دوران یائسگی چیست؟

یائسگی زنان یا منوپوز یک فرآیند فیزیولوژیک است که در دوره ی خاصی از زندگی  زنان اتفاق می افتد. با بالا رفتن سن در خانم‌ها تخمدان‌ها نسبت به قبل هورمون های کمتری تولید می کنند که این امر موجب می شود به تدریج قاعدگی‌های فرد نامنظم ‌شود و پس از تجربه ی یک دوره ی نامنظم، قاعدگی به طور کامل متوقف می‌شود. زنان در این دوران قدرت باروری خود را از دست می دهند زیرا، تخمدان ها قدرت کافی برای انجام اعمال فیزیولوژیک و طبیعی دوران باروری خود را ندارند و تخمک گذاری اتفاق نمی افتد. زنانی که به مدت یک سال عادت ماهیانه نداشته باشند یائسه محسوب می‌شوند. پس از شروع دوران یائسگی، زنان یائسه در مقابل بیماری های قلبی و پوکی استخوان آسیب پذیرتر هستند. بنابراین در این زمان، مهم است که رژیم غذایی سالم بخورید و مطمئن شوید که مقدار زیادی کلسیم دریافت می کنید تا استخوان های شما محکم باشد.

یائسگی چیست؟ | علائم یائسگی

سن یائسگی زنان

دردوران یائسگی زنان سطح هورمون های استروژن و پروژسترون که دوره های قاعدگی را تنظیم می کند در تخمدان ها کاهش میابد. سن یائسگی معمولا پس از چهل سالگی است و دوران یائسگی اغلب بین 45 تا 55 سالگی شروع می شود. اما ممکن است در برخی زنان شرایطی مثل عمل جراحی برداشن رحم (هیسترکتومی) یا صدمه دیدن تخمدان ها باعث یائسگی زودرس شود. یائسگی اگر پیش از 40 سالگی اتفاق بیفتد به هر علتی که باشد، یائسگی زودرس نامیده می شود. متغییرهای زیادی از جمله سبک زندگی، عوامل طبیعی، ژنتیک، سطح عمومی بهداشت و... در زمان بروز یائسگی زنان تاثیر می گذارد.

علائم یائسگی زنان

تنها راهی که شما را متوجه یائسگی می کند توجه به علائم است در دوران یائسگی علائمی را تجربه می کنید، یائسگی با یک سری تغییرات جسمی و روحی همراه است. این علائم ها در تمام زنان یکسان نیست و هر فرد ممکن است تجربه ای متفاوت از علائم یائسگی داشته باشد. داشتن خواب نا آرام، گر گرفتگی، تپش قلب نامنظم از علائمی هستند که قبل از یائسگی ایجاد می شود و چنانچه فرد علائم اصلی پیش از یائسگی را تجربه کند، احتمالاً در حال ورود به دوره پیش از یائسگی است و می توان با انجام آزمایش نیز احتمال یائسگی را تعیین کرد.

ممکن است برخی از زنان با علائم یائسگی مشکلی نداشته باشند در حالی که در برخی دیگر این علائم بسیار آزار دهنده است. سپری کردن دوران یائسگی می تواند با علائمی چون گرگرفتگی، مشکل در خواب، احساس خستگی و تحریک پذیری، درد در هنگام رابطه جنسی یا افسردگی همراه باشد. در این دوران تراکم استخوان ها کمتر است و زنان در برابر شکستگی آسیب پذیرتر می شوند. در این دوره نیز بدن شروع به استفاده متفاوتی از انرژی می کند، سلول های چربی تغییر می کنند و ممکن است خانم ها دچار افزایش وزن شوند. برخی از زنان ممکن است تصمیم بگیرند در مورد درمان علائم خود با پزشک صحبت کنند.

 

از علائم کلی دوران یائسگی می توان به علائم زیر اشاره کرد

تغییرات واژن

گرگرفتگی

بی اختیاری ادرار

سردرد

تغییرات پوست و مو

تغییر وزن

خونریزی های غیر طبیعی که نیاز به بررسی پزشکی دارد

اختلال درخواب

خستگی

اضطراب و افسردگی

تغییرات خلق و خو

افزایش حساسیت

استرس

فراموشی و افکار مبهم

کاهش میل جنسی

خشکی واژن

تعریق شبانه

دکترمتخصص زنان و زایمان در نوین سلامت

برچسب ها

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید