گزینه های درمان کیست بارتولن - کیست بارتولن چیست

کیست بالتون

کیست بارتولن | درمان کیست بارتولن

 آشنایی با گزینه های درمان کیست بارتولن - کیست بارتولن چیست

آبسه بارتولن و کیست بارتولن چیست؟

درمان کیست بارتولن زمانی انجام می شود که دهانه خروجی غدد بارتولن به دلیل رشد پوست یا عفونت مسدود می شود و مایعات توسط غدد تجمع می کند، غدد متورم شده و کیست بارتولن ایجاد می شود. حال غدد بالتون چیست یا بهتر است بگوییم کیست بارتولن چیست؟ در حالت طبیعی دو غده بارتولن در ورودی مهبل  آلت تناسلی زنان وجود دارد و وظیفه ی غدد بارتولن این است که مایعی را ترشح می کنند و به روان شدن واژن کمک می کند. ممکن است این غدد بر اثر تحریک یا آلوده شدن عفونت کنند و باعث درد و التهاب شوند .

علائمی که از کیست بارتولن ممکنن است احساس کنید

چنانچه کیست بارتولن عفونت نکند و در اندازه ای کوچک بماند  ممکن است متوجه آن نشوید اما در صورت بزرگ شدن کیست بارتولن می تواند یک توده را در نزدیکی دهانه رحم خود احساس کنید،معمولا کیست بارتولن عاری از عفونت بدون درد است، ولی می تواند در لمس حساس باشد.

اما در صورت عفونی شدن کیست بارتولن علائمی مانند لمس یک برآمدگی دردناک در نزدیکی دهانه رحم، قرمزی و تورم در ناحیه واژن، درد حین مقاربت،ناراحتی به هنگام نشستن و راه رفتن و تب را احساس کنید.

همچنین:

  • کیست بارتولن باعث تورم لگن در یک طرف، در نزدیکی ورود به مهبل (واژن) می شود. کیست معمولا دردناک نیست و درد قابل توجه نشان دهنده آبسه رشد کرده است. با این حال، کیست های بزرگ ممکن است به دلیل اندازه آنها دردناک باشند.

  • آبسه بارتولن سبب درد قابل توجهی علاوه بر تورم می شود. ناحیه متورم بسیار حساس است و پوست قرمز می شود. پیاده روی و نشستن ممکن است کاملا دردناک باشد.

  • زنان با آبسه های بارتولن معمولا تب ندارند. ترشحات واژن ممکن است وجود داشته باشد، به ویژه اگر عفونت توسط یک بیماری جنسی منتقل شده باشد.

برای کیست بارتولن چه زمانی نیاز به مراقبت های پزشکی است؟

  • اگر توده تناسلی در عرض چند روز پس از درمان خانگی بهبود نیافتند یا بزرگتر شدند به پزشک مراجعه کنید.

  • اگر توده یا جرم دردناک باشد، نشان می دهد که آبسه رشد کرده است. باید تخلیه شود.

  • اگر علائم دیگر، از جمله ترشحات واژن، تب و یا استفراغ دارید، به پزشک مراجعه کنید.

  • با کیست ها و آبسه های بارتولن، دلیل اصلی برای مراجعه به اورژانس، درد حاد است. زنانی که در معرض درد شدید هستند یا نمیتوانند به راحتی بنشینند یا قدم بزنند باید در اسرع وقت به دکتر مراجعه کنند. اگر چه علائم مانند تب بالا و درد شکم به علت آبسه های بارتولن ایجاد نمی شود، در صورت وجود علائم، به پزشک مراجعه کنید.

برای کیست بارتولن چه زمانی نیاز به مراقبت های پزشکی است؟

به طور کلی تشخیص کیست و یا آبسه بارتولن توسط معاینه فیزیکی انجام می شود. در بسیاری از موارد، هیچ تست اضافی مورد نیاز نیست. گاهی اوقات نمونه ها برای تعیین نوع باکتریایی که باعث عفونت می شود و برای عفونت های منتقله از راه جنسی مانند گونوره (سوزاک) و کلامیدیا انجام می شود. این نمونه ها به سادگی از مواد تخلیه شده از آبسه یا از دهانه رحم گرفته می شود. نتایج این آزمایش ها تا حدود 48 ساعت بعد در دسترس نیست بنابراین درمان به زودی مشخص نمی شود. با این حال، ممکن است نیاز به درمان با آنتی بیوتیک داشته باشید.

چگونگی درمان کیست بارتولن

چنانچه کیست بارتولن حین لمس کوچک باشد،می توانید به مدت چند روز در لگن یا وان آب گرم به دفعات 3 الی 4 بار در طول روز بنشینید،این عمل ممکن است سبب تخلیه ی خودبخودی کیست بارتولن شود.

 حمام سیتز

حمام کردن در وان آب گرم (حمام سیتز)، چند بار در روز به مدت سه یا چهار روز، به درمان كیست كوچك آلوده كمك می كند و باعث می شود کیست پاره شده و و تخلیه شود.

تجویز آنتی بیوتیکی پزشک

در مورد کیست بارتولن عفونی چنانچه آزمایش ها نشان دهد به عفونت مقاربتی مبتلا هستید، در صورت عدم تخلیه ی کیست نیاز به درمان آنتی بیوتیکی است. درمان دارویی کیست بارتولن با تجویزمصرف آنتی بیوتیک توسط پزشک شما میباشد .

جراحی و تخلیه کیست بارتولن

بیحسی موضعی بر روی کیست بارتولن تزریق می شود پزشک با ایجاد یک برش کوچک بر روی کیست بارتولن ترشحات آن را تخلیه می کند. پس از خروج مواد آلوده، پزشک در داخل برش یک لوله پلاستیکی کوچک (کاتتر) قرار می دهد. کاتتر تا شش هفته در محل بمنظور جلوگیری از بسته شدن منفذ باقی می ماند تا تخلیه کامل صورت گیرد. جراحی برداشت کیست بارتولن معمولا در بیمارستان تحت بیهوشی عمومی انجام می شود

 

درمان کیست بارتولن

جراحی کیست بارتولن چگونه است؟

  • برای آبسه های بارتولن و کیست های بزرگ یا دردناک، درمان تخلیه لازم است. آبسه یک عفونت در فضای محصور است و آنتی بیوتیک ها به فضای محصور وارد نمی شوند. بنابراین، درمان آبسه نیاز به تخلیه عفونت دارد. زهکشی آبسه بارتولن را می توان در مطب دکتر یا بخش اورژانس بیمارستان انجام داد. بیهوشی موضعی بر روی آبسه تزریق می شود و سپس بر روی سطح داخلی ورودی واژن ایجاد می شود. پس از خروج مواد آلوده، حفره آبسه با گاز یا کاتتر کوچک بسته می شود. این حفره را باز نگه می دارد و باعث تخلیه بیشتر می شود. گاز پس از 24-48 ساعت برداشته می شود. اگر یک کاتتر کوچک استفاده شود، ممکن است برای چندین هفته به جای گذاشته شود تا احتمال عود به حداقل برسد. کاتتر روش ترجیحی زهکشی است، زیرا درد کمتری دارد و موفقیت آمیز است.

  • تخلیه آبسه می تواند ناراحت کننده باشد، زیرا بیحسی موضعی همیشه در بافت متورم کار نمی کند. بسته به ترجیحات مریض و دکتر داروهای IV ممکن است برای آرام سازی و کاهش درد در طول مراحل تجویز شود. پس از تخلیه آبسه، درمان آنتی بیوتیک معمولا لازم نیست. با این حال، اگر عفونت منتقله از راه جنسی وجود داشته باشد، یا اگر شواهدی از عفونت ادراری و واژن وجود داشته باشد، آنتی بیوتیک تجویز می شود. در بعضی موارد، این کار چند روز پس از درمان اولیه و پس از نتایج آزمایشگاه انجام خواهد شد.

  • در عمل جراحی برش روی پوست روی کیست انجام می شود و سپس از طریق دیواره کیست عفونت خارج می شود. سپس دیواره کسیت دوخته شده تا از عود کیست جلوگیری شود.

جراحی کیست بارلوتن چیست

جراحی کیست بارتولن

مارسوپیالیزیشن

اگر کیست مجدد عود کند عمل مارسوپیالیزیشن برای درمان کیست بارتولن قابل اجرا می شود. پزشک بخیه هایی را در هر طرف از برش تخلیه کننده می زند و منفذ دائمی به طول  ۶ میلی متر ایجاد می کند. برای تخلیه ترشحات کاتتری هم برای مدت چند روز تعبیه می شود که به جلوگیری از عود کمک خواهد کرد. بسته به وضعیت کیست ممکن است نیاز به اتاق عمل بیمارستان و انجام عمل تحت بیهوشی عمومی داشته باشید. اگر شما عفونت فعال داشته باشید، پزشکتان به احتمال زیاد ابتدا آبسه تخلیه را خواهد کرد، سپس عفونت را با یک دوره آنتی بیوتیک درمان نموده و پس از آن مارسوپیالیزیشن را اجرایی خواهد کرد.

مادر‌های باردار هم ممکن است به کیست بارتولن دچار شوند.کیست بارتولن در بعضی موارد می‌توانند مانع زایمان طبیعی شوند چون این توده‌ها بزرگ هستند و راه زایمان را مسدود می‌کنند. بنابر‌این اگر خانم‌های‌باردار در همان برهه‌ی بیماری بخواهد زایمان طبیعی داشته باشد و اندازه‌ی کیست‌شان بزرگ باشد نسبت به تخلیه ی کیست بارتولن باید اقدام کنند.

 

دکترمتخصص زنان و زایمان در نوین سلامت 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید