ایمنی دوران بارداری با مشاوره پیش از بارداری

 آشنایی با ایمنی دوران بارداری با مشاوره پیش از بارداری

حصول اطمینان از سلامت جسمی مادر بمنظور تعیین شرایط جسمی هدف از جلسه مشاوره پیش از بارداری است. بنابراین برای اینكه مطمئن شوید که دوران بارداری خوبی را پشت سر می‌گذارید؛ لازم است قبل از اقدام برای لقاح جنین با انجام مشاوره پیش از بارداری با متخصص زنان و زایمان مشورت كنید.

 اقدامات متخصص در جلسه مشاوره پیش از بارداری

در جلسه مشاوره پیش از بارداری پزشک مربوطه برای شما آزمایش خون تجویز می‌کند. آزمایش خون تمام کمبودها را نشان می‌دهد.برای پیشگیری و بررسی احتمال ابتلا به بیماری‌های عفونی، انجام آزمایشاتی برای تشخیص هپاتیت ب و ث و اچ آی وی ضرورست تا در صورت ابتلا، پزشك تدابیری را در نظر ‌گیرد و بیماری به جنین منتقل نشود. مصرف برخی داروها در دوران بارداری ممنوع است. بنابراین در صورتی‌كه دارو مصرف می‌كنید باید آن را با پزشك درمیان بگذارید تا آنها را تغییر دهد یا دوز متفاوتی را تجویز یا مصرف آنها را به طور كل قطع كند.

دوران بارداری

مشاوره پیش از بارداری | ایمنی دوران بارداری

مصرف برخی مكمل‌ها از جمله اسید فولیک باید حداقل یك ماه پیش از اقدام به بارداری آغاز شود. این مكمل نه‌ تنها به سلامت مادر كمك می ‌كند، بلكه برای رشد جنین نیز ضروری است و نقش قابل‌ توجهی در بسته شدن كانال عصبی جنین در هفته‌های اول دوران بارداری و رشد مغز جنین دارد.

معاینات فیزیکی بدن از جمله قد، وزن،معاینه سینه و فشار خون و سابقه بیماری‌ و جراحی، از جمله موارد دیگری است که در جلسه مشاوره پیش از بارداری مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در جلسه مشاوره پیش از بارداری شخص از نظر ابتلا به بیماری‌هایی مثل دیابت، تیروئید و... مورد بررسی قرار گیرد، زیرا این مسائل نه تنها سلامت مادر بلكه سلامت جنین را نیز به مخاطره می‌اندازد.

اگر خانم مبتلا به بیماری روانی حاد یا افسردگی باشد باید پیش از بارداری آن را درمان كرد. اگر پادتن سرخچه در بدن شما وجود نداشته باشد توصیه می‌شود پیش از لقاح جنین، واکسن سرخجه را دریافت کرده و برای 28 روز پس از دریافت واکسن برای لقاح جنین اقدام نکنید.

اگر تاریخچه ابتلاء به آبله مرغان اطمینان دارید، می‌توانید فرض کنید که نسبت به آن ایمن هستید. اما می‌توانید پیش از بارداری آزمایش خونی انجام دهید و اگر در برابر آن ایمن نیستید، واکسن آنرا دریافت کنید. خطرناک‌ترین زمان برای ابتلاء به آبله مرغان هفته‌های پایانی دوران بارداری و نزدیک به موعد زایمان است.

معاینه دستگاه تناسلی بمنظور بررسی عفونت و سایر ضایعات مشکوک الزامی است.مثلا عفونت سفلیس می‌تواند طی دوارن بارداری با پنی‌سیلین به طور موفق درمان شود. این عفونت برای جنین خطرناک است و به همین علت در معاینات بارداری به شکلی متداول غربالگری می‌شود.

بهتر است قبل از بارداری، دندان‌های‌تان را توسط یک دندان پزشک معاینه کنید. مشکلات دندانی در دوران بارداری ممکن است هم بر مادر و هم بر نوزادی که در شکم دارد، تاثیر بگذارد. باز هم تاکید می‌کنیم وقتی تصمیم به بچه‌دارشدن گرفتید، حتما باید روش‌های پیش‌گیری را به گونه ای که در مشاوره قبل از بارداری گفته شد، متوقف کنید.

اگرپزشک در مورد مصرف سیگار، الکل و مواد مخدر نیز از شما سؤال پرسید بهتر است پاسخ صادقانه به پزشک بدهید تا بتواند برای سلامت شما و جنینتان پیشنهادهای درستی به شما بدهد.

دکترمتخصص زنان و زایمان در نوین سلامت 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید