چه زمانی از سزارین برای بدنیا آوردن نوزاد استفاده میشود

 آیا میدانید چه زمانی از سزارین برای بدنیا آوردن نوزاد استفاده میشود

سزراین روشی برای حفظ سلامت مادر و کودک است. در مورد این پرسش که چه زمانی از سزارین برای بدنیا آوردن نوزاد استفاده می شود باید گفت که دلایل مختلفی  از جمله عوارض بارداری یا به علت اینکه زایمان قبلی با سزارین انجام شده است،می تواند بر انتخاب زایمان به روش سزارین دلالت کند.

جراحی سزارین | عمل سزارین

 

چه زمانی از سزارین برای بدنیا آوردن نوزاد استفاده می شود

عمل سزارین به دنیا آوردن کودک از طریق عمل جراحی شکم و رحم مادر است. در برخی از مواقع، انجام جراحی سزارین از قبل پیش‌بینی و برنامه‌ریزی شده است، اما گاهاً شرایطی پیش می آید که پزشکان مجبور به انجام عمل سزارین برای به دنیا آوردن کودک می‌شوند. در این صورت انجام زایمان سزارین نسبت به زایمان طبیعی بی‌خطرتر است. پزشک‌ می تواند طبق شرایط زیر توصیه به انجام عمل سزارین کند

- در صورتی که مادر مبتلا به بیماری خاصی از جمله فشار خون بالا، بیماری قلبی، بیماری عفونی از قبیل ایدز که ممکن است حین زایمان طبیعی به نوزاد منتقل شود مبتلا باشد، حتی مبتلا بودن مادر به زگیل  یا تبخال دستگاه تناسلی برای کودک خطرناک است بنابراین با وجود چنین شرایطی سزارین انجام می شود.

- اگر کودک موقع زایمان در یک موقعیت غیرطبیعی قرار بگیرد به طوری که به جای سر با باسن یا پا وارد کانال زایمانی شود، در وضعیت بریچ قرار دارد در این صورت عمل سزارین بهتر خواهد بود.

- بعضی مواقع پیش می آید دهانه ی رحم با وجود انقباضات قوی رحم مادر به اندازه کافی باز نمی شود یعنی زایمان پیشرفت نمی کند و یا اینکه سر کودک به قدری بزرگ است که قادر به خروج از دهانه ی رحم نیست با این وضعیت انتخاب سزارین بهترین روش برای زایمان است.

- در صورتی که نوزاد بیماری یا مشکل خاصی داشته باشد، از جمله بیماری اسپاینا بیفیدا (عدم بسته شدن درست مجرای ستون فقرات) یا مایع اضافی در مغز (هیدروسفالی) انجام سزارین توصیه می شود.

عوارض سزارین

 

- برخی از جنین ‌ها به حدی درشت هستند که امکان خارج کردن آنها با زایمان طبیعی وجود ندارد. معمولا این حالت تنها در مواردی پیش می آید که مادر مبتلا به دیابت باشد.

- در صورتی که سلامت نوزاد در خطر باشد مثلا مواقعی که ضربان قلب کودک دچار تغییر شده و یا به اندازه کافی اکسیژن در زمان زایمان وجود ندارد، انجام سزارین توصیه می شود.

- درصورتی که مادر به دلایلی مثل وجود فیبروئید‌ها در رحم، دچار انسداد دهانه‌ی رحم شده باشد در اینصورت زایمان طبیعی سخت یا غیرممکن می‌ شود.

- چنانچه پیش از شروع زایمان جفت شروع به جدا شدن از دیواره رحم کند (دکولمان جفت)،جفت دهانه رحم را بپوشاند یا مشکل جفت سرراهی ایجاد شود، انجام عمل سزارین ضرورت میابد.

- ممکن است بند ناف کودک در زمان زایمان با مشکل مواجه شود به نحوی که بند ناف جلوتر از جنین وارد دهانه رحم شود یا بند ناف با انقباضات رحمی فشرده شود، انجام سزارین بهترین راه خواهد بود.

- در بارداری های دوقلو، سه قلو یا چندقلو زایی بت وجود چند جنین در رحم مادر به احتمال زیاد یکی از آنها در وضعیت غیرطبیعی قرار می گیرد، در این مواقع انجام سزارین به خصوص برای نوزاد دوم بی‌خطرتر است.

- درصورتی که از قبل عمل‌های دیگری روی رحم مادر انجام شده باشد؛ برای مثال عمل‌هایی همچون جراحی فیبروم رحم که ریسک دوام نیاوردن رحم را در زایمان طبیعی افزایش می‌دهد انجام سزارین بهتر است.

- چنانچه مادر پیش از این یک یا چند بار از طریق سزارین نوزاد خود را متولد کرده باشد.در این حالت، زایمان طبیعی ریسک بالایی دارد و می‌تواند باعث آسیب‌دیدگی رحم شود، بنابراین برای فرزند بعدی نیز مادر باید سزارین کند.

دکترمتخصص زنان و زایمان در نوین سلامت 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید