عارضه ای شایع در زنان به نام کیست تخمدان

  آیا با عارضه ای شایع در زنان به نام کیست تخمدان آشنایی دارید

کیست تخمدان، ساختاری کیسه‌‌ مانند اغلب خوش خیم درون تخمدان است که با مواد مایع، جامد یا نیمه جامد پر شده است. درحقیقت بروز کیست تخمدان در اثر اختلال هورمونی است که می‌تواند باعث بی‌نظمی در قاعدگی، رشد موهای زاید و آکنه و حتی ناباروری شود و دارای شدت‌های متفاوت در افراد مختلف است. بیشتر کیست های تخمدان سرطانی نیستند بلکه خوش خیم بوده و در طول چند هفته از بین میروند. در حالی که کیست های بدخیم ممکن است بصورت سرطان تخمدان نیز بروز کنند.

علائم کیست تخمدان

در بسیاری از موارد هیچ علائم و نشانه‌های بیرونی برای تشخیص کیست تخمدان وجود ندارد. هنگامی‌که یک کیست علائم ایجاد می‌کند، احساس درد در شکم یا لگن است. گاهی اوقات این نشانه‌ها خود را به شکل افزایش ابعاد شکمی و احساس نفخ شکم و سوءِ هاضمه بروز می‌دهند. از علائم دیگر کیست تخمدان در موارد حادترمی‌تواند حالت تهوع و استفراغ و درد در هنگام آمیزش جنسی باشد. این دردها می‌توانند به دلایلی همچون پارگی کیست، بزرگ‌ شدن و کشش آن، خونریزی در کیست یا پیچ‌خوردگی کیست که به تورشن معروف است، ایجاد شوند. کیست‌های تخمدان حجیم، در بعضی موارد باعث بروز تکرر ادرار و از دست‌دادن کنترل ادرار، مشکل و درد برای تخلیه مثانه و حرکات دردناک روده نیز می‌شوند.

رحم

کیست تخمدان | انوع كیست تخمدان

انوع كیست تخمدان

شایعترین کیست تخمدان کیست فولیکولی است وقتی به‌وجود می‌آید که فولیکول در زمان چرخه‌ی قاعدگی از اندازه طبیعی‌بزرگ‌ تر شده و اجازه‌ی خروج تخمک را نمی‌دهد. این نوع از کیست تخمدان معمولا به‌طور خودکار درمان می‌شود .

کیست جسم زرد غده‌ای کوچک و موقتی است که پس از رها‌شدن تخمک از تخمدان، در تخمک تشکیل می‌شود. وظیفه‌ی جسم زرد تولید هورمون پروژسترون است و برای لانه‌گزینی تخمک بارور‌شده نقش بسزایی دارد. تولید بیش از حد مایعی قهوه‌ای رنگ، منجر میشود به کیست شکلاتی هم نامگذاری شود.

PCOS یا سندروم تخمدان پلی کیستیک، نتیجه‌ی اختلالات هورمونی و علت اصلی ناباروری در زنان است. در واقع وجود چند کیست کوچک در تخمدان‌ها موجب ایجاد این سندروم می‌شود .

کیست درموئید یا کیست مویی در حقیقت یک تومور خوش‌خیم است در سن تولید مثل در زن‌ها ایجاد می‌شود. این کیست‌ها روی یک یا هر دو تخمدان‌ ایجاد می‌شوند و معمولا علامتی ندارند. اگر این کیست‌ها بزرگ شوند، باعث چرخش تخمدان و اختلال در جریان خون می‌شوند.

کیست‌های فولیکولی :به طور معمول، هنگامی که یک تخمک “رسیده” است و مایل به خارج شدن از فولیکول است، فولیکول باز شده و تخمک را آزاد می کند. اگر به هر دلیلی فولیکول باز نشود، کیست فولیکول برای فرد ایجاد می‌شود. این نوع کیست تخمدان، معمولا ظرف 3 ماه اغلب به صورت خود به خودی از بین می‌رود.

تشخیص و درمان کیست های تخمدان

بیشتر کیست‌های تخمدان به‌وسیله‌ی سونوگرافی قابل تشخیص است.هم‌چنین می‌توان کیست‌های تخمدان را با روش‌ های دیگر تصویربرداری مانند اسکن CAT یا اسکن MRI قابل شناسایی است.

درمان کیست های تخمدان به سن زن، اندازه کیست و تغییر اندازه و ظاهر کیست در اولتراسوند بستگی دارد.بیشتر کیست‌های تخمدان بی‌دردسر از بین می‌روند، اما گاها پارگی کیست یا مواردی از این دست موجب درد و ناراحتی در فرد می‌شود. گاها کیست های تخمدان با درمان دارویی از بین می روند مصرف داروهای غیراستروییدی ضدالتهاب در این موارد مؤثر است. اگر وجود کیست های تخمدان همراه با درد نباشد، نیازی به جراحی و پیگیری تخصصی نیست.

درمان کیست تخمدان می تواند شامل معاینه ساده یا ارزیابی آزمون های خونی مانندCA-۱۲۵ باشد که به تشخیص پتانسیل ابتلا به سرطان کمک می کند.

در صورت ایجاد درد شدید، از بین نرفتن خود به خود کیست تخمدانی و یا مشکوک بودن تومور، می توان آن را با لاپاراسکوپی یا در صورت نیاز با جراحی باز خارج کرد. به مجرد خارج کردن کیست، تومور به یک پاتولوژیست ارجاع داده می شود تا به منظور تشخیص نهایی نوع کیست موجود، بافت را در زیر میکروسکوپ آزمایش کند.برای درمان کیست‌های تخمدان حتما به متخصص زنان مراجعه کنید.

با توجه به نوع وبزرگی کیست و همچنین بسته به خود فرد راه های درمانی متفاوتی وجود دارند که پزشک متخصص بهترین درمان را برای بیمار انجام میدهد .

دکترمتخصص جراحی زنان و زایمان در نوین سلامت 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید