هرآنچه باید ازختنه زنان بدانید

ختنه زنان به معنی بریدن یا مسدود کردن قسمتی از آلت تناسلی زنانه است.بر خلاف ختنه پسران که از نظر پزشکی و بهداشتی نظرات مثبتی در حمایت از آن وجود دارد  ولی ختنه زنان هیچگونه پیامد مثبتی برای آن‌ها ندارد.

ختنه زنان | زنان ختنه‌شده

انواع ختنه زنان

ختنه کردن زنان به چهار روش انجام می شود:

- برداشتن کلی یا جزئی کلیتوریس

- برداشتن کلی یا جزئی کلیتوریس و لب‌های کوچک فرج همراه یا بدون بریدن لب‌های بزرگ فرج

- هرگونه تنگ کردن مجرای مهبل با ایجاد یک مهر و موم پوششی با قطع کردن لب‌های کوچک فرج و یا بزرگ فرج همراه یا بدون بریدن کلیتوریس

-هرگونه عمل آسیب‌زای دیگری مانند سوراخ کردن، سوزن زدن و شکافتن

 

عوارض و پیامدهای بهداشتی ختنه زنان

ختنه برای زنان نه تنها فایده ای ندارد بلکه برای آن  ها پیامد ها و خطرات جسمانی نیز  در پی دارد.درد، خون‌ریزی شدید و شوک هنگام بریدن کلیتوریس که معمولا بدون بی‌حسی انجام می‌شود، عفونت زخم و عفونت‌های ادراری بعدی به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی در این عمل، ناباروری و مشکلات در هنگام زایمان
مشکلات ادراری، دختران پس از ختنه معمولاً هنگام ادرار درد دارند و به همین دلیل از ادرار کردن جلوگیری می‌کنند.

آثار روانی ختنه بر زنان

اضطراب و افسردگی دختران به دلیل بی‌اعتمادی به محیط خانواده‌ای که به اجبار آن‌ها را وادار به تحمل عملی دردناک کرده است. بسیاری از این زنان برای درمان مشکلات روانی خود نیاز به روان درمانی پیدا می کنند.

برداشتن کلیتوریس به عنوان عضوی که نقش زیادی در ایجاد لذت جنسی زنان ایفا می‌کند می‌تواند باعث محدود کردن رابطه جنسی زنان شود. طبق پژوهش‌های انجام شده زنانی که ختنه شده بودند به دلیل تجربه نکردن رابطه جنسی مناسب به رابطه با مردان متنوع رو می‌آوردند تا بتوانند لذت جنسی مورد نظرشان را تجربه کنند.

بنابراین نه تنها درمانی برای خیانت زنان نیست بلکه آن را تشدید می کند. همچنین بریدن دستگاه تناسلی زنان میزان احتمال ابتلا به عفونت‌ها را افزایش می‌دهد و سبب هپاتیت نوع ب، HIV و انتقال عفونت‌ها از جمله انتقال ویروس می‌گردد. بروز عفونت لگنی در زنانی که ختنه شده‌اند بیشتر می باشد و این ممکن است باروری آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهد. از نظر آماری، زنان عقیم در بین کسانی که قطع دستگاه تناسلی نوع سوم انجام داده‌اند بیشتر یافت می‌شود.

 

درمان زنان ختنه‌شده

درمانی قطعی برای زنانی که دستگاه تناسلی شان ناقص شده وجود ندارد. اما روش‌های جدید جراحی پلاستیک اصلاحی برای این افراد وجود دارد. در این روش‌ها سعی می‌شود تا با استفاده از بافت کلیتوریس داخلی و بیرون آوردن این بافت این حساسیت را دوباره احیا کنند. هرچند حساسیت کلیتوریس داخلی به اندازه بخش خارجی آن نیست اما بازگشت تحریک جنسی تا حدودی صورت می‌گیرد. 

 

 

 

 

.

 

 

دکتر متخصص زنان و بیماریهای زنان در نوین سلامت

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید