لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی

لاپاراسکوپی و هيستروسكوپي،روش های جراحی تشخیصی و درمانی هستند. برای خانم ها در رحم و تخمدانها بمنظور تشخیص شرایط غیر طبیعی رحم بکار می رود ،از طریق واژن داخل حفره رحم مشاهده و در صورت وجود زائده با کمک وسیله ای که به ان دوربین مخصوصی وصل است بررسی می شود و نسبت به اعمال جراحی سنتی باز دارای مزایای بیشماری اعم از خونریزی کم تر، تسریع در زمان بهبودی و کوتاه بودن مدت زمان بستری برای زنان به دنبال دارد.

کاربرد روش لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی به مشاهده تخمدان‌ها، سطح خارجی رحم و لوله‌های رحمی و دیگر ارگان‌های داخل شکم کمک می‌کند. لاپاراسکوپ، مجهز به تلسکوپ و منبع نور است. لاپاراسکوپی اغلب درپیدا کردن علت علائم بیماری‌هایی مثل درد شکم و التهابات لگن همچنین به عنوان بخشی از تشخیص علت ناباروری، اندومتریوز که سبب ناباروری شده است، این روش به پزشک امکان تشخیص و درمان آن را می‌دهد.

کاربرد روش هيستروسكوپي

هيستروسكوپي یک ابزار کارآمد در مطالعات ناباروری، سقط مکرر یا خونریزی غیر طبیعی رحم است. هیستروسکوپی تشخیصی برای آزمایش داخل رحم (حفره رحمی) و در تشخیص بیماری‌های غیر طبیعی رحمی مانند پولیپ، فیبروئید، اسکار و ناهنجاری‌های پیشرفته مفید است. هیستروسکوپی تشخیصی بدون نیاز به بستری با بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.در طول انجام هیستروسکوپی پزشک علاوه بر تشخیص، امکان درمان بسیاری از اختلالات را دارد.

 

برچسب ها

به اشتراک بگذارید :