عوامل طولانی شدن زایمان چیست

بی شک، مادران باردار از روش های زیادی برای تعیین تاریخ زایمان طبیعی شان استفاده می کنند. اما با فرا رسیدن روز موعود، بدون این که نوزادی وارد زندگی شما شود، آن روز را به پایان خواهید رساند. مدت بارداری در یک مادر حامله به سر رسیده و هیچ چیز غیرطبیعی در بدن او دیده نمی شود. در بسیاری از زنان باردار، وقت مقرر 9 ماهه دوران بارداری به پایان رسیده، اما به علت دلایلی نامعلوم بدون این که نوزادی به دنیا بیاید، روزهای اضافی هم در حال گذر هستند. اما به یاد داشته باشید که یک تا دو هفته تاخیر از موعد مقرر در روال زایمان طبیعی، کاملا نرمال است.

طولانی شدن زایمان | زایمان عقب افتاده

زایمان به عنوان پیش از دوره قبل از 37 هفته، مدت دوره 37-42 هفته یا پس از دوره بعد از 42 هفته طبقه بندی می شوند. هر دو نوزاد پس از زایمان و قبل از زایمان در معرض خطر بیشتر مشکلات رفتاری و عاطفی قرار دارند که این شرایط تقریبا از وزن و قد مادر، قومیت، درآمد خانواده، مصرف الکل، سیگار کشیدن، سطح تحصیلات و روانپاتولوژی مادر تاثیر میگیرند.

دلایل عقب افتادن زمان زایمان طبیعی، در مادران بارداری عبارتند از:

داشتن دوره های نامنظم قاعدگی قبل از بارداری :

اگر خانم باردار، همیشه قبل از آغاز دوران بارداری خود دوره های نامنظم قاعدگی داشته است، به احتمال زیاد موعد مقرر زایمان طبیعی خود را به اشتباه با شروع این دوره های قاعدگی نامنظم مشخص کرده است.

بارداری اول و تغییر در زایمان طبیعی :

برای اولین دوران بارداری ممکن است در طول مدت دوران بارداری، بدنتان دچار بسیاری از ساییدگی ها، پارگی های پوست و سایر اعضا شده باشد، چون بدن یک مادر نیاز به ایجاد تغییرات زیادی قبل از تولد نوزاد دارد. این اتفاقات ممکن است شما را در تعیین دقیق تاریخ زایمان طبیعی به اشتباه بیاندازد.

چاقی مادر باردار و گم کردن تاریخ زایمان طبیعی

اگر مادر باردار اضافه وزن داشته باشد، به احتمال زیاد مشکلات فراوانی را در دوران بارداری خود تجربه خواهد کرد. پس، می توان گفت که چاقی نیز یک دلیل بزرگ برای گم کردن وقت دقیق زایمان طبیعی در مادران باردار می باشد.

داشتن سابقه حاملگی های عقب افتاده در خانواده

اگر در خانواده سابقه زایمان عقب افتاده دارید، به احتمال زیاد است در حاملگی شما، تعیین تاریخ دقیق زایمان طبیعی با مشکل مواجه خواهد شد.

اگر جنین داخل رحم شما، پسر باشد

اگر در انتظار به دنیا آوردن یک نوزاد پسر هستید، به احتمال زیاد دوره ی بارداری شما از مدت زمان تعیین شده برای زایمان طبیعی، بیشتر خواهد بود.

بروز مشکلات خاصی در دوران بارداری

به ندرت اتفاق می افتد که یک دوره کامل بارداری به سر رسیده باشد و فرایند زایمان طبیعی به دلیل مشکلات مربوط به جفت و جنین، دیرتر از وقت معمول رخ بدهد.

خطرات زایمان های عقب افتاده برای مادر و جنین

اگر مدت زمان دوره ی حاملگی مادری بیشتر از چند روز باشد، اما روند طبیعی زایمان هنوز انجام نشود، منجر به بروز کمر درد شدید، بی خوابی های شبانه و ناراحتی های دیگری در مادر خواهد شد. زایمان های عقب افتاده در برخی موارد، هم می تواند مسائل جدی تری را در سلامتی مادر و جنین او به وجود آورد.

-بزرگ بودن جنین، می تواند روند زایمان طبیعی را دچار مشکل کند، اگر موعد مقرر زایمان طبیعی سر رسیده باشد، به احتمال زیاد فرزند شما بیش از حد انتظار بزرگ شده باشد و این اتفاق می تواند روند زایمان طبیعی مادر را سخت تر کند، و همچنین سلامتی نوزاد را به خطر بیاندازد.

-با پایان یافتن نه ماه دوره بارداری مقدار مایع آمنیوتیک رحم مادر ممکن است شروع به کم شدن نماید. این امر موجب باریک تر شدن بند ناف در نوزاد شده و منجر به اختلال در تامین مواد مغذی و اکسیژن مورد نیاز نوزاد شما می شود و احتمال دارد که نوازد خفه شود.

-با گذشت زمان تعیین شده برای زایمان، سن جفت جنین شما هم بالا خواهد رفت و دیگر نمی تواند مانند قبل کار خود را به درستی انجام دهد. این شرایط می تواند رحم مادر را برای نوزاد ناامن کند.

- تاخیر در روند زایمان طبیعی، نوزاد ممکن است مکونیوم تولید شده در رحم مادر را استنشاق کند.

- طبق تحقیقات جدید ،نوزادانی که پس از 42 هفته بارداری متولد شده اند، در معرض خطر بیشتری از مشکلات رفتاری و عاطفی مانند اختلال بیش فعالی و کمبود توجه در دوران کودکی یا ADHD را در اوایل دوران نوزادی خود تجربه خواهند کرد.

-در موارد خیلی نادر، تاخیر زمان زایمان می تواند سبب به دنیا آمدن نوزاد مرده شود.
تولد پس از تاریخ موعد با انواع مشکلات همراه است. اگر تولد کودک شما، بیش از حد طول بکشد، احتمال بیشتری دارد که با کاهش وزن یا اختلالات عصبی مواجه شود.

آمار مرده متولد شدن یا کمی پس از تولد مردن نوزادانی که پس از هفتۀ ۴۳ بارداری به دنیا می‏‌آیند، بسیار بیشتر از نوزادانی است که در موعد تعیین‌‏شده به دنیا آمده‌اند. کاهش یا توقف رشد نوزاد به دلیل کمبود جا در رحم و دیسترس جنینی منجر به کاهش ضربان قلب کودک منجر می شود از عوارض تاخیر در زایمان است.و رود اولین مدفوع جنین یا مکونیوم  به مسیر تنفسی او درصورتی‌که بارداری طولانی‌مدت شود نیز می تواند سلامت جنین را به خطر بیاندازد.

القای زایمان در بارداری طولانی‌مدت

بعد از 41هفته، پزشک وضعیت بارداری را تحت نظر خواهد گرفت تا در صورت شروع نشدن زایمان در موعد مقرر، اقدامات لازم را انجام دهد. معمولاً بعد از هفتۀ ۴۱، پزشک هفته‌ای دو بار با آزمون بیوفیزیکال، وضعیت سلامت جنین و میزان مایع آمنیوتیک را چک می کند. درصورتی‌که وضعیت جنین و حجم مایع آمنیوتیک مناسب باشد و مادر قصد سزارین نداشته باشد، پزشک می‌تواند برای شروع زایمان طبیعی کمی بیشتر صبر کند.

در این مدت، پزشک وضعیت دهانۀ رحم را نیز بررسی خواهد کرد و تا هفتۀ ۴۲ منتظر باز شدن دهانۀ رحم و شروع انقباضات رحم خواهد ماند. اگر در این مدت تغییری در دهانۀ رحم ایجاد نشود، پزشک ممکن است تصمیم به شروع زایمان به روش القا بگیرد. در القای زایمان، پزشک با تجویز داروهایی به باز شدن دهانۀ رحم کمک می‌کند و همچنین با تزریق اکسی‌توسین باعث شروع انقباضات و درد زایمان می‌شود.

 

 دکترمتخصص زنان و زایمان در نوین سلامت

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید