والدین در دوران بلوغ دختران

بلوغ در دختران

حواس تان باشد از منابع معتبر بهره ببرید. بلوغ غیر از جوش صورت و علامت های جسمانی و بداخلاقی، نشانه های دیگری هم دارد که با شناخت آنها می توانید به فرزندتان به خوبی کمک کنید. گفته می شود که بهتر است مادران با دختران خود در مورد بلوغ صحبت کنند. بلوغ، برای دختران پر است از تغییرات جسمانی و روانی که اغلب آنها، به حریم بسیار بسیار خصوصی دختر مربوط می شوند. از تغییرات جسمانی در اندام ها گرفته تا بالا و پایین شدن خُلق و احساسات ناگهانی و عادت ماهانه، همه و همه بسیار زنانه هستند و در نتیجه بهتر است مادر، در مورد آنها با دخترش صحبت کند.

هرگز در مورد هیچ یک از موارد مربوط به بلوغ، به فرزندتان دروغ نگویید. لازم نیست همه چیز را از همان اول با همه جزئیات بگویید اما به او دروغ هم نگوئید. اشتباه برخی والدین این است که فکر می کنند اگر وارد چنین مقولاتی شوند، روی دخترشان باز می شود یا مثلا به بیراهه می رود، در صورتی که برعکس، دختری که با تعریف های پدر و مادری که به او اعتماد دارند، سیراب است و احساس ارزشمندی می کند.


توصیه هایی به دختران جوان در زمینه بلوغ

بهتر است به جای آنکه خود را (از نظر ظاهر) شبیه یک نفر کنید، ورزش کنید و عادات صحیح غذایی داشته باشید و وزن خود را نرمال کنید. پس به تناسب اندام تان اهمیت دهید.

در طی دوران بلوغ، تغییرات بدنی و احساسی رخ می دهد و شما سئوالات زیادی را خواهید داشت. بنابراین با مادر و یا خواهر بزرگتر از خود در این رابطه صحبت کنید و اصلا خجالت نکشید. این مسائل در 100 درصد دختران جامعه اتفاق می افتد و امری طبیعی است.

مصرف کم‌تر مواد غذایی که حاوی قند یا شکر به مقدار زیاد هستند و به جای آن استفاده بیشتر از نان، سیب‌زمینی، خرما و حبوبات ناراحتی های جسمی شما قبل از دوران پریودی را تسکین می بخشد.

مصرف کم‌تر چربی‌های حیوانی و گوشت قرمز و جایگزینی آن با روغن‌های گیاهی و گوشت سفید (مرغ و ماهی) هم موثر است.

سعی کنید تا میتوانید کم‌تر از نوشابه‌های کافئین‌دار نظیر قهوه و چای استفاده کنید.

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید