ارتباط تنبلی تخمدان و باروری - درمان تنبلی تخمدان

آیا ارتباط تنبلی تخمدان و باروری - درمان تنبلی تخمدان را میدانید

تنبلی تخمدان نوعی عدم تعادل هورمونی در زنان است و مشخصه اصلی آن تولید زیاده از حد هورمون های مردانه (آندروژن) است.یکی از مهم ترین دغدغه های خانم هایی که مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان هستند باردار شدن است. ابتلا به این بیماری به این معنا نیست که شما برای همیشه دچار نازایی شده و هرگز نمی توانید بچه دار شوید.برخی زنان ممکن است تا هنگامی که قصد بارداری نداشته باشند متوجه وجود این بیماری در خود نشوند. اما اگر برای بیشتر از یک سال است که برای باردار شدن تلاش کرده اید و موفق نبوده اید، بهتر است که به پزشک مراجعه کنید.


چرا PCOS تنبلی تخمدان باروری را تحت تاثیر قرار می دهد؟

مهم ترین علامت بیماری تنبلی تخمدان، دیده شدن کیست های متعدد کوچک در تخمدان ها در سونوگرافی است.تخمدان پلی کیستیک شامل تعداد زیادی کیست کوچک (بیشتر از حد طبیعی) است که درست در زیر سطح تخمدان واقع شده اند. این کیست ها کیسه یا ساک هایی هستند که تخمک در آن رشد می کند. در اغلب مواقع در تنبلی تخمدان با دلیل ایجاد اختلالات هورمونی، اجازه نمی دهد که این کیسه ها به درستی رشد و توسعه پیدا کرده و در نتیجه قادر به آزاد سازی تخمک ها نیستند و معنی اش این است که در مبتلایان به تنبلی تخمدان، تخمک گذاری به خوبی انجام نمی شود. 
زمانی که تخمگ گذاری دیر به دیر اتفاق می‌افتد و نظم واقعی خودش را ندارد، تخمک‌ها از نظر قدرت باروری دچار مشکل می‌شوند و عدم تقارن بین تخمک و رحم، اثرات سوء بر باروری دارد. در واقع تخمدان پلی کیستیک اختلالات هورمونی ایجاد می‌کند که می‌تواند موجب ایجاد چاقی و یا پرمویی شود و حتی خطر سرطان رحم و سرطان سینه را نیز افزایش دهد.

علت های تنبلی تخمدان

از جمله عواملی که در چرخه ی هیپوفیزو تخمدان و رحم تداخل ایجاد می کند :

 • اضافه وزن و چاقی میتواند باعث افزایش هورمون استروژن و هورمون های مردانه شود.
 • عوامل ژنتیکی
 • استرس و اضطراب روحی
 • مشکلات دیابت و هورمون انسولین
 • بیماری های غده تیروئید
 • مشکلات غده فوق کلیه
 • تومورهای مغزی
 • بیماریهای عفونی ومیکروبی لگن ورحم
 • بعضی داروها با پروژسترون ها و هورمون های با دلایل شناخته شده و غیر شناخته شده دیگر میتواند باعث تداخل در عملکرد درست تخمدان شود.

بیماری تنبلی تخمدان چگونه ظاهر می شود

از جمله عوامل مهمی که ما را در تشخیص این بیماری راهنمایی می کنند:

 •     نامنظم بودن عادت ماهیانه یا قاعدگی به شکل قطع قاعدگی و قاعدگی شدید و طولانی شدن قاعدگی
 •     PCO یا سندرم تخمدان پلی کیستیک
 •     چاقی
 •     افزایش موهای صورت و ضخیم شدن موها
 •     کاهش موهای پیشانی
 •     جوش و آکنه
 •     چرب شدن پوست بدن

 

درمان تنبلی تخمدان و ناباروری

ارتباط تنبلی تخمدان و باروری | درمان تنبلی تخمدان


چگونه می توان با تنبلی تخمدان باردار شد؟

درمان بیماران مبتلا به تنبلی تخمدان، شامل درمان پرمویی، آکنه، عدم تخمک گذاری و ضخیم شدن لایه درونی رحم ( آندومتر) است.پزشک می تواند به شما برای باردار شدن کمک کند.در صورت باروری شخص مبتلا به تنبلی تخمدان باید به منظور صحت و سلامتی خود و فرزندش تحت نظر مراقبت های پزشک مربوطه قرار گیرد چرا که مستعد ابتلا به دیابت و فشارخون بالا هستند. روش های متفاوتی مانند کاهش وزن، ورزش، رژیم غذایی سالم و برخی دارو ها می توانند احتمال بارداری شما را افزایش دهند.

بسیاری از مبتلایان به تنبلی تخمدان چاق یا دچار اضافه وزن هستند. یکی از مهمترین گام هایی که مبتلایان به سندروم تخمدان پلی کیستیک باید برای باردار شدن بردارند، کاهش وزن است.این کاهش وزن باعث بازگشت تخمک گذاری و تنظیم سیکل قاعدگی می‌شود. البته اگر تنبلی تخمدان شما از نوع مقاوم به انسولین نباشد، این احتمال وجود دارد که فردی لاغر یا متناسب باشید و در نتیجه کاهش وزن کمک چندانی برای بارداری شما نخواهد بود.

زنان مبتلا به PCOS در معرض اختلال در حفظ تعادل قند خون و مقاومت به انسولین هستند. اما یک رژیم غذایی خوب، ورزش کردن به طور منظم، کنترل استرس و دریافت مواد مغذی به بازگرداندن تعادل هورمونی بدن کمک می کند.

دارودرمانی و جراحی جهت درمان تنبلی تخمدان

بر اساس دستورالعمل های موجود اکثر زنان مبتلا به تنبلی تخمدان قادر به باردار شدن هستند. در صورتی که بیمار دچار ناباروری شده از داروهای تحریک تخمک گذاری استفاده خواهد شد. اگر شکایت بیمار از پرمویی باشد برای آن داروهای مخصوص وجود دارد، همچنین در موارد بی نظمی سیکل‌های ماهیانه استفاده از دارو برای تنظیم آن است. 

داروهایی همچون کلومیفن سیترات و متفورمین جهت تحریک تخمک گذاری برای این دسته از خانم ها توصیه می شود و اگر پس از طی دوره درمانی با قرص بارداری اتفاق نیفتد، درمان با گنادوتروپین توصیه می شود که البته ممکن است در نتیجه این پروسه درمانی تخمدان شما بیش از حد تحریک شده و شانس تان برای دوقلوزایی چندبرابر بیشتر شود. اگر خانم مبتلا به تنبلی تخمدان در این مرحله نیز جواب نگرفته و باردار نشود، می تواند عمل جراحی لاپاراسکوپی تخمدان و آی وی اف را به عنوان گزینه های درمانی برای او پیشنهاد کرد.

برخی زنان ممکن است تا هنگامی که قصد بارداری نداشته باشند متوجه وجود این بیماری در خود نشوند زنان مبتلا به تنبلی تخمدان احتمالا دارای اضافه وزن هستند و ممکن است که لازم شود که از روش های باروری دیگری مانند IVF، IUI یا دیگر موارد استفاده کنند.

دکترمتخصص جراحی زنان و زایمان در نوین سلامت 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید