کنترل و درمان فشار خون بالا در بارداری

 کنترل و درمان فشار خون بالا در بارداری چگونه است

سبک زندگی ناسالم ممکن است منجر به فشار خون بالا در بارداری شود. داشتن اضافه وزن و نداشتن فعالیت،تغذیه ناسالم از عوامل عمده‌‌ی ایجاد فشار خون بالا در باردای هستند. احتمال بالا رفتن فشار خون در زنانی که اولین بارداری خود را تجربه می‌کنند بیشتر است ،داشتن فشار خون بالا دربارداری، نیاز به مراقبت خاص دارد.کنترل و مدیریت فشار خون کمک می کند تا یک بارداری بدون خطر و کودکی سالم داشته باشید. ضمنا باید به طور مرتب بوسیله‌ی سونوگرافی، وضعیت رشد جنین پیگیری شود.

فشار خون در بارداری


اندازه گیری فشار خون بالا

فشار خون بالا در بارداری را از فشار 140 بر روی 90 و بیشتر را گویند که معمولا بدون هیچگونه هشدار و علامتی بروز میکند. اين اختلال معمولاً هيچ علامت قابل توجهي ندارد مگر آنكه خيلي بالا رود.


انواع فشار خون در دوره‌ی بارداری

فشار خون حاملگی که بعد از هفته‌ی بیستم بوجود می‌آید.ممکن است زنان قبل از بارداری فشار خون بالا داشته باشند این خون فشار خون مزمن است که معمولا با داروهای فشار خون درمان می‌شود. علاوه بر این، پزشکان فشار خون بالایی را که در بیست هفته‌ی اول بارداری بروز می‌کند به عنوان فشار خون مزمن در نظر می‌گیرند.

فشار خون بارداری از هفته‌ی بیستم به بعد بارداری شروع، و معمولا پس از زایمان برطرف می‌شود و شایع‌ترین عارضه‌ی آن القای درد زایمان است. اگر این بیماری قبل از هفته‌ی سی‌ام تشخیص داده نشود، احتمال بروز پری‌اکلامپسی بیشتر می‌شود.

نوع دیگری از فشار خون بارداری فشارخون مزمن به همراه پری‌اکلامپسی است ، یعنی زن قبل از بارداری فشار خون داشته باشد و بعد از بارداری در ادرارش پروتئین دیده شود یا در دوران بارداری خود با عوارض دیگری روبه‌رو شود.


عوارض فشار خون در بارداری

کاهش رشد جنین درون رحم مادر،کاهش جریان خون به جفت، جداشدن زودرس جفت ،زایمان زودرس،بیماری های قلبی عروقی،سرگیجه، مرده زایی.

کنترل فشار خون در بارداری

 کنترل و درمان فشار خون بالا در بارداری| فشار خون بارداری

 

کنترل و درمان فشار خون بالا

معمولا پزشک یاماما در معاینات دوره ای زنان باردار به اندازه گیری فشار خون آنها می پردازد و همین امر باعث تشخیص زود هنگام فشار خون میگردد .

چنانچه قبل از بارداری به فشار خون مبتلا هستید بهتر است قبل از اقدام به بارداری زیر نظرپزشک و با خوردن غذاهای سالم و فعالیت بدنی وکنترل وزن فشار خون را مهار کنید.

در دوران بارداری نیاز است به طور منظم آزمایش ادرارو فشارخون بررسی شود.در مورد فشار خون خفیف  پزشک ابتدا برای شما آزمایش دفع پروتئین در ادرار را درخواست مینماید . آزمایشگاه ازمادر میخواهد  که ادرار 24 ساعته خود را جمع آوری کند تا ازنظر وجود پروتئین در ادرار بررسی گردد  .

اگر بالا رفتن فشارخون بارداری پس از هفته 37 بارداری صورت گیرد پزشک زایمان القایی را درخواست خواهد کرد و چنانچه جنین قادر به تحمل زایمان طبیعی نباشد سزارین را به شما پیشنهاد میکند .اگر مادر یاجنین در معرض خطر جدی قرار گیرید، احتمالاً در بیمارستان بستری خواهید شد و هر چه زودتر باید جنین به دنیا آید.

اگر فشارخون شخص باردار بصورت شدید افزایش پیدا کرد (160 روی 110 یابیشتر) بایستی تحت دارو درمانی قرار گیرد تا فشارخون پایین آید و بایستی تا زمان زایمان زن باردار در بیمارستان بستری گردد.اگرفرد در هفته 34 بارداری یاپس از آن قرار داشته باشید، پزشک زایمان را القا میکند  ویادر صورت ضرورت  جنین سزارین را پیشنهاد خواهد داد. در صورتیکه مادر پیش از هفته 34 بارداری دچار فشارخون شدید گشته ، برای تسریع در تکمیل ریه های نوزاد داروی مخصوصی تجویز میگردد و پس ازآن زایمان صورت میگیرد .در حالتیکه وضعیت فرد، وخیم گزارش میشود زایمان صورت میپذیرد و نوزاد نارس بدنیا خواهد آمد و در دستگاه مورد حمایت و بررسی قرار خواهد گرفت.

پس اززایمان، فشارخون شخص کاملا مورد بررسی و کنترل قرار خواهد گرفت و پزشک فرد زایمان کرده را ازنظر فشارخون و یاپره اکلامپسی مورد بررسی قرار خواهد داد. معمولا یک هفته پس اززایمان فشارخون شخص زایمان کرده  به حد طبیعی کاهش پیدا خواهد کرد.

 فشار خون بالا در بارداری در میزان رشد کودک نیز تاثیر گذار خواهد بود که در نتیجه آن کودکی با وزن کم بدنیا خواهد آمد. 

بعد از زایمان نیز فشار خون باید کنترل شود. اگر دچار فشار خون مزمن باشید، تا مدتی بعد از زایمان  نیز باید بررسی گردد.

 

دکتر متخصص زنان و بیماریهایی زنان نوین سلامت 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید