سقط عمدی جنین چه عوارضی به دنبال دارد؟

عوارض سقط عمدی جنین چیست

چنانچه سقط جنین به طور غیر ارادی و ناگهانی مخصوصاً در ماه های اول بارداری اتفاق بیفتد چون امری عادی است اغلب عارضه جسمی جدی به دنبال ندارد. اما خطر سقط جنین با قرص یا سایر روش ها به عمد احتمال خطرات بسیار زیادی را برای مادر منجر می شود که از مهمترین خطرات آن می‌توان به مرگ مادر به دلیل خونریزی، عفونت، آمبولی، بیهوشی و … اشاره کرد.

 

سقط عمدی جنین | عوارض سقط جنین

 

روش های مختلف سقط جنین

بعضی از مادران از روش های رایج خطرناکی مانند پریدن، مشت زدن به شکم، استفاده از اشیا نوک تیز، مصرف خودسرانه ی دارو و... بدون مشورت با پزشک استفاده می‌کنند.
سقط عمدی جنین با استفاده از دارو مانند قرص، شیاف، آمپول یا دیگر مواد، مصرف داروهای گیاهی یا عمل جراحی اتفاق می افتد.

 

از مشکلات شایع بعد از سقط عمدی جنین برای مادران

- ازشايع‌ ترين عارضه جانبی سقط جنين خونریزی شدید است. خون ريزی بعد از سقط جنین کاملاً طبيعی است، اما گاهی به دلیل سوراخ شدن رحم يا دهانه رحم خون ريزی بسيار شديدی بروز می کند. به گونه ای که تنها به كمك جراحی و انتقال خون می توان از مرگ‌ مادرجلوگیری كرد.

- سقط جنین، خطر جفت سرراهی یا پایین آمدن جفت در رحم مادر در بارداری‌های بعدی را 7 تا 15 برابر بیشتر می‌کند و تهدیدی برای زندگی مادر است.

- مسئله ی رایج دیگر عفونت بعد از سقط جنین است. عفونت اغلب به دلیل عدم رعایت بهداشت، سقط ناقص و باقی ماندن قسمت‌ هايی از جنين یا ابزار جراحی در رحم رخ می دهد. همچنین مصرف قرص‌های سقط‌ كننده نيز عاملی برای عفونت کل بدن محسوب می شود و می تواند منجر به مرگ مادر شود. - در صورتی كه سقط جنين با بيهوشی عمومی همراه باشد ممكن است باعث تشنج و حمله قلبی شود. 

- گاهی پیش می آید طی سقط عمدی جنین دهانه و گردنه رحم به شدت آسيب ببیند. استفاده از برخی ابزارها عامل زخم، پارگی و آسيب‌های دهانه رحم است كه منجر به خونريزی و عفونت می شود.

- گاهی استفاده از دستگاه‌های مكنده، باعث ایجاد زخم‌های دائمی روی جداره رحم می شود.

- ممکن است رحم در اثر سقط جنين به شدت آسیب ببیند، به گونه ای که لازم باشد تا به وسیله ی جراحی رحم را كاملاً خارج كنند.

- سقط جنين عمدی می تواند باعث آسيب‌ ديدگی ساير اندام ها از جمله روده و مثانه نیز می شود.

- عوارض مصرف دارو هایی که به منظور سقط جنین تجویز می شوند، کم نیست.

- افزایش ترشحات رحمی، قاعدگی نامنظم، روابط دردناک جنسی، عفونت‌ های رحمی که معمولاً عامل خونریزی و درد های شدید هستند، سوراخ شدن قسمت پایینی رحم یا مثانه یا روده، تهوع، استفراغ، خستگی های مداوم،‌درد های شکمی، سرگیجه، سردرد های مداوم، حساسیت شدید پستان‌ ها، خونریزی های قطع نشدنی و …از جمله عوارضی هستند که حتی بعد از انجام موفق سقط عمد، همچنان ادامه می‌ یابند.

- خطر سقط جنین احتمال بروز سرطان سینه را افزایش می دهد.سرطان پستان از شایع ترین نوع سرطان در ایران و جهان و همچنین دومین علت مرگ و میر در خانم هاست. طبق تحقیقات انجام شده در این مورد خطر ابتلا به سرطان سینه با سقط جنین حدود دو برابر بیشتر میشود. پس به این نتیجه میرسیم که کسانی که سقط جنین میکنند بیشتر در خطر ابتلا به سرطان سینه هستند.

- ناباروری نيمی از ناباروری ها به دلیل سقط جنين است که می تواند به علت عفونت لوله‌های فالوپ، چسبندگی رحم به دليل ايجاد زخم پس از كورتاژ يا باز شدن بيش‌ از حد دهانه رحم باشد. این ناباروری به ویژه در خانم هایی با سن کم یا خانم هایی با نخستین بارداری که سقط انجام می دهند بيشتر در معرض ناباروری هستند.

- بارداری خارج رحمی سقط جنين عمدی خطر ابتلا به بارداری خارج رحمی را در بارداری های بعدی افزايش می دهد به نحوی كه گاهی برای نجات جان مادر انجام عمل جراحی ضروری خواهد بود. 

- بعد از سقط جنین عمدی، احتمال زايمان زودرس يا سقط غيرعمدی افزايش می يابد. 

- احتمال مرگ مادر حتی با وجود سقط قانونی جنین نیز وجود دارد.

- با سقط جنین ممکن خطر معلولیت نوزاد در حاملگی های بعدی وجود دارد.

 

 بیشتر بدانید: عوارض آینده سقط جنین

 دکتر متخصص جراحی زنان و زایمان در نوین سلامت

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید