ترشحات واژن و انواع ترشحات غیر عادی واژن

آیا با ترشحات واژن و انواع ترشحات غیر عادی واژن آشنایی دارید

بدن شما PH را ایجاد می کند تا محیط اسیدی در محیط واژن ایجاد کند که مانع عبور باکتری ها از طریق دهانه رحم شود. این فرایند تضمین می کند که سیستم تولید مثل شما از عفونت محافظت  شود. ترشحات واژن به طور طبیعی در پاکیزگی محیط واژن وجود دارند اما گاهی ترشحات واژن با زیاد شدنشان هشداری به همراه دارند که بایستی جدی گرفته شود.مقدارترشحات واژن و رنگ آن در زنان متفاوت است و می تواند از حالت شفاف تا سفید شیری متغیر باشد.چنانچه محتوا، بو و رنگ ترشحات واژن به طور قابل ملاحظه ای غیر طبیعی شد، به خصوص اگر سوزش و خارش واژن نیز احساس شود، نیازمند بررسی دقیق است.

انواع ترشحات واژن

چنانچه ترشحات واژن آبکی باشد، هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. اما اگر نشانه های دیگری رخ می دهد یا بو و رنگ ترشحات واژن متفاوت باشد باید به دکتر مراجعه کنید.

وجود ترشحات زرد واژن نشان دهنده گونوره یا واژینوز باکتریایی است. ترشحات اغلب بوی ماهی می دهند و در هنگام ادرار کردن یا داشتن مقاربت با خارش واژن و درد همراه است.
زنانی که ترشحات آبی پنیری واژن دارند، بوی نامطبوعی نیز حس می کنند. این ترشحات واژن اغلب مات است و شبیه پنیر است. عفونت های مخمری و یا واژینوز باکتریایی دو بیماری هستند که باعث ترشحات پنیری واژن می شوند.

ترشحات سبز واژن شاخصی از بیماری کلامیدیا یا تریکومونیا است. این ترشحات واژن دارای بوی ماهی و ترشی هستند و اغلب همراه با قرمزی و درد لگن می باشند.
اگر ترشحات خاکستری واژن دارید، ممکن است نشانه ای از واژینوز باکتریایی باشد. این بیماری موجب بوی بد و خارش و تورم واژن می شود.

ترشحات خونی قرمز یا قهوه ای رنگ در طی دوران پریود طبیعی هستند.اما در زمان های دیگر غیر از پریود در صورت مشاهده ترشحات قرمز یا قهوه ای رنگ بهتر است به پزشک مراجعه کنید

برخی عوامل موثر در افزایش ترشحات واژن 

  • ناراحتی‌ها و فشارهای عصبی نظیر هیجان، استرس، اضطراب، افسردگی
  • فعالیت‌های جنسی پرخطر
  • استفاده مکرر از صابونها و لوسیون‌های بهداشتی معطر
  • پوشیدن طولانی مدت لباسهای تنگ و چسبان
  • عفونتهای باکتریایی، قارچی و یا عفونت ویروسی دستگاه تناسلی
  • استفاده از قرصها و داروهای پیشگیری از بارداری
     

درمان ترشحات آبکی واژن

با تمام سادگی باید به درمان ترشحات واژن اهمیت داد چرا که اگر درمان نشود عفونت به سمت دهانه رحم، رحم و لوله ها می رود و سبب مشکلات بسیار و بدتری خواهد شد. به ویژه اگر اینکه زن حامله باشد. این بیماری را می شود به طور موضعی و یا خوراکی درمان کرد ولی درمان این بیماری حتماً احتیاج به مراجعه به دکتر و نسخه پزشک دارد . درمان این بیماری بسیار ساده و معمولا با استفاده از کرمهای موضعی ضد قارچ مخصوص دستگاه تناسلی بانوان و یا گاهی هم اگر قادر به استفاده از کرم واژینال نباشید، با خوردن دارو درمان پذیر می باشد. مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک نیز به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. جالب است بدانید با خوردن آنتی‌بیوتیک احتمال ایجاد قارچ در ناحیه واژن بالا می‌رود.
در مورد ترشحات زرد رنگ واژن حتما باید درمان همسر را هم به یاد داشت چراکه این باکتری‌ها با رابطه جنسی به همسر هم منتقل می‌شود و اگر همسر درمان نشود می‌تواند در پروستات او باقی بماند و بعد دوباره با رابطه زناشویی به خانم منتقل شود. خیلی از خانم‌ها پس از مراجعه به پزشک و دریافت دارو درمان می‌شوند اما بعد از اولین نزدیکی دوباره این عفونت به آنها منتقل می‌شود و دوباره علائم بیماری در آنها ایجاد می‌شود. در مورد عفونت زردرنگ و بودار واژن باید زن و شوهر هر دو تحت درمان کافی و منلسب قرار بگیرند.

 

ترشحات واژن

ترشحات واژن و انواع ترشحات غیر عادی واژن | ترشحات آبکی واژن

روش های کاهش ترشحات آبکی واژن

برای ترشحات آبکی واژن درمانی وجود ندارد، بنابراین اگر ترشحات روشن دارید، بهتر است مسیر طبیعی را برای رفع آن ادامه دهید.

دستمال مرطوب یک راه عالی برای کمک به تمیز کردن واژن و خالی نگه داشتن منطقه از باکتری است. دستمال مرطوب نباید وارد واژن شود. خارج از مهبل برای از بین بردن بو یا رطوبت که باعث ناراحتی می شود، پاک کنید.هر چه مواد شیمیایی کمتر باشد، بهتر است.

استفاده از تامپون برای کاهش ترشحات واژن توصیه نمی شود. اما می توانید از پد استفاده کنید تا لباس های شما خشک بماند. از پدهای نازک استفاده کنید تا راحت باشید و ترشحات خروجی جذب آن شود. این پدها در عرض چند ثانیه ترشحات واژن را جذب می کنند.

اگر لباس زیر شما سریع خیس می شود، یک جفت لباس زیر در کیف خود همراه داشته باشید. در این صورت می توانید در صورت نیاز لباس زیر خود را عوض کنید تا از هر گونه ناراحتی جلوگیری شود. همچنین تغییر لباس زیر باعث می شود هیچ باکتری تجمع نکند.محیط مرطوب باعث رشد باکتری ها می شود و این باکتری ها می تواند منجر به عفونت شود.

اگر می توانید، در شب بدون لباس زیر بخوابید. یک حوله زیر خود پهن کنید تا تخت مرطوب نشود. این تهویه هوا باعث می شود خطر ابتلا به عفونت ( نام آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری )و سوزش کاهش یابد. در اغلب موارد، بدن عدم تعادل باکتری را به صورت خود به خود برطرف می کند.

درصورت افزایش ترشحات واژن  بیشتر از حد معمول و تغییر این ترشحات از نظر رنگ، بافت، خارش، بو وهمچنین درد هنگام رابطه بهتراست به پزشک زنان مراجعه کنید

دکترمتخصص زنان و زایمان در نوین سلامت 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید