درمان واژینیسم

درمان اختلال واژینیسم | واژینیسموس

از علت تا درمان اختلال واژینیسم را بدانید

واژینیسموس (آلت تنشی) یا انقباض غیرارادی مهبل واکنشی کاملاً غیرارادی و غیرقابل کنترل بوده و مانع از ورود هر جسم خارجی حتی انگشت یا تامپون به مهبل می‌شود. واژینیسم با تحریک جنسی تداخلی ندارد، اما می تواند از دخول جلوگیری کند. واژینیسموس یا واژینیسم می تواند تجربه ی رابطه ای دردناک برای شخص باشد و انقباضات می توانند از مقاربت جنسی جلوگیری کنند.

انواع واژینیسم

واژینیسموس یا واژینیسم (آلت تنشی) یک طیف است. از انواع خفیف‌تر واژینیسموس (آلت تنشی) که دخول آلت تناسلی ممکن است صورت بگیرد، ولکن با درد و سوزش همراه است تا انواع شدید آن که عضلات لگن به‌صورت غیرارادی دهانه ورودی واژن را سفت و منقبض می‌کند، به‌نحوی که امکان ورود هیچ چیزی به واژن ممکن نمی‌باشد.

در گروهی از افراد واژینیسم (آلت تنشی) در همه موقعیت‌ها و با همه افراد و حتی هر شی خارجی وجود دارد، در حالیکه در گروهی دیگر واژینیسم (آلت تنشی) تنها در شرایط خاص و با شریک جنسی خاصی اتفاق می‌افتد و با شخص دیگر و یا با دخول تامپون مشکلی وجود ندارد.

واژینیسم (آلت تنشی) را به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم می‌کنند. در واژینیسموس (آلت تنشی) اولیه فرد از اولین رابطه جنسی خود دچار مشکل بوده است و هیچ زمانی رابطه جنسی بدون درد و مشکل را تجربه نکرده است. فرد مبتلا معمولاً دلیل مشکل دخول را به اشتباه کوچک بودن و یا غیرطبیعی بودن واژن خود فرض می‌کند در حالیکه در اکثر مواقع مشکل واژینیسموس (آلت تنشی) است. باید آگاه بود که فارغ از قد، وزن و سن یک زن، واژن توانایی تطبیق خود را با هر سایزی از آلت تناسلی مرد دارد.

در نوع ثانویه پس از آنکه زنی برای سال‌ها رابطه جنسی راحت و سالمی داشته است، واژینیسموس (آلت تنشی) اتفاق می‌افتد. واژینیسموس ثانویه معمولاً بر اساس شرایط پزشکی، وقایع ناگوار، مشکل در روابط، جراحی، تغییرات زندگی (به‌طور مثال یائسگی)، و یا گاهاً بدون هیچگونه دلیل مشخصی رخ می‌دهد. درمان واژینیسم (آلت تنشی) بر اساس اولیه و یا ثانویه بودن آن اندکی متفاوت است.

علائم واژینیسموس

رابطه جنسی دردناک اغلب اولین نشانه ای است که یک خانم مبتلا به واژینیسموس تجربه می کند. درد تنها با دخول اتفاق می افتد. این درد معمولا، و نه همیشه، پس از اتمام رابطه برطرف می شود. بسیاری از خانم های مبتلا به واژینیسموس در زمان استفاده از تامپون یا معاینات داخلی لگن توسط پزشک هم احساس درد می کنند. دیگر مشکلات پزشکی مانند عفونت هم باعث بروز رابطه جنسی دردناک می شود. بنابراین لازم است به پزشک مراجعه کنید و علت درد ناشی از رابطه جنسی را مشخص کنید.

علامت اصلی واژینیسموس منقبض شدن غیر ارادی واژن است که می تواند دخول را دشوار یا حتی غیر ممکن کند. علائم واژینیسم در میان زنان متفاوت است. واژینیسموس درجات مختلفی دارد. برخی زنان قادر به وارد کردن هیچ چیزی در واژن خود نیستند زیرا به طور کامل بسته می شود، در حالی که بقیه می توانند تامپون را وارد واژن خود کنند اما قادر به برقراری رابطه جنسی نیستند و زنان دیگری هم هستند که قادر به برقراری رابطه جنسی هستند اما این رابطه برایشان بسیار دردناک است.

دیگر علائم واژینیموس می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • احساس سوزش در هنگام دخول یا وارد کردن چیزی به واژن
 • ترس شدید از دخول و درد که موجب می شود خانم از رابطه جنسی دوری کند
 • در صورت تلاش برای دخول، زن میل جنسی خود را از دست می دهد.

منقبض شدن واژن غیر داوطلبانه است و نمی توانید هیچ کاری برای متوقف کردن آن انجام دهید. بدن شما یاد گرفته که دخول را با درد مرتبط سازد و هرگاه که انتظار دخول یا وارد شدن چیزی را به واژن خود داشته باشید، عضلات واژن به عنوان واکنش محافظتی منقبض می شوند.

دلایل وعلت واژینیسم (آلت تنشی)

واژینیسم به دلایل فیزیکی و روانی متعددی می‌تواند شروع شود. ولکن پس از شروع فرد در چرخه درد گرفتار می‌شود. بنابراین دلیل آغاز واژینیسم با دلیل ادامه یافتن آن می‌تواند متفاوت باشد و در ادامه به دلایل آغاز واژینیسم اشاره می‌شود. ۵ شماره اول دلایل روانی و باقی موارد دلایل فیزیکی هستند:

 • ترس: ترس از حاملگی، ترس از پاره شدن واژن، ترس از رابطه جنسی دردناک، ترس از عود مشکل پزشکی در عضلات لگن
 • اضطراب و استرس: اضطراب منتشر، اضطراب عملکرد (فرد نگران است که عملکرد خوبی در رابطه جنسی نداشته باشد)، تجربیات جنسی نامطلوب قبلی، دیدگاه منفی درباره رابطه جنسی، احساس گناه، ترومای عاطفی و یا دیگر هیجانات ناسالم جنسی
 • مشکلات در ارتباط با همسر: سواستفاده، عدم تعلق عاطفی، ترس از عدم تعهد، عدم اطمینان و اعتماد، اضطراب از آسیب‌پذیری، احساس از دست دادن کنترل
 • وقایع آسیب‌زا: در گذشته در معرض سواستفاده جنسی و عاطفی بودن، شاهد خشونت و یا سواستفاده بودن، خاطرات سرکوب شده
 • تجربیات کودکی: والدین سخت‌گیر، سخت‌گیری‌های مذهبی نامتعادل، دیدن صحنه‌ها و تصاویر جنسی شوک برانگیز، فقدان تعلیم و تربیت جنسی
 • مشکلات پزشکی: مانند عفونت مجاری ادرار، بیماری‌های جنسی، کیست، اگزما، التهاب لگن و …
 • زایمان: درد ناشی از زایمان طبیعی و یا زایمان سخت، سقط جنین
 • تغییرات مرتبط با سن: یائسگی و تغییرات هورمونی، خشکی واژن، اتروفی واژن
 • مشکلات موقت: درد موقت ناشی از پیشنوازی نکردن همسر، مرطوب و لغزنده نشدن واژن حین رابطه جنسی
 • ضایعه لگن: هرگونه ضایعه و مشکل در ارتباط با لگن
 • سواستفاده: حمله فیزیکی، تجاوز، سوءاستفاده فیزیکی و یا جنسی و یا توهین
 • اثرات جانبی داروها

پس از آنکه یکی از دلایل آغاز کننده در فرد درد را ایجاد کرد، چرخه درد که در ادامه سازوکار آن توضیح داده می‌شود به‌کار می‌افتد.

برای تشخیص زمینه ی واژینیسموس یا واژینیسم ، نیاز به معاینه فیزیکی توسط پزشک و بررسی سابقه پزشکی و جنسی،حالات روانی و استرس زای بیمار است.

درمان واژینیسموس

واژینیسموس یک مشکل جنسی رایج است که قابلیت درمان دارد. درمان معمولا شامل آموزش، مشاوره و تمرین است. پس از انجام معاینات پزشکی مشخص خواهد شد که اختلال واژینیسموس جنبه روانی دارد یا اینکه انقباضات مهبل به صورت غیر ارادی رخ می دهند.چنانچه اختلال واژینیسموس به صورت انقباضات غیرارادی باشد متخصص با روش های پزشکی به درمان آن می پردازد، درصورتیکه جنبه روانی داشته باشد به روانپزشک ارجاع داده میشود تا نسبت به رفع این اختلال بررسی شود.

درمان واژینیسم از طریق روان درمانی

درمان اصلی برای اختلال واژینیسموس روان درمانی می باشد زیرا علت آن روانی بوده و معمولا اختلال عضوی وجود ندارد. روان درمانی شامل صحبت کردن با مشاور و درمان شناختی و مثبت کردن ذهن بیمار می باشد. در روان درمانی، روانشناس سعی در بهبود روابط زوجین و حل تعارض ها در زندگی دارد. هم چنین تکنیک هایی مثل ریلکسیشن تاثیر مفیدی در درمان واژینیسم دارند. توجه به روابط همسران یکی از اصلی ترین نکاتی است که باید مورد توجه قرار داد، چرا که کیفیت روابط کلی زوجین بر روابط جنسی آنها اثر چشمگیری دارد.

هر چه سن ازدواج خانم ها بالاتر می رود دخول و انعطاف پذیری مهبل برای پذیرش اولین رابطه جنسی کمی سخت تر می شود. علاوه بر این روحیه لطیف و حساس خانم ها هم اجازه رابطه جنسی سریع و عجولانه و پر از استرس شب اول را به هیچ وجه نمی دهد. به همین خاطر بهتر است جهت پیشگیری از چنین اختلالی، دخول را در طی چند شب و در برخی موارد زیر نظر پزشک در طول چند هفته هم ادامه داد.

خوشبختانه به خاطر گسترش اینترنت، کارگاه ها و کتاب های آموزشی زوج های جوان می توانند قبل از هر عملی آگاهی مختصری در مورد رابطه جنسی برای ازدواج داشته باشند. غریزه جنسی در انسان مثل حیوانات نیست و مهارت های بیشتری مانند معاشقه، لمس کردن و غیره برای به حداکثر رساندن رضایت لازم است.

همچین اتفاقی برای شما نخواهد افتاد به شرط این که اصول را رعایت کنید. صبور باشید، با همسر و شریک جنسی خود در این رابطه صحبت کنید و به صورت مرحله به مرحله پیش روید. حتی اگر احتمال دارد مشکل خاصی پیش بیاید می توانید در مشاوره قبل از ازدواج و یا در همان مراحل ابتدایی اقدام به بررسی مشکل و حل آن نمایید.

به محض اینکه درمان را شروع کردید، پای خانواده ها را از این مسئله کنار بکشید. هر زمان که آشنایان و یا اعضای خانواده پیگیر شدند می توانید بگویید که درمان را شروع کرده ایم و احتمالا تا چند هفته یا ماه آینده به نتیجه خواهیم رسید. فراموش نکنید که اضطراب دلیل تشدید این اختلال است و پاسخ دادن به افراد آشنا و فامیل خودش منبع فشار و استرس است.

آموزش برای درمان اختلال واژینیسم معمولا شامل یادگیری تشریح کردن شکل اندام جنسی شما و آنچه که در طول تحریک جنسی و رابطه جنسی اتفاق می افتد است. شما اطلاعاتی در مورد ماهیچه های درگیر در واژینیسم نیز خواهید فهمید. این می تواند به شما در درک چگونگی عملکرد بدن و نحوه پاسخ بدن شما کمک کند.

مشاور متخصص در اختلالات جنسی ممکن است شما را به تنهایی یا همراه با همسرتان راهنمایی کند. تکنیک های آرامش بخش و هیپنوتیزم همچنین باعث آرامش و کمک به شما در رابطه جنسی می شود.

درمان شناختی رفتاری (CBT) می تواند برای برخی از بانوان مفید باشد. CBT به تشخیص تحلیل و تغییر افکار و رفتارها می پردازد و به تسکین احساس اضطراب و افسردگی  اشخاص کمک می کند. مشاور رفتاری شناختی می تواند با این روش به مبتلایان اختلال واژینیسم کمک کند.

تحت نظر یک مشاور قرار گرفتن در واقع یک درمان مؤثر است، حتی برای آن دسته از بانوانی که مدت طولانی است با این اختلال دست و پنجه نرم می کنند. تکنیک هایی همچون نفوذ واژنی توسط دیلاتورها نیز می تواند برای فرد مورد استفاده قرار گیرد. این تکنیک نوعی شیوه درمانی است که توسط خود فرد انجام می شود، همچنین باعث می شود تا شخص با اعتماد به نفس بیشتر طول درمان را طی کند.

از پزشک خود بخواهید تا شما را به فیزیوتراپیست معرفی کند که در مورد بیماری واژینیسموس و دیگر اختلالات جنسی بانوان تجربه داشته باشد. از آنجا که عضلات کف لگن نقش بسیار مهمی در واژینیسموس دارند، فیزیوتراپی یکی از بهترین گزینه های درمان است. فیزیوتراپیست می تواند:

تکنیک های تنفس و آرامش را به فرد آموزش دهد.

جهت کنترل انقباض عضلات کف لگن تکنیک هایی را معرفی می کند.

فعالیت های جنسی را با آرامش و آهسته انجام دهید.

بانوان مبتلا به واژینیسموس (انقباض غیرارادی واژن)، باید صبور باشند و قبل از برقراری رابطه جنسی باید متدهای درمانی را پیاده کنند. اگر در طول رابطه جنسی عجله کنید ممکن است رابطه ای دردناک را تجربه کرده و یا احساس ناراحتی کنید و این شما را برای یک چرخه درد و اضطراب که موجب می شود واژینیسموس (انقباض غیرارادی واژن) تشدید شود آماده می کند. در اینجا بسیار لازم و ضروری است که شما یک شریک جنسی حامی و صبور داشته باشید.

واژینیسموس

درمان اختلال واژینیسم | درمان واژینیسم از طریق روان درمانی

 

روش های درمانی واژینیسم غیر مرتبط با حالات روانی فرد

استفاده از ژل های  ژل‌های لوبریکنت

‌های لوبریکنت یا همان ژل های مرطوب کننده خشکی واژن را برطرف نموده و حالت لغزنده ای ایجاد می کند میتواند در رفع اختلال واژینیسموس کمک کننده باشد.

حمام آب گرم

قبل از برقراری رابطه جنسی بهتر است به مدت 15 تا 20 دقیقه در وان آب ولرم بنشیند،آب گرم احتمالا ایجاد انقباضات مهبل را پایین می آورد.

استفاده از پروتز

پروتزهای مخصوص پلاستیکی وجود دارد که باعث گشاد شدن ناحیه مهبلی می شوند. استفاده از پروتز ابتدا در مطب و توسط متخصص زنان انجام می شود و پس از مدتی و ارائه آموزشهای لازم، این وسایل در اختیار خود فرد قرار می گیرند تا خود فرد به انجام آن بپردازد.

انجام تمرینات کگل

خانم های مبتلا به واژینیسموس می توانند در خانه یا باشگاه تمرین هایی انجام دهند  تا یاد بگیرند که عضلات اطراف واژن را کنترل و شل کنند.

برای انجام تمرین کگل (Kegel exercises)، ماهیچه های کف لگن خود را سفت و شل کنید. این عضلات واژن، راست روده و مثانه را کنترل می کنند. وقتی ادرار می کنید، می توانید این عضلات را پیدا کنید. پس از شروع ادرار، جریان را متوقف کنید. برای انجام این کار از عضلات کف لگن استفاده می کنید. ممکن است آنها را هنگام سفت کردن و حرکت دادن حس کنید. این عضلات به عنوان یک گروه حرکت می کنند، به همین ترتیب همگی در یک زمان منقبض می شوند و در یک زمان استراحت می کنند. بعد از اینکه از درست انجام دادن تمرین کگل مطمئن شدید، لازم نیست که حتما در دستشویی انجامش دهید.

تمرین کگل را هر بار که در طول روز یادتان آمد انجام دهید، سعی کنید هر بار ۲۰ انقباض داشته باشید. این تمرین را می توانید هنگام صحبت با تلفن یا تماشای تلویزیون یا هر زمان دیگری انجام دهید. فراموش نکنید که بعد از هر بار انقباض، عضلات را برای چند ثانیه شل کنید.

انجام این تمرینات به شما کمک می کند تا عضلات واژن را هنگام انقباض و استراحت کنترل کنید. این مراحل را دنبال کنید:

 • مثانه را خالی کنید.
 • عضلات کف لگن را منقبض کنید و تا ۱۰ بشمارید.
 • عضلات خود را شل کنید و تا ۱۰ بشمارید.
 • این مرحله را ۱۰ مرتبه، ۳ بار در روز تکرار کنید.

برای موفقیت در تقویت عضلات کف لگن، هنگام انجام این تمرینات عضلات شکم، باسن یا ران را درگیر نکنید.

با یک انگشت تمرین کگل را برای درمان واژینیسم شروع کنید و در نهایت با سه انگشت این کار را انجام دهید. در این تمرین عضلات واژن را در اطراف انگشت خود احساس می کنید و اگر هم احساس درد داشتید می توانید انگشت خود را بیرون بیاورید. از دیلاتورها (Dilator) در منزل استفاده کنید.

ممکن است پزشک، استفاده از دیلاتور را به شما توصیه کند. این ابزار، مخروطی شکل بوده و در واژن قرار می گیرد. سایز آن را می توان به تدریج افزایش داد تا عضلات واژن را به کشش و نفوذ بیشتر عادت دهید. برای شروع، وقتی که شما در حال حرکت هستید، پایین می آید. این حرکت به کشش واژن نیز کمک می کند. سپس، انگشتان خود را در داخل واژن قرار دهید و کشش یا پایین آوردن را ادامه دهید.

وقتی که شروع به استفاده از انواع دیلاتورها می کنید، استفاده از آن را به مدت ۱۰ الی ۱۵  دقیقه ادامه دهید چون که بیشتر از این زمان موجب  فشار آمدن به واژن می شود. می توانید از همسر خود بخواهید که شما را در وارد کردن دیلاتورها به واژن و انجام تمرینات کمک کند.

جراحی بزرگ کردن واژن

چنانچه زخم یا بافتی اضافه ناشی از جراحی های قدیمی واژن را مسدود کرده باشد، جراحی بزرگ کردن واژن به برای رفع اختلال واژینیسموس استفاده می شود

درمان واژینیسموس با تزریق بوتاکس

از جمله روش‌های جدیدی که برای درمان واژینیسموس به‌کار می‌رود، تزریق بوتاکس است. این روش معمولاً برای بیمارانی به‌کار می‌رود که به روش‌های دیگر پاسخ نداده‌اند. در این روش، ابتدا مناطقی از عضلات اطراف واژن که بیشترین انقباض را دارند، شناسایی شده و در آن نواحی بوتاکس تزریق می‌شود تا بی‌حس شوند. ماده بی‌حس کننده بلندمدت نیز به فرد تزریق می‌شود. سپس در همان حالت از دیلاتور سایز کوچک استفاده کرده و به‌تدریج سایزهای بزرگتر را به آرامی در واژن قرار می‌دهیم. در این مرحله بیمار در حالیکه بزرگترین سایز دیلاتور را در واژن خود دارد، به اتاق ریکاوری برده می‌شود. در سه روز آتی پیش از مرخص شدن از بیمارستان کادر پرستار به مراجع آموزش می‌دهند که چگونه از دیلاتور با سایزهای متفاوت بدون آنکه احساس درد کند، استفاده کند تا در نهایت به بزرگترین سایز برسد. مراجع در حالیکه یک دیلاتور با سایز متوسط در واژن دارد، بیمارستان را ترک می‌کند. بعد از مدتی دیلاتور برداشته می‌شود. گاها یک بار تزریق کافیست ولی در برخی افراد نیاز به چند دوره تزریق می باشد. در برخی افراد پس از تزریق دیگر اصلا دچار واژینیسموس نمی شوند ولی در صورت بازگشت هر 6 ماه یا یک سال تزریق باید تکرار شود.

جدید ترین روش درمانی واژینیسموس با استفاده از دستگاه RF

بهترین و جدیدترین و پرکاربرد ترین روش برای رفع مشکلات واژینیسموس بکارگیری امواج الکترومغناطیسی با فرکانس بالا از دستگاه RF می باشد.این فرکانس باعث تغییرات مولکولی در عضلات واژن شده و موجب رهاسازی یا شل شدگی و بهبود واژینیسموس می شود. با رهاسازی عضلات واژن، دیگر با گرفتگی عضلانی واژن روبرو نخواهیم بود و در نتیجه واژینیسموس درمان می شود.

از مهمترین مزایای استفاده از تکنولوژی RF می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نیاز به تعداد جلسات بسیار پایینی دارد.
 • برای واژینیسموسهای شدید و مقاوم به درمان بسیار موثر است.
 • دیگر نیازی به انجام تمرینات در منزل ندارد و بعد از هر جلسه مراقبت خاصی نیاز نیست.
 • این روش کاملا غیرتهاجمی بوده و هیچ عارضه ای ندارد.
 • شما بعد از همان جلسه اول، تغییرات را احساس خواهید کرد و همین امر موجب تشویق شخص برای حضور در جلسات بعدی می شود.

دستگاه‌های RF، به عنوان یک روش درمانی معجزه‌گر شناخته شده‌‌اند که با ایجاد تغییراتی در عملکرد عضلات واژن سبب بهبود واژینیسموس می‌شوند.

 بیشتر بدانید: درمان قطعی واژینیسموس

 دکتر متخصص زنان و بیماریهایی زنان نوین سلامت

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید