آیا میدانید سوزش واژن و دلایل مرتبط با آن چیست

زمانیکه سوزش واژن یا ناحیه‌ی تناسلی زنان اتفاق می‌افتد،می‌تواند ناراحت‌ کننده باشد. سوزش واژن مسئله ای است که تقریبا بیشتر زنان در طول زندگی خود، آن را تجربه کرده اند. بیشتر سوزش‌‌های واژن مشکل مهمی نیستند. اما به دلیل اینکه می‌تواند علائمی از عفونت واژن باشد، همیشه بهترین راه حل درمان سوزش واژن  مراجعه به پزشک است.
 سوزش واژن

سوزش واژن و دلایل مرتبط با آن | سوزش  واژن

دلایل متداول ایجاد سوزش واژن :

عفونت های قارچی یا باکتریایی

احساس سوزش  واژن میتواند به دلیل وجود عفونت های مخمری از قبیل انواع قارچ ها و باکتری های میکروبی در واژن ایجاد می شود. قارچها علاوه بر ایجاد سوزش و خارش واژن باعث ایجاد ترشحات واژن شده که سفید رنگ و بی بو هستند و ممکن است هنگام انجام رابطه جنسی و یا دفع ادرار درد و سوزش زیادی ایجاد کنند. 

باکتری ها برخلاف قارچها، سبب ایجاد ترشحات چرکی بدبو با بویی شبیه ماهی، آبکی و خاکستری رنگ می شوند. در صورت مشاهده چنین عوارضی قبل از استفاده از درمان های دارویی باید حتما به پزشک مراجعه کرد زیرا خود درمانی در چنین مواقعی سبب شدت علائم و بدتر شدن بیماری خواهد شد. بسیاری از زنان به عفونت قارچی واژن مبتلا می­شوند

 

بیماری‌های مقاربتی 

کلامیدیا، تبخال تناسلی، زگیل تناسلی تریکومونا و سوزاک همگی می‌توانند باعث ایجاد خارش، سوزش واژن و ناراحتی و دیگر علائم در واژن شوند.بیماری های مقاربتی ممکن است علائم مشخصی نداشته باشند، بنابراین مراقبت‌های دائمی برای زوجین بسیار ضروری است

محرک‌های شیمیایی

برخی از مواد شیمیایی از جمله کرم‌‌ها، دوش واژینال، کاندوم‌ها، فوم‌های پیشگیری از بارداری، مواد شوینده، صابون، دستمال توالت معطر و نرم کننده‌های پارچه‌ای می‌توانند موجب تحریک و سوزش واژن شوند.

دوش نگرفتن پس ار تمرینات ورزشی و یاعدم تعویض لباس ورزشی و لباس زیر آکنده از عرق به مدت زیاد، اغلب از عوامل اصلی تحریکات خارجی اندامهای تناسلی خانمها هستند و بانوان هرگز نباید پس از تمرینات ورزشی و تعریق بسیار، استفاده از پاک کننده ها، خشک کننده ها و یا اسپری های تمیز کننده واژن را جایگزین دوش گرفتن کنند، زیرا استفاده از این مواد محیط اسیدی واژن(پ.هاش واژن) را تغییر داده و سبب ایجاد سوزش در آن خواهد شد.

 

تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی علاوه بر ایجاد خارش سبب خشکی واژن و احساس سوزش در واژن خواهد شد. اگرچه سوزش واژن اکثرا به دلیل عواملی چون بارداری، یائسگی، عادت ماهیانه و مصرف قرصهای هورمونی ضد بارداری ایجاد می شود اما برخی افراد به دلیل خشکی واژن و کمبود ترشحات باکتریایی مفید آن، مستعد ایجاد سوزش در اندام تناسلی خود هستند. دلیل دیگر آن نیز ابتلا به ولوودینیا، نوعی سندروم واژن با دردی مزمن است که ابتلای به آن دلیل واضحی نداشته و هنوز تشخیص داده نشده است.

 

بیماری های پوستی

سوزش واژن ممکن است مربوط به تحریکات پوستی ناحیه خارجی آن باشد، اما به دلیل نزدیکی به واژن به صورت خارش و تحریکات ناحیه داخلی واژن به نظر آید. اگزما و یا پسوریاسیس می تواند سبب تحریک پوست  و ایجاد خارش در آن شده و خاراندن پوست باعث ایجاد سوزش در آن ناحیه شود که برای درمان باید به متخصص زنان و یا متخصص پوست مراجعه کرد.
سوزش واژن اغلب خود به خود بهبود پیدا می‌کند. با این حال، اگر سوزش ادامه پیدا کند، شدید باشد و یا پس از درمان مجدداً بازگردد، به پزشک مراجعه کنید پزشک می‌تواند معاینه لگن را انجام دهد. همچنین احتمالاً برای یافتن منشأ اصلی مشکل، از ترشحات نمونه‌گیری خواهد کرد.در همه نمونه های ذکر شده باید حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کرده و تحت درمان های دارویی قرار گرفت. 

 

درمان سوزش واژن

عفونت‌های قارچی با داروهای ضد قارچ درمان می‌شوند.این داروها به شکل کرم، پماد یا شیاف قابل استفاده هستند و یا به صورت خوراکی مصرف می‌شوند.اغلب زنان علائم آتروفی واژن را که شامل خارش و سوزش و تحریک می‌باشد با عفونت اشتباه می‌گیرند.با مراجعه به متخصص زنان و زایمان که با لیزر مونالیزاتاچ خدمات درمانی به بیماران ارائه می‌دهد متوجه خواهید شد که علائمی که دارید ناشی از آتروفی واژن است یا عفونت مجدد.

واژینوز و بیماری‌های مقاربتی با مصرف آنتی بیوتیک‌ها و پادانگل‌ها قابل درمان می‌باشند. علت سوزش پوست مرتبط با یائسگی ممکن است با کرم و قرص استروژن و یا حلقه واژنی قابل درمان باشد. 

دکتر متخصص زنان و بیماریهایی زنان نوین سلامت 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید