تست پاپ اسمیر چیست - شرایط تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر چیست - شرایط تست پاپ اسمیرچیست

تست پاپ اسمیر آزمایشی است که برای تشخیص سرطان دهانه رحم در زنان انجام می شود. برای تست پاپ اسمیر از گردن رحم نمونه برداری صورت می گیرد. تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم با تست پاپ اسمیر شانس درمان را بیش تر می کند. تست پاپ اسمیر علاوه بر تشخیص سرطان می تواند تغییر در سلول های گردن رحم را شناسایی کند که نشان دهنده ی این است که امکان ابتلا به سرطان در آینده وجود دارد. شناسایی زودهنگام سلول های غیرطبیعی اولین قدم برای مقابله با سرطان احتمالی در زنان است.

تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر چیست | شرایط تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر چیست؟

تست پاپ اسمیر (یا تست اسمیر) یک نوع تست غربالگری است که برای تشخیص سرطان دهانه رحم یا سرطان گردن رحم (سرطانی که تا 50 سال پیش اولین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در کشورهای پیشرفته بوده است) و عواملی که منجر به این سرطان می گردد، استفاده می شود. برای این تست نمونه های سلولی را از قسمت دهانه رحم دستگاه تولید مثل زنان برداشته و مورد آزمایش و بررسی قرار می دهند. ارزان، ساده و قابل اندازه گیری بودن از جمله ویژگی های مثبت این تست است.

 

چه کسانی باید تست پاپ اسمیر را انجام دهند؟

زنان متاهل و بالای 18 سال می توانند این تست را انجام دهند. همچنین تست پاپ اسمیر به کسانی که در معرض خطر سرطان دهانه رحم هستند بیش تر توصیه می شود. در کل پزشکان توصیه می کنند که زنان پس از اولین آمیزش جنسی، تست پاپ اسمیر را به صورت منظم سالی یک بار تا سن 60-55 سالگی انجام دهند و از سن 60 سال به بعد، در صورت منفی بودن نتایج تست های پیشین دیگر نیازی به غربالگری نیست.

بهترین شرایط و زمان انجام تست پاپ اسمیر چیست؟

زمان انجام تست پاپ اسمیر

این تست باید در فاصله روزهای 18-12 چرخه قاعدگی انجام بشود و بهترین زمان آن حدود روز 15 است.

شرایط انجام تست پاپ اسمیر

  • شخص نباید در 48 ساعت قبل از انجام این آزمایش، ژل، كرم و داروهای واژینال استفاده کرده باشد.
  • شخص نباید از 48 ساعت قبل دوش واژینال استفاده کرده باشد.
  • شخص نباید از 24 یا 48 ساعت قبل آمیزش جنسی داشته باشد و پیش از انجام تست نباید واژینال شده باشد.  
  • اگر عفونت شدید باشد و ترشحات خیلی زیاد باشند نباید تست صورت بگیرد.
  • اگر شخص بخواهد آزمایش مجدد داشته باشد باید فاصله زمانی 8 هفته از نمونه گیری قبلی او گذشته باشد.
  • شخص باید قبل از آزمایش، مثانه خود را خالی کرده باشد و در زمان آزمایش نفس عمیق و شل کردن عضلات را انجام دهد. این کار باعث می شود آزمایش او راحت تر باشد.

تست پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

آزمایش در هنگام معاینه لگنی انجام می ‌شود و انجام آن بسیار ساده، سریع و بدون درد است. در این آزمایش با وسیله ایی به نام اسپکولوم رحم را باز نگه می دارند و سپس وسیله نمونه گیر(اسپاچولا) را درون دهانه رحم قرار می دهند و به اندازه سیصد و شصت درجه چرخانده می شود که از این طریق نمونه ها از رحم و دهانه رحم برداشته می شود.
سپس نمونه های جمع آوری شده بر روی یک اسلاید شیشه قرار داده می شوند و برای بررسی های بیشتر به آزمایشگاه فرستاده می شوند. در آزمایشگاه، آسیب شناس می تواند سلول های غیرطبیعی را که امکان دارد سلول های پیش سرطانی یا سرطانی باشند، شناسایی کند و نتیجه نهایی ارسال می شود. به طور کلی این آزمایش دردناک نبوده، اما معاینه لگنی ممکن است اندکی برای شخص ناراحت کننده باشد.

تست پاپ اسمیر چه عوارضی دارد؟

تست پاپ اسمیر عوارض قابل ملاحظه ای ندارد و فقط ممکن است در واژن مقداری خونریزی ایجاد شود. اگر خونریزی زیاد باشد بهتر است به پزشک اطلاع داده شود. فرد پس از انجام تست می تواند فعالیت های عادی روزانه خود را انجام دهد.

تست پاپ اسمیر چه نتایجی دارد؟

پاپ اسمیر طبیعی

در این نتیجه، دهانه رحم طبیعی است و نشان دهنده این است که مشکلی وجود ندارد.

پاپ اسمیر غیرطبیعی

این نتیجه نشان می دهد که سلول های آزمایش شده ظاهر طبیعی نداشته اند. در این صورت معمولا تکرار آزمایش صورت می گیرد.

پاپ اسمیر مثبت

نتیجه مثبت، تغییرات سلولی غیرطبیعی و سرطانی را نشان می دهد. در این صورت فرد بیمار می شود و باید اقدامات لازم برای او انجام شود. تشخیص به موقع و در مراحل اولیه ی بیماری بسیار موثر است و بیمار معمولا با برداشتن بخشی که دچار تغییرات سلولی شده یا برداشتن کل رحم می تواند درمان شود. ولی در صورتی که تشخیص به موقع صورت نگرفته باشد درمان سخت تر خواهد بود و ممکن است بخش های دیگری از بدن مانند غدد لنفاوی هم درگیر بیماری شده باشند.
البته در مواردی تست پاپ اسمیر نشان دهنده عفونت هم هست. اما در کل نمی توان از آن برای تشخیص بیماری های آمیزشی استفاده کرد و آزمایش های اختصاصی تر لازم است.درصورت مثبت بودن تست پاپ اسمیر بهتر است با مراجعه به دکتر متخصص زنان و زایمان درمان را شروع کرد.

دکترمتخصص جراحی زنان و زایمان در نوین سلامت 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید