روندی که در زایمان طبیعی طی خواهید کرد - زایمان طبیعی چگونه است

آشنایی با روندی که در زایمان طبیعی طی خواهید کرد - زایمان طبیعی چگونه است

زایمان طبیعی از قدیمی ترین روش های تولد نوزاد است.از زمان شروع بارداری، با ترشح هورمون‌ها بدن برای زایمان طبیعی خود را آماده می کند. در زایمان طبیعی، پزشک یا با تزریق دارو، روند زایمان را کنترل می‌کند یا ممکن است از روش‌های کاهش درد استفاده کند. به این گونه زایمان، زایمان واژینال نیز گفته می‌شود.

نشانه های شروع زایمان طبیعی

پزشک معمولاً در معاینات مربوط به هفته‌های آخر بارداری با شما در مورد علائم آغاز زایمان طبیعی صحبت می‌کند و زمان مراجعه به بیمارستان یا تماس ضروری را مشخص می‌کند. کلاس‌های آمادگی برای زایمان برای شناخت بیشتر علائم شروع زایمان برای مادران مفید است ومی‌توان از نگرانی‌های زایمان کم کرد. معمولاً از زمان شروع علائم زایمان تا زایمان طبیعی، ممکن است نزدیک به ۲۰ ساعت طول بکشد.

 انقباضات رحم، اولین و بارزترین نشانۀ شروع زایمان طبیعی است. این انقباض‌ها مانند دردهای عادت ماهانه است. احتمالاً انقباضاتی را در طول بارداری و به خصوص در اواخر آن داشته‌اید و در واقع نشانۀ زایمان به حساب نمی‌آید. اما زمانیکه این انقباض‌ها منظم و شدت آنها بیشتر شد و بیش از ۳۰ ثانیه طول بکشد، نشان‌دهندۀ شروع فاز اول زایمان طبیعی باشد. با پیشروی زایمان، تعداد انقباض‌ها طولانی ،بیشترو قوی‌تر می‌شود. تا زمانی که هر انقباض ۳۰ تا ۹۰ ثانیه طول ‌بکشد و فاصله بین هر انقباض به پنج دقیقه رسید، فاز اول زایمان طبیعی شما شروع شده و بهتر است به بیمارستان مراجعه کنید.

زایمان طبیعی هر زن با دیگری متفاوت است و زمانی که در هر مرحلۀ زایمان صرف می‌شود نیز متفاوت است. اگر این اولین فرزند شماست، معمولاً از زمان شروع درد زایمان تا پایان آن حدود ۱۲ تا ۱۴ ساعت طول می‌کشد؛ این زمان معمولاً در زایمان‌های بعدی کوتاه‌تر خواهد شد.

 

علائم شروع زایمان طبیعی

درد لگنی و کمردرد در زایمان طبیعی

 ممکن است قبل یا با شروع فاز‌های اولیۀ زایمان در ناحیۀ پایین کمر، لگن و محدودۀ مقعد احساس فشار و درد داشته باشید. شروع این درد و فشار می‌تواند نشان‌دهندۀ نزدیک شدن به زایمان یا شروع شدن فاز اول آن باشد.

ترشحات نشانۀ زایمان طبیعی

در طول دوران بارداری، مخاط دهانۀ رحم در دهانۀ رحم تشکیل می شود. این مخاط درست قبل از شروع درد‌های زایمان یا ابتدای آن شروع به خارج شدن می‌کند و شما آن را به صورت ترشحات صورتی، چسبنده و ژله‌مانندی مشاهده خواهید کرد. رنگ صورتی این ترشح به دلیل خون‌آلود بودن آن است و طبیعی است . اگر خونریزی بیشتر باشد، می‌تواند نشان‌دهندۀ این باشد که مشکلی وجود دارد و باید بلافاصله با پزشک یا بیمارستان تماس گرفته شود. این ترشحات نشان می‌دهد که دهانۀ رحم در حال باز شدن و زایمان در حال آغاز یا پیشرفت است. در برخی موارد، ممکن است با شروع انقباضات زایمان، چنین ترشحاتی در زنان باردار وجود نداشته باشد.

پاره شدن کیسهٔ آب آخرین مرحله زایمان طبیعی

 ممکن است کیسۀ آب که محافظ جنین است، قبل یا هنگام زایمان پاره شود. پارگی کیسه آب به معنی آغاز زایمان است؛ اگرچه پاره شدن کیسۀ آب در میانۀ بارداری ممکن است به دلیل مشکل دیگری باشد ولی در هفته‌های آخر بارداری خروج هر گونه آب از واژن می‌تواند به معنی پارگی کیسۀ آب باشد که یکی از علائم شروع زایمان است. درصورتی‌که پارگی کیسۀ آب، پیش از شروع درد زایمان اتفاق بیفتد، بهتر است به بیمارستان مراجعه کنید.

مراحل زایمان طبیعی

مراحل زایمان طبیعی شامل سه مرحله ی اول دوم و سوم است.مرحله اول زایمان طبیعی به سه مرحله ی نهفته،فعال و انتقال تقسیم می شود.

مرحله اول زایمان طبیعی(نهفته، فعال و انتقال)

فاز نهفته طولانی‌ترین فاز زایمان است و شدت آن از بقیه کمتر است. در این فاز، تعداد انقباضات افزایش می‌یابد و به باز شدن دهانۀ رحم کمک می‌کند. این فاز زیاد آزاردهنده نیست و طی آن دهانۀ رحم باز و نازک می‌شود. اگر انقباضات رحمی شما منظم باشد، معمولاً میزان باز شدن دهانۀ رحم به طور منظم چک می‌شود.

درفاز فعال باز و نازک شدن دهانۀ رحم با سرعت بیشتری ادامه می‌یابد و ممکن است با هر انقباض، در ناحیۀ کمر و شکم احساس درد شدید یا فشار کنید. ضمناً ممکن است احساس فشار در ناحیۀ مقعد داشته باشید که باید به اصطلاح زور بزنید، اما پزشک به شما خواهد گفت که تا باز شدن کامل دهانۀ رحم برای این کار صبر کنید.

در فاز انتقال دهانۀ رحم به طور کامل و به اندازۀ ۱۰ سانتی‌متر باز می‌شود. انقباضات رحمی با شدت، درد و در نوبت‌های بیشتری؛ هر سه تا چهار دقیقه و به مدت ۶۰ تا ۹۰ ثانیه بروز می‌کند.

مرحلۀ دوم زایمان طبیعی

 این مرحله با باز شدن کامل دهانۀ رحم شروع می‌شود و با خروج جنین پایان می‌یابد. در این مرحله، نقش شما تأثیر زیادی در پیشرفت زایمان دارد و پزشک از شما می‌خواهد که زور بزنید. فشار ناشی از زور زدن و انقباضات رحمی و زور زدن شما، نوزاد را در کانال زایمان به سمت پایین پیش می‌برد. نرمی و انعطاف استخوان‌های جمجمه و فواصل بین این استخوان‌ها، به عبور سر کودک از کانال زایمان کمک می‌کند و در نهایت سر نوزاد از ناحیۀ تناسلی مادر مشاهده و خارج می‌شود. به محض خروج سر، پزشک با عمل مکش یا ساکشن، مایع آمنیوتیک، خون و مخاط رحم را از بینی و دهان نوزاد خارج می‌کند. پس از سر، شانه‌ها و سپس سایر قسمت‌های بدن از واژن خارج می‌شود. در تمام این مراحل شما باید به زور زدن خود ادامه دهید. فراموش نکنید که فشار شما با انقباضات رحمی همزمان، تأثیر بیشتری دارد و همچنین یادتان باشد که در فواصل دردهای زایمانی نفس‌های عمیق بکشید تا توان بیشتری برای ادامۀ زایمان داشته باشید.

زایمان طبیعی | روند زایمان طبیعی

مرحلۀ سوم زایمان طبیعی

پس از تولد نوزاد، شما وارد مرحلۀ آخر زایمان می‌شوید. در این مرحله، جفت از دیوارۀ رحم جدا و از واژن خارج می‌شود. این مرحله ممکن است بین پنج تا ۳۰ دقیقه طول بکشد. شما احتمالا این فاز را حس نمی کنید چون تمام توجه شما به نوزاد معطوف است.

  مادران باید این نکته را بدانند که زایمان هر زن با دیگری متفاوت است و زمانی که در هر مرحلۀ زایمان صرف می‌شود نیز متفاوت است.

 

دکترمتخصص جراحی زنان و زایمان در نوین سلامت 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید