سندروم تخمدان پلی کیستیک چیست و چگونه درمان می شود؟

آیا میدانید سندروم تخمدان پلی کیستیک چیست و چگونه درمان می شود؟

سندروم تخمدان پلی کیستیک یکی از شایع ترین اختلال هورمونی در میان زنان است. سطح هورمون هاي زنانه دچار عدم تعادل شده و باعث افزايش هورمون هاي مردانه (آندروژن ها) و هورمون انسولین می گردد. مهمترین مشخصه اختلال سندروم تخمدان پلی کیستیک وجود تخمدان های بزرگ محتوی تعداد زیادی کیست کوچک است که در لایه بیرونی هر تخمدان قرار گرفته است. 

 

نشانه های ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک 

•    افزایش موی بدن نظیر صورت، سينه و شکم
•    طاسی یا کم پشت شدن موهای سر با الگوی مردانه
•    جوش صورت، پوست چرب يا شوره ی سر
•    چاقی یا اضافه وزن
•    خونریزی نامنظم ماهانه
•    مشکل در باردار شدن در بعضی از زنان
•    مشکلات در خواب

•خونریزی شدید در دوران قاعدگی

علت ابتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک

در حالت عادی زنان در هر ماه تخمک‌ گذاری انجام می‌دهند و یک تخمک بالغ‌شده در فولیکول‌های تخمدان آزاد و وارد لوله‌های رحم می‌شود. در مورد زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، میزان بیش از حد هورمون‌های مردانه مانع از بلوغ تخمک و آزاد شدن آن می‌شود و تخمک در داخل فولیکول باقی می‌ماند و به شکل یک کیست می‌شود. بسیاری از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، تخمدان‌های بزرگ‌ شده‌ای دارند که حاوی خوشه‌هایی از این کیست‌هاست. 

تخمدان پلی کیستیک

سندروم تخمدان پلی کیستیک | کیست تخمدان

تشخیص سندروم تخمدان پلی کیستیک

تشخیص سندروم تخمدان پلی کیستیک بر اساس علائم باليني و سونوگرافی داده می شود. پزشک برای تشخیص سندرم تخمدان پلی‌کیستیک در مورد چرخه‌های عادت ماهانه، تغییر وزن و سایر علائم از شخص سوالاتی می‌کند. آزمایش خون برای اندازه‌گیری سطح هورمون و همچنین یک سونوگرافی برای بررسی وجود کیست در تخمدان تجویز می‌شود.

درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک

سندروم تخمدان پلی کیستیک در صورت درمان نشدن می تواند به صورت بلند مدت عوارض بد و ناخوشایندی به همراه داشته باشد از این رو تشخیص و درمان زودهنگام آن حائز اهمیت می باشد، عوارضی همچون دیابت نوع ۲، فشار خون بالا و حتی بیماری‌های قلبی و سکته را به دنبال دارد. چنانچه قاعدگی‌های نامنظم مثل تأخیر یا قطع قاعدگی و رویش غیرعادی موهای زاید روی بدن یا صورت یا آکنه دارید. با پزشک خود مشورت کنید. تا تحت نظر وی مورد آزمایش و در صورت تأیید تخمدان پلی کیستیک تحت درمان قرار بگیرید.
پزشکان برای تحریک تخمک گذاری معمولاً با متفورمین آغاز می‌نمایند و بعد در صورت لزوم از کلومیفن هم برای کمک به تحریک تخمک گذاری استفاده می‌شود. ممکن است پزشک شما برای کاهش تولید آندروژن بمنظور کاهش موهای زائد مصرف قرص‌های پیشگیری از بارداری یا داروی دیگری به نام اسپیرونولاکتون را تجویز کند.
جراحی بر روی تخمدان بوسیله لاپاروسکوپی می تواند یک گزینه درمانی دیگر برای بعضی از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد که با درمان دارویی بازهم موفق به تخمک گذاری و بارداری نشدند. پزشک می‌تواند به شما بگوید که آیا این نوع جراحی مناسب شرایط شما هست یا خیر. جراح با ایجاد یک شکاف کوچک بر روی شکم وسیله جراحی را از طریق دوربین وارد کرده و از انرژی الکتریکی یا لیزر برای سوزاندن سوراخ‌های موجود درفولیکول روی سطح تخمدان‌ها استفاده می‌کند. هدف این کار تحریک تخمک گذاری بوسیله کاهش سطح آندروژن هاست .
 

دکتر متخصص زنان و بیماریهایی زنان نوین سلامت

 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید