مزایا و شرایط انجام زایمان طبیعی در آب - هزینه زایمان در آب

مزایا و شرایط انجام زایمان طبیعی در آب - هزینه زایمان در آب چقدر است

زایمان در آب نوعی زایمان طبیعی است اما این شیوه در تسکین درد زایمان و کنترل آن بسیار موثراست و فشار روحی و درد کمتری برای مادر به همراه دارد.سبک زایمان در آب باعث بی وزنی و سبکی بدن مادر میشود. ضمن اینکه احساس سبکی ناشی از آب برای مادر لذت بخش است.

شیوه های انجام زایمان در آب

انجام زایمان در اب به دو شیوه امکان‌پذیر است. در روش اول، مادر در طول دردهای زایمان درون آب می‌ماند و برای زایمان از آب خارج می‌شود؛ در شیوه‌ی دوم در تمام طول زایمان، مادر در آب باقی می‌ماند.

زایمان در اب چه شرایطی دارد؟

این زایمان برای همه خانم‌ها مناسب نیست و مادری که می‌خواهد زایمان در آب انجام دهد باید در طول دوران بارداری هیچ عارضه‌ای نداشته باشد و لگنش در شرایط مناسب باشد، مشکلات پره اکلامپسی یا دیابت بارداری وجود نداشته باشد، همچنین جنین درشت نباشد،در شرایط زایمان زودرس نباشد،جنین وارونه نباشد و مادر مبتلا به هرپس نباشد، مادرانی هم که چند قلو باردارند هم نمی‌توانند این روش را امتحان کنند.

زایمان در آب

شرایط انجام زایمان طبیعی در آب | زایمان در آب

مزایای زایمان در آب

نیاز به داروی بیهوشی اپیدورال کاهش میابد.
فشار تولد را کم می کند و زمان زایمان را کوتاه تر می کند.
زایمان در آب به دلیل خاصیت کشسانی و انعطاف‌پذیری خطر پارگی و یا نیاز به انجام اپیزیاتومی (برش بین ران برای سهولت زایمان) را در مادر کاهش می دهد.
آب گرم برای مادر آرام‌بخش است و در دردهای مرحله‌ی آخر زایمان، به افزایش انرژی مادر کمک می‌کند.
به‌دلیل شناور بودن در آب، وزن مادر کم می‌شود و جابه‌جایی او آسان‌تر صورت می‌گیرد.
شناور بودن و گرمای آب موجب بهتر شدن انقباضات رحم می‌شود و گردش خون را آسان می‌کند. در نتیجه به شیوه بهتری به ماهیچه‌های رحم اکسیژن‌رسانی می‌شود، درد مادر کاهش می‌یابد و اکسیژن بیشتری برای نوزاد فراهم می‌شود.
غوطه‌ور شدن در آب باعث کاهش فشار خون عصبی می‌شود، از هورمون‌هایی که منشأ آنها استرس است می‌کاهد و باعث تولید اندورفین در بدن مادر می‌شود. اندورفین، درد مادر را کاهش می‌دهد.
آب به کشسانی و انعطاف‌پذیری میان‌دوراه (ناحیه‌ی میان مقعد و اندام تناسلی) کمک می‌کند و احتمال پارگی و جراحی این ناحیه را کاهش می‌دهد.
چون آب نوعی حریم برای مادر به‌ وجود می‌آورد، می‌تواند در کاهش خجالت، کاهش اضطراب و ترس مادر مؤثر باشد.

زایمان در آب

در روش زایمان در آب به دنیا آوردن نوزاد در وان یا یک استخر مخصوص آب گرم است. هنگام قرار گرفتن بیمار در آب، نظر وی را درباره دمای آب می پرسند تا به خواسته او دمای آب تنظیم شود. همانند زایمان طبیعی به زن باردار آموزش زایمان در آب داده می شود. این کار یا از طریق شرکت در کلاس یا اطلاع رسانی پزشک به زوجین، انجام می شود تا آمادگی کامل پیدا کنند. برخی از خانم ها ترجیح می دهند، با شروع دردهای زایمانی وارد آب شوند زیرا آب یک حالت بی وزنی ایجاد می کند و درد را کاهش می دهد.در لحظه به دنیا آمدن فرزندتان پزشک باید بتواند به موقع او را از آب بیرون بیاورد و این مسئله بسیار مهمی است.زنان برای انجام هرکدام از روش‌های زایمانی باید از چگونگی پروسه زایمان خود اطلاعات کسب کرده و آموزش‌های لازم را جدی بگیرند

دکترمتخصص زنان و زایمان در نوین سلامت 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید